SPİRULİNA Faydaları Nelerdir

Mayıs 24, 2018 Doğal Bitkiler

 

Spirulina, mavi ve yeşil algler kullanılarak ortaya çıkan mikroskobik bir yosun türü olarak yer almaktadır. Günümüzde ismini devamlı olarak duyduğumuz bu bitkinin geçmişi yaklaşık olarak 1500’lü yıllara dayanmaktadır. 2000’li yıllarla beraber bu besinin hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece faydalı olduğu açıklanmıştır. Bilimsel çevreler tarafından son zamanlarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilmiş olan spirulina bitkisi yosun türü olarak bilinmektedir. İçeriğinde bulunan besin miktarının çeşitli yer alması protein, vitamin ve mineral konusunda zengin olması, üretimini ve tüketimini devamlı olarak artırmaktadır.

Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olarak yer almasının nedenlerinden bir tanesi içeriğinde bulunan vitaminlerin, minerallerin, proteinin içerisinde yer alması, dışarıdan ilave edilmemesiyle vücut üzerinde emilim miktarının yüksek olmasından kaynaklamaktadır. Spirulinanın faydaları saymakla bitmeyen özellikleri yer almaktadır.

Spirulinanın ortalama büyüme sıcaklık durumu yaklaşık olarak 35-37ºC arası olan mikro alg türü olarak bilinmektedir. Amerika ve Afrika üzerinde yer alan bikarbonat içeriği yüksek alkali göllerde rastlanmaktadır. Özellikle sığ göllerde üremektedir. Sera tipi üretimi esnasında besin tuzları kullanılmaktadır. Bir çark yardımı ile beraber sürekli devir daim edilmesi durumunda hücrelerin ışıktan maksimum şekilde yararlanması konusunda besin tuzlarının homojen dağılımı sağlanmaktadır. Kültürler, önceden belirlenmiş olan yoğunluğa ulaştığı zaman süzülür ve kurutma odasına alınmaktadır. Ürün burada, hücre içerisinde yer alan bulunan protein, pigment ve minerallerin zarar görmemesi adına en kısa süre içerisinde ve uygun sıcaklıkta kurutulmaktadır.

Spirulina Nedir?

Spirulina, Ortaçağ döneminden bu yana gıda olarak tüketilen bir yosun türü olarak yer almaktadır. Aztekler ve Afrikalılar tarafından kullanılan bir bitkidir.

Protein deposu adı ile nitelendirilen spirulina yosunu yemeklerine katmaya devam eden Afrikalı kabilelerin diğerlerinden çok daha sağlıklı ve uzun boylu olduğu düşünülmektedir. Spirulina, Üniversitelerde yapılacak olan çalışmalar sonucunda artık Türkiye’de de üretilmektedir.

Spirulinanın Tadı

Kuru Spirulina, gıda sanayisi içerisinde çeşitli ürünlere katılmaktadır. Kurutulmuş Spirulina’yı cips gibi yiyebilirsiniz. Toz halinde yer alan Spirulina’yı suyla karıştırarak krema durumuna getirip yemeklere kolayca katabilirsiniz de. Kokusu olmamasından dolayı kullanımı son derece rahattır.

Spirulina’nun Faydaları

  • Vücudu iyi beslemesinden dolayı vücut direncini yükseltmekte ve enerji seviyesini olumlu duruma getirmektedir.
  • Düzenli kullanımları sırasında vücut genel olarak dayanıklılığını ve bağışıklık sistemini güçlü hale getirmektedir.
  • Spirulina hücre yenilenmesi ve çoğalma sürecini en iyi şekilde desteklemektedir.
  • Çeşitli hastalıkların tedavi uygulamalarında destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Antioksidan özelliği le beraber vücut üzerinde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olabilmektedir.  İştahsızlık çekmeye devam eden çocukların iştahını düzenlemesine yardımcı olmakta ve gelişim sürecini desteklemektedir. Sporcuların vücutlarını kısa zaman içerisinde toparlamasına yardımcı olmaktadır. Kas gelişimi desteklemektedir. Pek çok olimpiyat ve dünya şampiyonu spirulina kullanmaktadır. Saç dökülmesi yaşayanlar konusunda son derece faydalıdır. Saç için hayati değerde besinler içermektedir. Cilt güzelliği konusunda faydaları son derece fazla olmakta ve sivilce, aknelerin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Yaraların hızlı olarak kapanmasını desteklemektedir. Dengesi beslenme kaynaklı rahatsızlıkların en iyi şekilde önlenmesine, iyileşmesine son derece yardımcıdır.  Sürekli hastalananlar için bu bitki son derece faydalıdır. Düzenli kullanmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı vücudumuzu olumsuz etkilemeye devam eden dış etkenlerden vücudu korumaktadır.

İçerisinde en yoğun protein yer alan ve en az yağ içermeye devam eden bitki olmasından dolayı kilo kontrollerinde faydalı yardımcı bir üründür. Bilimsel araştırmalar da spirulina ürününün sindirim sistemini desteklemesi ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmektedir.

SPİRULİNA Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir