Sümbül Teke Otu Faydaları, Ne İşe Yarar?

Ağustos 15, 2018 Doğal Bitkiler

 

Sümbül teke otu halk arasında azgın teke otu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda çiçeği de bulunan bu otun birçok hastalığa iyi geldiği düşünülmektedir.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan bu ot sayesinde birçok hastalığın iyileştirildiği düşünülmektedir. Özellikle cinsel hastalıklar için kullanıldığında olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Azgın teke otu ve çiçeği birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Sümbül Teke Otu Faydaları Nelerdir?

Azgın teke otunun iyi geldiğinin düşüldüğü şeylerin başında cinsel sorunlar gelmektedir. Halk arasında azgın teke otu olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Sümbül teke otunun aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiğine de inanılmaktadır. Özellikle soğuk kış günlerinde nezle ve grip gibi soğuk algınlığı sorunları yaşanıldığında bu otun kullanımı oldukça yaygındır. Ancak destek amaçlı kullanılabilecek olan bu otların hekim kontrolünde kullanılmaları oldukça önemlidir. İçeriğinde bulunan bazı maddelere karşı alerjik durumlarınız var ise ölümünüze kadar yol açabilir.

Sümbül teke otunun bilinen faydaları arasında eklem rahatsızlıklarına iyi gelmeleri de bulunmaktadır. Eklem sorunları yaşanması durumunda insanlar yürüme zorlukları gibi birçok sorun yaşayabilir. Bu şekilde yaşam kalitesi oldukça düşecek ve hareket etmekte zorluk yaşanacaktır. İlaçlardan ve doktorlardan beklenilen çözümü bulamayan insanlar bu tarz halk tarafından iyi geldiği düşünülen ilaçlardan medet ummaktadırlar. Sağlığınızın düzelmesi için kullanacağınız bu tarz otların mutlaka bir doktor denetiminde kullanılması gerekmektedir. Bu  şekilde herhangi bir yan etkisi olması durumunda çok fazla sorun yaşamamış olacaksınız.

Sümbül Teke Otu Tarihi

Doğal afrodizyak olarak bilinen sümbül teke otu özellikle cinsel sorunlarda sıkça kullanılmaktadır. Asya kıtası ve Akdeniz Bölgesi’nde sıkça rastlanan bu ot güzel görüntüsü ile de insanların dikkatlerini çekmektedir. Rengarenk çiçeği göze hitap ederken otu da insanlar tarafından sağlıklı olduğu gerekçesi ile kullanılmaktadır. Asya’da eski Çin medeniyetinde kadar dayanan kullanımı günümüze kadar gelmiştir. Anlatılan efsanelere göre Çin’de milattan önce 2000’li yıllarda soylu bir ailenin çok istemelerine rağmen çocukları olmamaktadır. Bu duruma çare bulmak isteseler de bir türlü sonuç elde edemezler. Bir gün kapılarını çalan bir çobanın koyunları belirli bir bölgede otlattığında cinsel olarak çok verimli hale geldiklerini söyler ve bu bölgede sümbül teke otu yetişmektedir. Bu bölgedeki otları toplayıp bu aileye verdikten kısa bir süre sonra beklenilen etki sonunda alınmıştır ve çocukları olacaktır. Bu şekilde cinsel olarak iktidarsızlık ya da isteksizlik yaşayan insanlar tarafından günümüze kadar kullanılagelmiştir. İçeriğinde testosteron bulunmasından dolayı bir afrodizyak etkisi gören azgın teke otu bu nedenle cinsel güç verdiği inanılmaktadır.

Erkeklerde iktidarsızlık, cinsel gücün düşük olması ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara iyi geldiği düşünülen bu otun kadınlar üzerinde de menopozu geciktirdiği düşüncesi yaygındır. Bütün bu etkiler tam olarak kanıtlanamamış olsa da insanlar yaşadıkları sorunlarından kurtulmak için günümüzde bu otu kullanmaya devam ediyor.

Yapılan bazı araştırmalarda azgın teke otunun vücuttaki nitrik oksit seviyesini arttırarak erkek ve kadın cinsel organına giden kanı arttığına rastlanmıştır. Ayrıca vücutta bulunan testosteron, kortizon ve troid hormonları gibi bazı hormonların seviyelerini de dengelediği düşünülmektedir.

Aktarlardan bulunabilecek olan bu otlar sayesinde insanlar belirtilen rahatsızlıkların giderildiğini düşünmektedirler. Geçmişten günümüze kadar bu tarz alternatif tıp yöntemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak asıl önemli olan şey öncelikle hastanelere başvurulması gerektiğidir. Eğer çok fazla işe yaradığı düşünülüyorsa doktorunuzun önerisi ve almış olduğunuz tedavilere destek olarak tercih edilebilir. Bazı insanların alerjileri olduğu düşünülecek olursa şifa amacı ile alınan bu otlar çok daha büyük sorunlara neden olabilirler.

Sümbül Teke Otu Faydaları, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir