Susam Bitkisi Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Eylül 12, 2018 Doğal Bitkiler

 

Anavatanı Afrika olan Susam bitkisi pek çok faydası ile bilir. Yağı ve kendisi kullanılan bu bitki aynı zamanda yiyeceklerin lezzetlerine de artırır. Bu nedenle de yaygın bir şekilde kullanılır. Anavatanı Afrika olsa bile susam bitkisi Türkiye’de de yemeklerin ve pastaların vazgeçilmez ürünlerinden biri haline gelir. Çörekotu ile birlikte pastaların süslenmesinde kullanılan bu besin aynı zamanda yağ olarak da tüketilir.

Susam bitkisi uzmanların da dikkatini çeker. Pek çok uzman insanların düzenli olarak susam bitkisinden yararlanması gerektiğini iddia eder. Ayrıca susam bitkisin ya da susam yağını satan pek çok site de susamın faydaları konusunda insanları bilinçlendirmeye çalışır.

Susamın Faydaları

Susam direkt olarak tüketilen bir besin değildir. Bu da susamın simit ya da börek gibi besinler yardımı ile tüketilmesini ortaya çıkarır. Uzmanlar susamın özellikle çocuklar açısından çok faydalı olduğunu belirtir. Susamın faydaları konusunda insanları bilinçlendirmeye çalışan siteler de susamın daha çok tüketilmesi gerektiğini önerir.

Susam Kalsiyum Kaynağıdır

Ünlü diyetisyenlere göre susam bitkisinin en önemli faydası arasında zengin kalsiyum içermesi gelir. Kalsiyum, çocukluktan itibaren insanların temel ihtiyacıdır. Daha sağlıklı kas yapısına ya da diş sağlığına sahip olmak için mutlaka ergenlik döneminde kalsiyum içeren ürünleri ihmal etmemek gerekir.

Vücudun ihtiyacı kadar kalsiyum alması boy uzamasına da olanak sağlar. Boyları daha uzun olan yeni neslin ana nedeni sağlıklı beslenmedir. Susam da içerisindeki kalsiyum nedeni ile çocukların beslenmesinde önemli bir yer alır. Ancak susam tüketirken uzmanlar bir konuda da uyarır. Susam içerisinde yüksek oranda yağ bulunur. Bu da aşırı susam tüketiminin kilo artışına sebep olmasını ortaya çıkarır. Susam bitkisinin kullanımı sırasında dikkat edilerek de kilo artışı engellenebilir. Bu sayede de hem susam bitkisinin faydasından yararlanılır. Hem de çocukların kilo alması önlenir.

Susam Diyabetten Korur

Çağımızda en sık karşılaşılan hastalıklardan biri de diyabettir. Diyabet genellikle yanlış beslenme ile alakalıdır. Bu nedenle de sağlıklı bir şekilde beslenerek diyabetin ortaya çıkardığı olumsuz etkiden de kurtulmak olanaklıdır.

Diyabet hastalarının kullanması gereken besinler arasında susam bitkisinin de bulunduğu açıklanır. Buna göre susam bitkisi glikoz seviyesini sağlıklı bir hale gelir. Bu da insanların en büyük sorunlarından biri olan diyabet konusunda doğru önlem alınmasını ortaya çıkarır. Susam tohumları kan basıncını da olması gerektiği şekilde ayarlar. Pek çok diyetisyen susam tüketerek daha sağlıklı olmanın önemine dikkat çeker.

Susam Anemi Hastalığını Önler

Susam bitkisinin sağladığı faydalardan birinin de anemi hastalığını önleme olduğu iddia edilir. Buna göre susam içerisinde yüksek miktarda demir bulunur. Demir ise anemi hastalığından korunma noktasında son derece önemlidir. Bu nedenle de anemi hastalığının tedavisinde pek çok uzman susam tüketmeyi de önerir.

Anemi hastaları sürekli demir eksikliği ile karşılaşır. Vücuttaki demir eksikliğinin fazla olması ise kişilerin kendilerini yorgun hissetmesine neden olur. Çünkü demir eksikliği insanların enerji düşüklüğü yaşatır. Susam bitkisi sayesinde kişilerin demir eksikliğine bağlı yorgunluğu da ortadan kalkar. Susam satışı yapan pek çok site de susamın enerji verdiğini bu yüzden düzenli tüketilmesinin önemli olduğunu belirtir.

Susam Kalp Sağlığını Korur

Kalp hastalığının günümüzde iyice artmasında donmuş yağlar son derece önemlidir. İnsanlar sağlıksız bir şekilde beslenerek donmuş yağları tüketir. Bu da kişilerdeki kötü kolesterol dengesinin artmasına neden olur. Felç ya da damar tıkanıklığına bile neden olan bu durumdan doymamış yağlar tüketerek kurtulma sağlanır. Susamın kalp sağlığına etkisi de bu aşamada ortaya çıkar.

Susam içerisinde doymamış yağlar bulunur. Bu doymamış yağlar ise kişilerin kolesterol dengesini en sağlıklı hale getirir. Susam yağı tüketen kişilerin bu nedenle de dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını da koruduğu belirtilir.

Susam Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemi problemleri her insanın sürekli olarak karşılaşabileceği sorunlardır. Ancak sindirim sistemiz sorunlarının biran önce giderilmesi gerekir. Çünkü bu sorunlar ileride daha büyük hastalıklara da sebebiyet verebilir. Sindirim sistemi sorunlarından biri de kabızlıktır. Kabızlık şikayeti çeken kişilere de diyetisyenler tarafından susam bitkisini tüketmesi önerilir.

Kabızlık ve diğer sindirim sistemi şikayetlerinden kurtulmak isteyenler için lifli besinlerin tüketilmesi sağlanır. Lifli besinler sayesinde de tüm bağırsak sorunları normale döner. Susam bitkisi de lif yönünden son derece zengindir. Susamın sindirim sistemine etkisi de bu lifli özelliği sayesinde sağlanır. Kabızlık sorununu önlemek için siz de susam bitkisinden faydalanabilirsiniz.

Susam Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havaların soğuması ile birlikte kişilerin daha sık hasta oldukları gözlemlenir. Bunun en önemli nedeni de insanların bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sistemi zayıflayan pek çok kişi bunun sonucu olarak grip ya da soğuk algınlığı hastalıkları ile daha çok karşılaşır.

Susam bitkisi A, E ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Özellikle de C vitamini yönünden zengin olması insanların bağışıklık sistemini güçlendirir. Susam bitkisi tüketerek siz de bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Bu nedenle de bazı doktorlar kış aylarında insanların susam tüketmesi gerektiğine vurgu yapar.

Susam Bitkisinin Diğer Faydaları

  • Kansere karşı korunma noktasında da uzmanlar susam bitkisinin faydalarından bahseder. Çünkü susam içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunur. Bu antioksidanlar da kansere neden olan serbest radikaller ile savaşır. Çağımızın en yaygın hastalıklarının başında gelen kanser için uzmanlar susam bitkisini tüketmek gerektiğini ifade eder.
  • Göğsü yumuşatma özelliği bulunan susam bitkisi aynı zamanda nefes darlığı çeken insanlara da iyi gelir. Susamı isterseniz de tüketerek de isterseniz de susam yağını göğsünüze sürerek oluşan nefes sorunlarını önleyebilirsiniz. Astım ve bronşit sorunları bulunan pek çok kişi susam tüketimi ile bu sorunlarından kurtulma sağlayabilir.
  • Uzmanlar, insanların cinsel güçlerini artırma konusunda da susam yapının işe yardığını belirtir. Buna göre cinsel isteksizlik konusunda sorun yaşayan kişilerin bu sorunlarından kurtulmalarında susam bitkisi son derece önemlidir. Bunun için yapılması gereken düzenli olarak susam tüketimidir.
  • Eklemlerin yumuşaması için de susam bitkisinden ve susam yağından faydalanabilirsiniz. Kimi zaman eklemleri oynatmak kişilere ağrı verir. Susamın eklemlere faydası ile bu sorundan da kurtulmak oldukça kolaydır. Susam sayesinde kişilerin eklemlerinde oluşan ağrılar ortadan kalkar. Oynattığınızda ses çıkan tüm eklemlere susam yağını sürebilirsiniz. Bu sayede de sizi rahatsız eden sorun da ortadan kalkar.

Susam Bitkisi Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir