Su Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Mayıs 14, 2019 Doğal Bitkiler

Dünya küreselleştikçe sanki sofralarda birleşti ve adını bile duymadığımız su kestanesinin faydaları nelerdir gibi soruları merak eder olduk.

Son yollarda değişen besin çeşitleri içinde su kestanesinin faydaları nelerdir açıklamaları da dikkat çeker oldu. Önce İngilizce’sine bakıldı; water chestnut diye direk bir çeviri çıktı. Sonra kendimize göre isimlendirdik, Çin kestanesi dedik. Bu daha uygun oldu, çünkü su kestanesi aslında uzak doğu ülkelerinin bildiği bir bitki türüydü. Bildiğimiz kestaneden çok farklı olarak suda yetişen saz türü bir bitkinin içinde besin topladığı yumrucuklar olarak tarif ediliyordu. Büyük süpermarketlerde ithal besinler kısmında rastlayabilirsiniz. Çin lokantalarında bolca kullanılıyordu, zaten pirinç tarlalarının yanındaki bataklıklarda yetişiyordu. Sağlıklı beslenme meraklıları ve değişik ağız tadı arayanlar için artık su kestanesi bitkisi yabancı sayılmıyor.

Su Kestanesi Nerelerde Bulunabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi su kestanesini konserve edilmiş şekilde büyük alışveriş merkezlerinin reyonlarında bulabilirsiniz. Değişik ürünler satan aktarlarda da bir zaman sonra kurutulmuş su kestanelerini göreceğimizden eminiz. Bu çeşit dükkanların kendilerine özgü bir kokusu olduğunu bilirsiniz ve yeni gelen ürünlerin adının yazıldığı listeler de her zaman dükkanın camlarına asılır. Bu el ilanlarının içine su kestanesi gelmiştir şeklinde yazılanı bekliyoruz. Konuyla ilgili aklınıza at kestanesi gibi bitkilerin gelmemesini bir kez daha belirtmek isteriz. Su kestanesi sonuçta minik patateslere benziyor ve bitkinin kök kısmını oluşturuyor. Lezzeti ise yer elmasını andırıyor. Su kestanesi nerede satılır diye merak edenler şimdilik büyük marketlere gidecekler.

Su Kestanesinde Kaç Kalori Var?

Bitkinin gündeme gelmesinin en önemli nedeni taşıdığı besin değerleri. 100 gramlık bir su kestanesinin sadece 97 kalorisi var. Kolestrol oranı ise bu bitkide sıfır ve çok az yağ ihtiva ediyor. Bu da diyet yapanlar için değişik ve yenilebilir bir besin anlamına geliyor. Ayrıca potasyum minerali açısından zengin ve yapısı lifli olduğu için bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlıyor. Su kestanesi nedir sorusunun yanıtı diyet yapanlar için fazlasıyla destek verici  oluyor. Bitki çiğ halde bile yenebilir. Ama pişince bile gevrekliğini kaybetmediği anlatılıyor. Haşlayabilir, ızgaraya atabilir ya da et yemeklerinin içine katabilirsiniz. Önce kahverengi kabuğunu soyun ve sonra dilimleyin. Tatlı olarak su kestaneli kek yapanlar bile tarif listelerinde var.

Afiyetli Bir Besin

Konu başlığımızı oluşturan yararlar hakkında su kestanesi uzunca bir liste oluşturuyor. Örneğin susuzluğu gideriyor, tükürük bezlerini çalıştırıyor ve vücudu doğal biçimde soğutuyor. Yaz sıcaklarında özellikle suyunun içilmesi çok sağlıklı bir meyve suyu olarak öğütlenmektedir. Toksinleri atmak için ideal bir bitki olarak kabul ediliyor. Detoks yapanlar onunla hemen ilgilendiler. Antioksidan özellikleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.  Potasyum minerali içerdiği için yorgunluğu azaltır ve sinirsel işlevlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Çocuklarda çok görülen kızamık hastalığı için de suda kaynamış su kestenesi yenmesi öğütlenmektedir. Soğutucu özelliği olan bu bitki sayesinde kızamıkla birlikte yükselen vücut ateşi doğal çözümlerle normale dönebilir. Suyunun çıkarılması gibi özellikleri su kestanesi tarifi içinde verilen pişirmeden çok daha iyidir.

Değişik Kestane Türleri Vardır

Biraz daha ansiklopedik bilgi edinmek isteyenler aynı zamanda Japon kestanesi olarak bilinen bitki çeşidi olduğunu da gördüler. Japon kestanesi farklı bir ağaç türü. Yaprakları dar ve meyveleri de küçük. En belirgin özelliği ise tatlarının kötü olması. İnsan böyle bilgiler öğrendikçe Anadolu kestanelerinin kıymetini daha bir iyi anlıyor. Ama su kestanesinin Çin’de eskiden beri bilinen bir besin olduğu da gerçek.

 

 

Su Kestanesinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir