Susam Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar, Fiyatı, Kullananlar

Mart 27, 2018 Bitki Yağları

Son dönemin popüler ürünleri kuşkusuz bitkiler, doğal yağlar ve doğal yaşama dair şeyler oluyor. Bunlardan biri de susam yağı olarak biliniyor. Susamı sadece tahinle birlikte değil yağı ve diğer çeşitleriyle birlikte kullanarak sağlıklı atıştırmalıklar ve sunumlar yapmanız söz konusu olabilir. Peki susam yağının faydaları ve ne işe yaradığı hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Merak ettiğiniz her şeyi sizin için araştırdık.

Susam Yağı Hakkında

Sıcağı seven susam bitkisi, Afrika kökenlidir. Bu ülkede insanların önemli geçim kaynağı olan susam ülkemizde güney bölgelerde yetişir. Susam yetiştiriciği yapanlar bu meyvenin tohumları olan susamları tüketerek çeşitli gıdalarda kullanabilir.  Baharat olarak kullanılan bu ürün aynı zamanda susam yağı olarak da kullanılır.

Susam yağının içinde birçok vitamin bulunur.  A, B, E, Omega 6 ve 9 vitaminleri bulunan susam yağında demir, fosfor, kalsiyum gibi birçok madde bulunur.  Harici ve dahili kullanılabilen bu ürün, tahriş olmuş cilt derisinin iyileşmesine, saç ve cilt sağlığının düzene girmesine yol açar.

Her gun 20 gram susam yağı içilmesi, bağırsakların yumuşamasına neden olur. Bir iki damla susam yağıyla cildinizin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gereken susam yağı, birçok hastalık için dışardan uygulanan tedavilerle iyileştirici etki göstermektedir. Ayrıca birçok ağrının giderilmesini de uygulama yaparken hafif masaj uygulaması şeklinde yapabilirsiniz.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı insan vücudu için birçok faydayı da beraberinde getirir. Diş sağlığına oldukça önemli etkileri bulunan susam yağının kemik hastalıkları ve gut hastalıkları konusunda da yararları vardır. Susam yağı, yemeklerde kulanıldığı gibi, vücut üzerinde de kullanılır. B1, B2 ve E vitaminleri bulunan susam yağı içersindeki bu ürünler, yorgunluk ve bitkinlik belirtilerinin  azalmasını sağlamaktadır. Bu yüzden uyku sorunlarının giderilmesi için susam yağı kullanılmaktadır.

Susam Yağı Fiyatı

Susam yağı birçok aktarda hatta süper markette bulunabilmektedir. Bu ürünler ekonomik olmakla birlikte ambalajları küçük olduğu için çabuk biter. Bu yüzden kullanım sürekli olduğunda birçok kozmetik ürünle eş değer maliyetler söz konusu olabilir.

Susam Yağının Faydaları

Susam yağının faydaları özellikle tahinin ana maddesi olan bu maddenin kullanılması söz konusu olduğunda besleyici değerinin öne çıkmasıdır. Diğer yararlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Afrodizyak etkisi cinsel isteği arttırır,
 • Vücuda enerji verir,
 • Göğüslere masaj yapılarak sürüldüğünde dolgunluk verir,
 • Nefes darlığının giderilmesi için yardımcı olur,
 • Hazmı kolaylaştırır,
 • Böbreklerdeki taşların düşmesine neden olur,
 • Antioksidandır,
 • Tırnakların güçlenmesini sağlar,
 • Romatizmal ağrıları giderir,
 • Eklemlere yapılan masajlarda ağrıları giderir,
 • Besleyicidir, yemeklerde kullanılabilir,
 • Kafa derisi ve saç derisi için oldukça etkilidir, saçların uzamasını sağlar.

Birçok faydası bulunan susam yağı cildin üzerine ya da oral yoldan kullanılabilen bitki yağları arasındadır.

Saç Sağlığında Susam Yağı

Saçlarının uzamasını isteyen birçok kişi, susam yağı kullanarak başarıya ulaşır. Susam yağı kullanımı, saçların diplerine yapılan masaj ve haftada bir uygulama söz konusu olduğunda saçların uzamasını sağlar. Saç sağlığı için önemli etkileri olan susam yağı, saçların hasarının onarılmasını sağlar. Düzenli olarak saç derisine masaj yapılarak kullanılırsa saç renginin koyulaşmasına neden olabilir. Bu da saçların beyazlamasını geciktirir. Yani saç sağlığı için oldukça faydalı etkileri vardır.

Susam yağı, saçlardaki bit sorunun da çözülmesini sağlar. Kepek sorunundan kurtulmak ve saçların daha parlak görünmesini sağlamak için tercih edilen susam yağıyla saç sağlığınıza kısa sürede kavuşmanız söz konusu olacaktır.

 • Saçlardaki kırılmaların giderilmesini sağlar,
 • Saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olur,
 • Saçtaki kepeklerin giderilmesini sağlar,
 • Güneşin saçlara verdiği zararı azaltır,
 • Saçların hızlı uzamasını sağlar,
 • Saçların daha gür olmasını sağlar.

Vücut İçin Susam Yağı Kullanımı

Susam yağı birçok vücut bakım formülünde de tercih edilmektedir. Her gün düzenli olarak göğüslere masaj yapılarak uygulanan susam yağı göğüslerin büyümesini sağlar.

Selülit sorunu olan bayanlar, antioksidan olarak tercih edecekleri susam yağını kullanarak selülit görünümünün azalmasını sağlayabilir. Özellikle biberiye yağı ile beraber kullanıldığında susam yağı kullanımı selülit görünümünün azalmasına neden olabilir.

Kuru ciltler için de ideal bir nemlendirici vazifesi gören susam yağı, kuru ciltler ve pul pul dökülmeler için oldukça idealdir. Her gün kullanıldığında cildin normal haline dönmesini sağlar. Cildin tahriş olmasını gideren susam yağı, erken yaşlanmalara da engel olur.

Hamilelikte kullanılması durumunda cildin esnek olmasını sağlayarak çatlakların önüne geçer ve cildin parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Ayrıca susam yağıyla cildinize ve ağrılarınıza masaj yaparak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

 • Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu önler,
 • Cildi içten besler,
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir,
 • Mantarları iyileştirir,
 • Cildi sıkılaştırır,
 • Cildin nemlenmesine neden olur,
 • Cilt kanserine karşı koruyucudur.

Yemeklerde Susam Yağı Kullanımı

Zeytinyağı kullananlar için alternatif olan susam yağı yemeklerde de oldukça iyi bir alternatiftir. Aromatik tadıyla tercih edilen susam yağını yemeklerinizi hazırlarken tercih edebilirsiniz. Beğeneceğiniz bir lezzete sahip olan susam yağı kullanımı her yemek için ve salatalar için tercih edilebilir.

Susamın Yararları

Susam yağı gibi susamın yararları da oldukça fazladır. Susam, bildiğiniz gibi tahinin ana maddesidir. Bol miktarda bakır ve Demir içeren susam, anemi rahatsızlığı olan kişilere çok iyi gelmektedir. Kalp ve damar sağlığından kanser türlerine kadar birçok problemin giderilmesine neden olan susam, diyabeti önleyici mineraller içerir. Kan basıncını da ayarlar.

Kalp ve damar sağlığını koruyan susam, kötü kolesterolün de düşürülmesini sağlar. Bu da yorgunluk hissinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Kalp ve damar hastalığının engellenmesini sağlayan susam, felç geçirme riskinin de azalmasını sağlar.

Susamın kansere de anti kanser etki yarattığı bilinmektedir. Susam tüketimi konusunda bol lif içeriği nedeniyle kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırma durumu söz konusu olmaktadır. Radyasyon sorununu azaltıcı etkisi bulunan bu bitki, kemik, saç, cilt sağlığı konusunda merak edilenleri ortaya çıkarır.

Susamın Zararları

Yoğun yağ içeren susam, aşırı tüketim söz konusu olduğunda kilo alma riskini de beraberinde getirir. Bazı hassas bünyeler için alerjik olabilen susam, bazı sağlık sorunları söz konusu olduğunda cidi alerjilere yol açabilmektedir. Susamın içeriğindeki yapılar, alerjik bünyelerde deri döküntüsü ve tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Aşırı tüketilmesi halinde sivilceler ve kilo alımına neden olması söz konusu olabilir.

Susam Yağı Kullananlar

Susam yağı kullananlar ne demiş hepsi bu yazının altında. Susam yağı kullanan kişilerde yorumlarını bizimle paylaşarak kullanmak isteyenlere yardımcı olabilirler. Yapacağınız yorumlar kullanmak isteyen kişilere yardımcı olacağını unutmayınız.

 

 

Susam Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar, Fiyatı, Kullananlar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir