Tarçının Faydaları Nelerdir?

Haziran 30, 2020 Baharatlar

Genelliklerde tatlılarda kullanımı ile tanınan tarçının faydaları oldukça fazladır. Bir baharat türü olan tarçın şeker ile savaşır, bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonlardan korur ve daha pek yararı vardır.

Tarçın Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Ülkemizde kokulu bir baharat kullanılan tarçının anavatanı tropik ülkelerdir. Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kolaylıkla yetişen bu bitki ülkemizde sadece botanik bahçelerinde özel olarak üretilebilir.

Defnegiller ailesinden olan tarçın, uzun silindir şeklinde bir ağaçtır. 2-3 yaşına gelen bir ağaç yerden 50 cm kadar yukarıdan kesilir ve yeniden sürgün vermesi sağlanır. İşte kesilen kısım da tarçın olarak tüketilir. Bu kısmın kabukları soyulur ve içi çubuk tarçın şeklinde kesilerek kurumaya bırakılır. Tarçın ağacının yumurta şeklinde bir yemişi de vardır ve bu yemiş turna olarak adlandırılır.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçının piyasada iki farklı çeşidi satışa sunulmaktadır. İlki toz tarçındır ve kabuk tarçınları öğütülmesi ile elde edilir. Tatlıların üzerine, kek ve kurabiye içine ya da pilav ve sarma çeşitleri gibi yemeklere aroma vermesi kullanılır.

Diğer çeşidi ise çubuk tarçın türüdür. Çubuk tarçın daha çok reçel ya da şerbet gibi sıvıların içine atılarak kaynatılır. Bu şekilde aromasını vermesi sağlanır. Sonrasında ise çıkarılarak çöpe atılır. Bu yöntemde toz tarçının suyu bulandırması önlenir ve tarçın aroması da alınmış olur.

Tarçının diğer bir kullanım alanı ise mutfak değil kozmetik sektörüdür. Tarçın esansı parfüm endüstrisinde çokça kullanılır. Sadece parfümlerde değil, kolonya gibi diğer esanslı ürünlerde de aromatik bir koku sağlar.

Meksika’da tarçın çikolata sektöründe çokça kullanılır. Tavuk ve kuzu yemeklerinde aroma vericilerden biridir. Tarçın ve şeker karışımı ile sos ve şekerlemeler yapılır. Ülkemizde ise en çok tatlı ve pilavlarda kullanılan bir üründür.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının içinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, protein, çinko ve demir bulunur. Ayrıca lif açısından da oldukça zengindir. İçinde B6,E,A,C ve K vitaminleri bulunur. Çok az miktarda doymuş yağ ve şeker içerir. Bu özellikleri sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Tarçının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Diyabetli hastalarda şekeri dengeler. Kolestrolü düşürür ve kardiyovasküler riskini azaltır.
 • Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkilidir. Tarçın kabuğu semptomların oluşma riskini azaltmaya yardımcıdır.
 • Tarçın kabuğu, meyvesi veya özütü tüketen insanlarda HIV’e yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Ancak koruyucu ya da tedavi edici olduğu söylenemez. Ancak çok güçlü virüslere karşı koruyuculuğu olduğu yönünde bir kanıya varılabilir.
 • Tarçının kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığına ilişkin pek çok bilimsel veri mevcuttur. Düzenli olarak günde 1 gram tarçın tüketilmelidir.
 • Kötü kolesterol ile yüksek tansiyonu düşürmekte etkilidir.
 • Sinir sistemini ve dolayısıyla hafızaya güçlendirir.
 • Kas gevşetici ve ağrı kesici etkisi vardır.
 • Tokluk hissini arttırdığı için yemek yeme isteğini azaltır ve zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflamak isteyenler tarçın çayı tüketebilir.
 • Adet sancısı olan kişilerde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Kalsiyum ve lif oranı yüksek olduğu için kolon kanserine karşı koruyuculuğu vardır. Safra tuzunun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • İçindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir ve kemik erimesinden korur.
 • Antioksidan içeriği ile siyah nokta ve aknelerden kurtulmaya yardımcıdır. Cilt sağlığını korur.
 • Güzel kokusu sayesinde ağız kokusunu azaltır.
 • Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır. Bunun için yemeklerden önce ya da yemekle beraber tüketilmelidir.
 • Kışın zerdeçal ve bal ile karıştırılarak tüketilirse bağışıklığı güçlendirir, soğuk algınlığından korur.
 • Tarçın kullanılan yemeklerde bakteri üremesi önlenmektedir.
 • Tarçın kabuğu konulan yere tahta kurusu ile güve gelmeyecektir. Mutfakta koruyucu olarak da kullanılabilir.

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tarçın tüketemiyorsanız tarçın yağından yararlanabilirsiniz. Bu yağı aktarlardan almak mümkündür. Tarçın yağı istenilen bölgeye 4-5 damla kadar damlatılır ve masaj yapılarak uygulanır. Günde 3 kereye kadar kullanımı uygundur. Tarçın yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tarçın yağı güçlü bir mikrop öldürücüdür.
 • Tarçın yağı cilde sürüldüğü takdirde mantar enfeksiyonlarını yok edecektir.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir. Ağrı olan bölgeye yağ ile masaj yapmak gerekir.
 • Tarçın yağı tüketildiği takdirde kan şekerini düşürür, bağırsağı düzenler, hazmı kolaylaştırır.
 • Tarçın yağının cinsel gücü arttırma etkisi vardır.
 • Düzenli olarak dudaklara sürülürse dolgunluk kazandırır.

Cilt İçin Tarçın

Cilt sağlığı için tarçın kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle cildinizi temizleyin. sonrasında 1 çay kaşığı toz tarçını 3 çay kaşığı bal ile karıştırarak yüzünüze ovalayarak sürün. 10 dakika bekledikte sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Cilde parlaklık verir, gözenekleri açar, siyah nokta ve aknelerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu formül düzenli olarak uygulanmalıdır.

Bu formül böcek ısırıkları olan yerlere de uygulanabilir. Böylece kaşıntı ve kızarıklığı giderecektir. İz kalmasını önleyecektir.

Tarçın Çayı

Tarçın çayı marketlerde kutu ile hazır olarak satılan bir üründür. Ancak evde de kolayca hazırlanması mümkündür. bunun için bir adet çubuk tarçını yıkayın ve sonra 4-5 parçaya kırın. Kaynayan suyu tarçının üzerine dökün ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bir fincan için 1 çubuk tarçın yeterlidir. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Dilerseniz de 1 fincan çay için 1,5 çay kaşığı toz tarçın kullanabilirsiniz. Ancak çubuk tarçınla yapılanın içimi daha rahat olacaktır.

Tarçın çayı yaparken tarçın kesinlikle suda kaynatılmamalıdır. Aksi takdirde çay içilemeyecek kadar olur. İçindeki besin değerleri de azalacaktır. Günde 1 fincan bu çaydan içilebilir. Fazlası alerjik reaksiyona neden olabilir.

Diyette olanlar bu çayı iştah kapatıcı olarak kullanabilir. Ağrısı olanlar için yatıştırıcı olacaktır ve rahatlama sağlar.

Tarçınlı Süt Kürü

Diyette olanlar için tarçınlı süt kürü hem tokluk sağlar hem de zayıflamaya yardımcı olur. Bel ve basenlerde incelme sağlar. 1 bardak süte yarım çay kaşığı toz tarçın ekleyebilirsiniz. Sütün sıcak ya da soğuk olması tercihinize kalmıştır. Öğleden sonra ve gece yatmadan önce birer bardak içilebilir. Zayıflamak için tarçın oldukça etkilidir.

Tarçın ve Karanfil

Her ikisi de hoş bir aromaya sahip olan tarçın ve karanfil genellikle birlikte kullanılır. Bu ikilinin çayı da yapılır. Tarçın ve karanfil çayı için yarım litrelik suya 2 çubuk tarçın atılarak hafif kaynatılır. Sonrasında 5-6 adet karanfil eklenir ve demlemeye bırakılır.

Bu kür yemeklerden bir saat önce tüketilirse iştahı keser ve tokluk sağlar. Toksinleri attırır, yağ yakımını hızlandırır. Yemeklerden sonra tüketilirse metabolizmayı hızlandıracağı için yine zayıflamaya yardımcıdır.

Tarçının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir