Tarçınlı Hibiskus Çayı Faydaları, Zayıflatırmı?

Ağustos 6, 2018 Bitki Çayları

 

Orta Amerika, Meksika, Jamaika ve Güney Amerika’da yetişmekte olan hibiskus bitkisi zencefil ile birlikte karıştırılarak bitki çayı olarak getirmektedir. Aynı zamanda ekşi çay olarak da bilinmektedir. Yüksek C vitamini içeriğine sahip olan hibiskus aynı zamanda kafeinsizdir. Bağışıklık sistemini güçlendirici için özellikle tercih edilmektedir. Kaliforniya eyaletinde yaygın olarak tercih edilen çaylardan biridir. Aynı zamanda giderek yaygınlaşan tüketimi ile sağlamış olduğu faydalar nedeniyle tercih edilebilir.

Tarçınlı Hibiskus Çayının Faydaları

Doğru şekilde tüketilmesi durumunda faydalı olması nedeniyle tercih edilmekte olan tarçınlı hibiskus çayının faydaları saymakla bitmez. Doğru şekilde hazırlanması ve yeteri kadar tüketilmesi durumunda istenilen faydaların elde edilmesi mümkündür.

 • Tansiyon düşürücü etki sağlayabilir.
 • Diyabet hastalarında yüksek kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir.
 • Yüksek antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sayede insan vücudunun yenilenmesine yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
 • Kolesterolün düşmesini sağlayabilir.
 • Mide kanserine karşı koruyucu etki oluşturabilir.
 • Oluşan şişliği giderme konusunda etkili olabilir.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.
 • Kalp ve karaciğerde oluşan rahatsızlıklara karşı kullanımı söz konusu olabilir.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Kafeinsiz olması özellikle bitki çay olarak tüketilmesi durumunda faydalı olmaktadır.

Tarçınlı Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlanmakta olan hibiskus çayı nasıl hazırlanır? Özellikle tüketmek isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Zencefil, tarçın veya limon ile hazırlanabilecek olan hibiskus çayı aynı zamanda faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bir bardak sıcak su içerisine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus yaprağı eklenir. Demlemek için 15-20 dakika kadar beklenir. Daha sonrasında tatlandırmak için içerisine tarçın eklenerek tüketilebilir. 20 dakikadan daha fazla bir süre demlenmesi durumunda çayın tadı acı olabilir. Bu nedenle tüketmek isteyenlerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

Hibiskusun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yüksek kan basıncının düşünülebilmesi için özellikle hibiskus çayı tüketimi söz konusu olmaktadır. İyi kolesterolün seviyesinin yükselmesi amacıyla da tercih edilebilir. Kurutularak saklanabilir olması sayesinde uzun süre tazeliğini koruyarak tüketilebilir. Tansiyonu düşürmek için tercih edilebilecek bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle getirme konusunda önerilen şekilde uygulama yapılması yeterli miktarda tüketilmesi herhangi bir problem yaşanmadan istenilen olumlu etkilerin oluşmasını sağlayabilir.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Hamilelik döneminde kullanılması özellikle düşünmeye yol açabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Emzirme döneminde de tercih edilmemesi gerekir. Tansiyon ve kolesterol ilaçları ile birlikte kullanılması durumunda olumsuz etkiler oluşturabilir. Yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Aşırı derecede tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Oluşabilecek her türlü durumda mutlaka uzmana danışılması gerekir.

Tarçınlı Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı?

Demir eksikliği olması durumunda özellikle kilo vermek isteyenler için problem yaşanmaktadır. Kansızlık veya demir eksikliği kilo vermeyi engellemektedir. Bu duyumda hibiskus çayı zayıflatır mı? Diye düşünenler için demir deposu olması sayesinde zayıflamaya yardımcı olabilir. Özellikle tüketilmesi durumunda demir deposu olması sayesinde zayıflamayı hızlandırabilir. C vitamini içeriğine sahip olması aynı zamanda yağ yakma hızını artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olabilir.

Faydalı olması nedeniyle tercih edilmekte olan bitki çayları arasında yer almaktadır. Tatlı yeme isteğini azaltarak kan şekerini düşürmesi sayesinde zayıflamaya yardımcı olabilir. Özellikle diyette tüketilmesi durumunda tatlı isteğinin azalmasına ve tatlı krizinin önemlisini sağlayabilir. Ödem söktürücü etkisi karın şişliğinin giderilmesini sağlayabilir. Vücutta oluşan ödemin dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Düzenli tüketilmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

 

 

Tarçınlı Hibiskus Çayı Faydaları, Zayıflatırmı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir