Sütten Daha fazla Kalsiyum İçeren 7 Gıda

Ağustos 3, 2017 Gıdalar

Süt tüketimiyle ilgili bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktayız.Laktoz intoleransı gibi süt içim sonrası meydana gelen rahatsızlıklar, sütün tadının beğenilmemesi, güvenilir süte ulaşılamaması gibi bazı sorunlardan dolayı süt tüketimi azalmaktadır. Dolayısıyla süt tüketimi azaldığı için vücut için gerekli kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.Bu yazımızda süt kadar hatta sütten daha fazla kalsiyum içeren gıdaları sizler için listeledik.Ortalama olarak 100 gram sütte yaklaşık 12- 150 mg kalsiyum bulunmaktadır. Vücudumuz için gerekli günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık olarak 1500 mg dır. Yazımızdaki değerleri göre günlük ihtiyacınızı da hesaplayabilirsiniz.

 

1: Peynir 

 

 

Ortalama olarak 100 gram cheedar peynirinde yaklaşık olarak 720 mg kalsiyum içermektedir.

 

2 : Kara Lahana

 

 

100 gram kara lahanada ortalama 180 mg kalsiyum bulunmaktadır.Aynı zamanda kalp hastalıkları ve kanserle mücadele için önemli fenolik bileşikler bulunmaktadır. Ek olarak C vitamini de oldukça fazla barındıran kara lahanayı daha çok tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

3 : Beyaz – Yeşil Lahana

 

 

Beyaz veya yeşil lahana olarak adlandırılan bu lahana da 100 gramında ortalama 150 mg kalsiyum bulunmaktadır.

 

4: Yoğurt

 

 

 

100 gram yoğurtta ortalama 150 – 200 mg kalsiyum bulunmaktadır. Süzme yoğurtlarda bu oran biraz daha artmaktadır.

 

5: Susam

 

 

Diyet lifi ve yağ oranı açısından zengin olan susam aynı zamanda tam bir kalsiyum deposudur.100 gram susamda yaklaşık olarak 975 mg kalsiyum bulunmaktadır.

 

6: Ispanak 

 

 

100 gram ıspanakta yaklaşık olarak 100 mg kalsiyum bulunmaktadır.

 

7: Tofu 

 

 

Ülkemizde pek tüketilmeyen Tofu, soya fasulyesinin haşlanıp asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniri’ne verilen isimdir. Soya peyniri olarak adlandırılmaktadır. 100 gram tofu ortalama 350 mg kalsiyum içermektedir. Aynı zamanda protein olarak da yüksek değerler sahiptir.

Kaynak: https://gidabilinci.com/sutten-daha-fazla-kalsiyum-iceren-7-gida

Sütten Daha fazla Kalsiyum İçeren 7 Gıda Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir