Süt Tozu Nasıl Yapılır, Zararlı mı?

Şubat 7, 2018 Gıdalar

Süt tozu birçok yerde kullanılan ve tadı iyileştirmeye çalışan bir malzemedir. Bunun üretim şekli ve sağlık açısından bir zararı olup olmadığını incelemek gerekir.

Süt Tozu Kullanım Alanı

Süt tozu kullanım alanı suda çözünebilir olması nedeniyle kahve içerisinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Süt temin edilmesi zorsa ve süt saklamak mümkün değilse bu durumda süt tozu ideal bir çözüm olabilir. Süt kullanımına göre süt tozları daha ekonomik bir sonuç verir. Ürünün uzun vadede saklanabilmesi kullanım alanını da yaygınlaştırmıştır. Kahve dışında kullanımı olup olmadığına bakılırsa da özellikle süt besin değerini ulaştırmak gereken farklı yerlere ekonomik bir gönderim olabilecektir. Süt tozuna bir miktar su ekleme yapılarak süt görüntüsü elde edilebilir. Süt tozu şu alanlarda kullanılmaktadır:

  • Hamur işlemlerinde, pasta benzeri tatlı yiyeceklerde, sütün çok kullanılmaması gerektiği yerlerde süt tozu kullanılabilir.
  • Bebek mamalarında süt tozu kullanılmaktadır.
  • Bazı hazır çorba türlerinin içinde süt tozu kullanılır.
  • Hayvan mamalarının içinde süt tozu kullanılabilir.
  • Dondurma, sütlü şekerlemelerde ve bazı peynir çeşitlerinde bu ürün kullanılabilir. İşletmelerde süt tozu kıvam artıran bir etki gösterir.

Süt Tozu Yapılışı

Süt tozu yapılışı birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Basit şekilde ifade edilirse yağlı ya da yağsız taze sütlerin suyunun olabildiğince uçurulması ve bu şekilde kurutulmasıyla elde edilen bir üründür. Süt tozlarının en büyük artısı çok sayıdaki sütü daha az hale getirmenin mümkün olmasıdır. Yani taşıma ve saklama açısından da bu durum epey bir artı sağlar. Süt tozu sanılanın aksine sıcak su içerisinde çözünmemektedir. Ayrıca bir süt ürünü olarak değerlendirilmelidir. İçerisinde bir katkı maddesi bulunmaz. Bunun dışında ihtiyaç duyulması halinde süte yeniden dönüştürüldüğü bilinmektedir. Süt ürünlerine işlenebilmektedir.

Süt Tozları Çeşitleri

İçerisindeki yağ miktarına göre süt tozları farklı sınıflara ayrılmaktadır. FAO –WHO standartlarına göre süt tozları tam yağlı, az yağlı, yağsız süt tozu şeklinde sınıflandırılır. Tam yağlı süt tozu en az %26 ve en çok %5 oranında su barındırır. Az yağlı süt tozları, %1,5-26 arası yağ ve en çok %5 oranında su barındırır.

Teknik Özellikler Açısından Süt Tozu

Süt tozu teknik açıdan içindeki proteinler ve  içerdiği yararlı öğeler yok olmadan bu hale getirilir. Uygun ısıda buharlaştırma işlemi yapılır ve genellikle sprey kurutucular kullanılmaktadır. Buharlaştırıcıda pastörize edilen süt katı olana kadar koyulaştırılmaktadır. Toz haline getirilmesi ile de süt tozu yapımı sonuçlanmış olur. Bazı kişi ve kurumlar dondurarak da kurutma yöntemi kullanabilmektedir. Ancak bu işlem pahalı bir uygulama olduğu için genellikle pek tercih edilmemektedir.

Süt Tozu Bozulur mu, Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Süt tozu bozulabilen bir malzemedir. Bunun olduğunu nasıl anlayacağınıza gelince de;

  • Süt tozları görünüşünde eğer bir sorun varsa
  • Kullanımında akış sorunu oluyorsa
  • Erime özelliklerinde değişiklik varsa
  • Renk kıvamda değişiklik varsa
  • Kokusu ve tadında beklenmeyen tat varsa bozulmuş olabilir.

Süt Tozu Sağlık Açısından Zararlı mı?

Süt tozu zararlı mıdır sorusu birçok kişinin yanılsama ile sorduğu bir sorudur. Bunun nedeni aslında süt tozunun üretim tekniğinin katkı maddesi içermemesidir. Süte bire bir eşit olduğu da üreticilerin gene yaygın kanısıdır. Süt tozu yanlış haberlerin de etkisiyle katkı maddesi olarak algılandığı için sanki zararlı gibi bir durum olmuştur.  Süt tozları sağlığa herhangi bir zarar olan madde değildir ve güvenle kullanılabilir. Ancak özellikle süt ürünlerine alerjiniz varsa bu durumda kullanımdan kaçabilirsiniz.

Süt Tozu Nasıl Yapılır, Zararlı mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir