Soya Lesitini Nedir? Soya Lesitini Faydaları Nelerdir?

Ocak 31, 2019 Gıdalar

Soya lesitini tüketimi sahip olduğu potansiyel ve önleyici faydalar neticesinde oldukça arttığı görülüyor. Bu durum ülkemizde de aynı geçerliliği gösteriyor.

Soya lesitini, tüm dünya genelinde E322 adıyla da bilinen bir emülgatördür. Daha açık bir tabirler yağ ve su gibi normalde birbirine karışmayan maddelerin karışmasını sağlayan bir olaydır. Soya lesitini olmayan bir madde bulmak günümüz şartlarında oldukça zordur. Çünkü soya lesitini artık birçok besin ve katkı maddesini içerisine girmiş durumdadır. Bu doğrultuda çeşitli bisküvi türleri, çikletler, çikolatalı besinler, şeker içerikli besinler, şekerlemeler, et çeşitleri, mama çeşitleri, kekler, farklı türdeki ekmek çeşitleri, baklavalar, yoğurtlar, peynirler, dondurmalar, kremalar, salamlar, sucuklar, sosisler, ketçaplar, mayonezler kısaca aklınıza gelebilecek tüm besin maddelerinin içerisinde yer alıyor.

Yağımsı bir madde olan lesitini hücre yapısına girebilmesi sayesinde insan sağlığı için potansiyel anlamda oldukça faydalı bir içerik olarak görülüyor. Sağladığı faydalar neticesinde günümüzde düzenli ve gerektiği şekilde kullanıldığında insan sağlığına birçok olumu etkisini olmasının yanında tüketilmesi noktasında da dikkat edilmesi gerekiyor.

Soya Lesitininin Faydaları

Soya lesitinin insan sağlığı için birçok potansiyel ve yapıcı faydası bulunuyor. Bu sebeple günümüzde birçok besin içeriğinde ve gıda takviyesinde soya lesitini bulunuyor. Soya lesitini faydaları ise şu şekildedir;

 • Damar sertliği ve kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu korumaya yardımcı etkisi bulunuyor. Damar tıkanıklığı riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor.
 • Vücuttaki yağları eritme özelliği ile ön plana çıkıyor. Vücuda giren yağların depolanmadan yok edilmesine yardımcı oluyor. Bu özelliği ile fazla kilo sorunu olan kişiler için kilolarından kurtulma açısından oldukça yardımcı bir besindir.
 • Beyin fonksiyonlarının sağlıklı ve doğru çalışmasına konusunda odlukça yardımcı niteliğe sahiptir. Güçlü bir beyin fonksiyonu konusunda son derece etkilidir.
 • Kronik yorgunluk sendromuna ve zarar gören karaciğer hücrelerinin onarımı konusunda oldukça yardımcı bir etkiye sahiptir.
 • Yaşlanma etkilerinin oldukça az olmasına ve sürenin uzamasına yardımcı oluyor
 • Kolesterol seviyesinin alt seviyelere gerilemesine yardımcı oluyor
 • Hayati organların ve damarların yağlanmamasına yardımcı oluyor.
 • Şeker hastalarında inisülinü daha az istemesini sağlıyor.
 • Sivilce, ekzema, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olarak kullanılıyor.

Soya Lesitini Tehlikeleri ve Yan Etkileri

Soya lesitini tüketmenin potansiyel anlamda oldukça faydalı olmasına rağmen bu içeriğe sahip gıda ve takviyelerin kullanılmadan önce bazı tehlikeleri ve yan etkileri olduğunun bilinmesi gerekiyor. Soya lesitinin tehlikeleri ve yan etkileri ise şu şekildedir;

 • Soyaya karşı alerjisi olanlar için soya lesitinin alerjik reaksiyon gösterebiliyor.
 • Soya lesitinin fazla tüketimi ile birlikte şişkinlik, ishal, hafif derecede deri döküntüleri, mide bulantısı ve mide ağrısı gibi yan etkileri görülebiliyor.
 • 3 yaşından küçük çocuklarda tüketilmesi sonucu troid bezi sorunları olabiliyor.
 • Hamilelik ve yeni doğan sürecinde doktor kontrolü ve izni olmanda bu bileşenin tüketilmesine onay verilmiyor.
 • Kalsiyum ve demir eksikliği görülen kişilerde bu bileşenin çok yoğun şekilde kullanılmasına izin verilmiyor. Bunun nedeni olarak ise vücut tarafından besinlerdeki kalsiyum ve demirin emilmesini engelleyen fitik asit içermesidir.

Soya Lesitini Zayıflatıcı Etkisi

Günümüzde pek çok kişi için soya lesitinin zayıflatıcı etkisinin olup olmadığı merak konusu olmuştur. Bu anlamda soya lesitinin içeriğini sahip bir beslenme ile birlikte vücuda giren lesitinin hücrelere giren çıkanları düzenleme özelliğine sahip olduğu görülüyor. Bu anlamda soya lesitini tüketiminin zayıflamaya yardımcı etkisi hissedilir bir şekilde görülüyor.

Soya Lesitini Nedir? Soya Lesitini Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir