Taflan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Mayıs 26, 2020 Meyveler

Taflan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Türkiye genelinde taflan ya da laz kirazı olarak bilinen bu meyve sahip olduğu faydalar ile son dönemin en gözle besinleri arasında yer alıyor.

Gülgiller familyasının bir üyesi olan taflan bitkisi yaklaşık 6 metreye kadar uzama özelliği olan ve 4 mevsim yapraklarını dökmeme özelliği ile dikkat çekiyor. Yaprakları yıl boyunca yeşilliğini koruyan, parlak, tüysüz ve kısa saplı bir bitkidir. Çiçekleri beyaz olur topluca salkım gibi bir arada durur. Bu bitki çok nadir de olsa sonbaharda da çiçek açma özelliğine sahiptir. Bu bitkinin meyveleri ilk başta kırmızı daha sonra ise siyah renkte oluyor. Ayrıca taflan meyvesi küre veya yumurta şeklinde olup içindeki çekirdek oldukça sert oluyor.

Yapraklarını hiçbir zaman dökmeme özelliğine sahip olması ile birlikte bu bitkiyi yılın 365 günü toplayıp kurutma imkanı bulunuyor. Fakat meyve için en ideal zaman aralığı ise Mayıs ve Eylül ayları arasında toplanıp kurutulması olarak belirtiliyor. Taze yaprakları zehirli olduğundan dolayı hiçbir işlemde kullanılamıyor. Meyveleri yenebilir, fakat çekirdekleri zehirli olduğundan dolayı aska tüketilmemesi gerekiyor.

Taflan Meyvesinin Kullanımı

Taflan meyvesinin en önemli özelliklerinden birisi sindiriminin oldukça kolay olmasıdır. Bu meyve taze olarak yenile bildiği gibi kurutulduktan sonrada çerez olarak tüketilebiliyor. Tek başına, fındık ve ceviz ile birlikte tüketilmesi tercih ediliyor. Taflan meyvesinin; pasta ve keklerde son dönemde kullanıldığı görülüyor. Hoşaf ve kompostolara koku, tat kazandırmak için katılıyor. Reçeli, turşusu ve pekmezi de yapıldığı oluyor. Yapraklarından elde edilen su eczacılıkta kullanılıyor.  

Taflan Meyvesinin Faydaları

Taflan meyvesi faydaları anlamında son dönemin en çok ilgi gören meyveleri arasında yer alıyor. Bu sebeple ekonomik değeri her hecen gün artan bu meyvenin yetiştiriciliği de büyük ilgi görüyor. Taflan meyvesinin faydaları arasında ise şunlar yer alıyor;

 • İçeriğinde yüksek oranda ki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı oluyor.
 • Antioksidan anlamında oldukça yüksek bir içeriğe sahip olan bu taflan meyvesi, insan vücudunda ki oksidanların zararlı etkilerinin en aza inmesine yardımcı oluyor.
 • Alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı etkisi oluyor.
 • Vücutta hücre yenilenmesini sağlamaya yardımcı oluyor.
 • Kansere karşı etkili olduğu belirlenen taflan meyvesinin, bu özelliği sonucu son dönemde ilaç endüstrisinde kullanılmasına yönelik AR-GE çalışmaları yapılıyor.
 • Üreme hormonlarının gelişimi ve sindirimin düzenlenmesi konusunda etkili oluyor.
 • Bu meyvenin tok tutma özelliği sebebiyle son dönemde diyet listelerinde tercih edildiği görülüyor.
 • Demir eksikliğini giderilmesi noktasında yardımcı etkisi bulunuyor.
 • Prostat problemlerini tedavisine ve etkisinin azaltılmasına yardımcı oluyor.
 • Ülsere, bağırsak tembelliğine ve hemoroide son derece faydalı oluyor.
 • Kaynatılıp içilmesi durumunda kuvvetli bir idrar sökücü özelliği gösteriyor.
 • Taflan meyvesinin diyabet tedavisini de tüketilmesine izin verilen meyveler arasında yer alıyor. Fakat diyabet tedavisi noktasında tüketilen gıdaların porsiyonlarının oldukça önemli olduğu unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple uygun miktarlarda taflan meyvesinin tüketilmesi gerekiyor.
 • Yapraklarından demlenerek elde edilen çay öksürük azaltıcı, spazm önleyici olarak fayda sağlıyor. Elde edilen bu çay aynı zaman sinir bozukluğu durumlarında yatıştırıcı bir etki gösteriyor.
 • İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum ile birlikte, kemik sağlığı açısından oldukça sağlıklı bir etki yaratıyor. Bu sebeple büyüme ve menopoz döneminde bu meyvenin düzenli bir şekilde tüketilmesi öneriliyor.

Taflan meyvesi birçok açıdan son derece faydalı bir meyvedir. Fakat taze yapraklarının ve çekirdeciğinin zehirli olduğu kesinlikle unutulmamladır. Yapraklar kurutulup kullanılması gerekiyor. En efektif etkileri düzenli kullanım ile ortaya çıkıyor.

Taflan Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir