Sri Lanka Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Ekim 8, 2018 Bitki Çayları

 

Asıl adı Seylan çayları olan bu çaylar Sri Lanka çayı olarak da bilinir. Sri Lanka iklimi sayesinde çay yetiştiriciliğinde son derece önemlidir. Dünyanın pek çok çay ihtiyacı bu bölge sayesinde karşılanır.

Çay, tüm dünya için oldukça önemli içeceklerin başında gelir. Türklerin de vazgeçilmez içecekleri arasında buluna çay, dünyanın her yerinde tercih edilir. Çayın üretim özelliklerine göre farklı çeşitleri de bulunur. Özellikle Sri Lanka çayları toplanış şekillerinden ve zamanlarında farklı çaylar ortaya koyar. Çayın dünyaca ünlü lideri olan Sri Lanka çaylarının pek çok faydası da bulunur.

Sri Lanka Çay Çeşitleri

Sri Lanka çayları üretildiği zaman ve çayın durumuna göre üç farklı çay şeklinde toplanır. Bu üç çay da insanların en beğendiği çaylar arasında yerini alır. Sri Lanka çayının en hafif olan çeşidi beyaz çaydır. Taze yaprakların hassas bir şekilde toplanması ile beyaz çay elde edilir. Beyaz çay içerisinde hiçbir oksidasyon bulunmaz.

Çay yapraklarının biraz daha olgunlaşmasının ardından makine ya da elle kopartılan çeşidi ise yeşil çaydır. Yeşil çay içerisinde az da olsa oksidasyon bulunur. Ayrıca yeşil çay genel olarak aroması artırılması için farklı bitkiler ile birlikte içilir.

Batıda en popüler olan Sri Lanka çayı ise siyah çaydır. Siyah çaya ulaşmak için çay yaprakları toplanır ve rulo halinde bir süre bekletilir. Buradaki amaç ise çayın daha fazla oksidasyon içermesidir. Bu nedenle de siyah çay oldukça güçlüdür. Sri Lanka çay çeşitleri içerisinde en fazla tercih edilen tür olmasının nedeni de bu güçlü tadıdır.

Sri Lanka Çayının Faydaları

  • Beyaz Sri Lanka çayı içerisinde oldukça fazla miktarda antioksidan özelliği bulunur. Antioksidan vücuttaki serbest radikalleri önleme noktasında işe yarar bir etki sunar. Özellikle serbest radikallerin vücutta dolaşması kansere neden olur. Beyaz Sir Lanka çayını düzenli olarak tüketmek, kişilerin kanserle savaşmasına da etki eder. Ayrıca serbest radikallerin bir diğer zararı ise insanların yaşlanmasını ortaya çıkarır. Yaşlanma ile savaş etmek isteyen kişilerin de düzenli olarak beyaz Sri Lanka çayı tüketmesi önerilir.
  • Beyaz Sri Lanka çayı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda kan basıncını artırma özelliği olduğu gözlemlenir. Böylece vücudun sağlıklı bir kan akışına sahip olması desteklenir.
  • Sağlıklı bir vücut için insanların kolesterole ihtiyacı vardır. Ancak kolesterol iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. İnsanda bulunan kötü kolesterolün hemen düşürülmesi gerekir. Kolesterolün dengelenmesinde ise beyaz Sir Lanka çayı önemli bir etki sunar. Kolesterol düşürücü içeriği sayesinde kişilerin daha sağlıklı olmasına da yardımcı olur.
  • Beyaz Sri Lanka çayının en önemli faydalarından biri de kanı inceltmesidir. Kanı incelttiği için de kan dolaşımı daha kolay bir şekilde sağlanır. Kan basıncı ve kolesterolün düşmesi ile de kişilerin kalp sağlığı korunmuş olur. Sri Lanka çayının faydası içerisine bu nedenle öncelikli olarak kalp sağlığına koruma eklenir.
  • Beyaz Sri Lanka çayı antibakteriyel bir özellik gösterir. İnsan vücudunda bulunan zararlı bakteriler bir süre sonra kişilerin bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bu nedenle de insanlar hastalıkların olumsuz etkilerine daha kolay kapılır. Ancak beyaz Sri Lanka çayı sayesinde kişilerin bağışıklık sistemi desteklenir. Bu sayede de hastalıklar karşısında daha dirençli olur.
  • Yeşil Sri Lanka çayı kişilerin zihinsel fonksiyonlarını arttırmada önemli bir etki sunar.
  • Yumurtalık kanserine karşı koruma siyah Sri Lanka çayının yararları arasında önemli bir yer tutar.

Sri Lanka Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir