Tatlı Üzümün Faydaları

Şubat 5, 2018 Meyveler

 

Bitkiler ve meyveler eskiden bu yana birçok alanda faydalı oldukları için kullanılmaktadır. Üzüm de faydaları epey fazla olan meyvedir ve bunun kullanım alanı çok geniş kapsamlı olmuştur. Hem yaş hem kuru olarak tüketilebilen üzüm sağlık açısından birçok alanda faydalarını göstermektedir. Kendi içinde değişik renkleri olan üzümler yeşil, siyah gibi sınıflandırılabilir. Ayrıca olmamış ekşi üzümler de vardır.

Yeşil Üzüm İçeriği ve Kullanım Alanı

Yeşil üzümde B1 ve B2 vitaminleri görülmektedir.  Ayrıca birçok vitamin ve mineral barındırması nedeniyle de birçok yiyecek ve içecekte yararlanılmaktadır. İçindeki maddeler şöyle sıralanabilir:

 • Demir
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Fosfor

Yeşil üzümler kullanım şekli açısından da sirke, içecek olarak üzüm suyu, pekmez ve hoşaf gibi biçimlerde tüketilebilmektedir. Ayrıca sadece üzümün kendisinden değil çekirdeği, yaprağı, posasından da yararlanılmaktadır.

Kara Üzüm Nasıl Kullanılır

Kara üzümün de içeriği benzer özellikler göstermektedir. Kullanım alanı açısından kara üzüm şifa amacıyla içilebilmekte tüketebilmektedir. Bunun için gün içinde 2 kere kahvaltı öncesinde ve akşam yemeklerinden de 1 saat kadar önce kara üzüm çekirdeğini dövüp tüketmeniz gerekir. Bunu kür şeklinde yapmak gerekmektedir ve ihtiyaç duydukça 1 hafta ara vererek uygulanması mümkündür.

Tatlı Üzümün Faydaları

Tatlı üzümün faydaları oldukça fazla bir kapsamda değerlendirilebilir.

 • Unutkanlığa iyi gelir. Özellikle kurutulmuş halde tüketilen tatlı üzüm beyin gelişimine fayda sağlamaktadır. Unutkanlık sorunu yaşayan kişiler için düzenli tüketimi gerekir.
 • Alzheimer’ın sabit durmasını ve ilerlememesini sağlar. amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasına yardım etmesi bunun göstergesidir. Beynin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olması nedeniyle üzüm düzenli tüketilmesi gereken bir meyvedir.
 • Kabızlık sorununa iyi gelir. Üzüm tüketmek, bağırsaklarınızdaki sorunu giderir ve kolay tuvalete çıkmanıza yardım eder. Posalı bir yiyecek olması bunda etkilidir.
 • Göğüs kanserinden koruması önemli bir diğer faydasıdır. Üzüm içerisinde antioksidan bakımından zengin bir içerik vardır. Her gün bir bardak içilen üzüm suyu kanser oluşumuna karşı güçlü bir bağışıklık geliştirmektedir.
 • Cilt sağlığı açısından üzüm son derece önemli katkı sağlar. Cilt bakım ürünleri açısından yaygın kullanımının olması da bunun bir göstergesidir. Birçok dermakozmetik ürün formülünde üzüm ekstresi formüllere dahil edilmektedir. Fitokimyasal, antioksidan ve antienflamatuar etkileri bunun temel nedendir. C vitamini barındırması da cilde faydasının göstergesidir.
 • Anemi sorununu giderir. Üzüm, özellikle pekmez formunda tüketildiği zaman anemi sorununu gidermektedir. Her gün bir kaşık kadar tüketimi kansızlık probleminin çözülmesinde de etkili olacaktır.
 • Yorgunluk ve stresli halin giderilmesinde etkilidir. En güçlü antioksidan içeren meyvelerden olması nedeniyle üzümün yorgunluk ve halsizlik hissini giderdiği bilinmektedir.

Kuru Üzüm Faydaları

Kuru üzümün faydaları açısından da bir değerlendirme yapılırsa antioksidan etki açısından aynı faydaların görüldüğü fark edilecektir. Buna ek olarak kuru üzümler, içerisindeki fenollerle hücrelerde bulunan oksijen kaynaklı tahribatı engeller. Doğru bir kurutma tekniği ile işlem görmesi bu noktada önemlidir. Bunun dışında kemik sağlığı açısından kuru üzüm son derece faydalıdır. Gıdalardan alınan kalsiyumun daha etkili şekilde emilimini sağlayan bir madde barındırması bunda etkili olmaktadır. Özellikle menopoz ve buna bağlı olarak görülen östrojen ile kemik erimesi sorunlarının önüne geçmek için düzenli olarak kuru üzüm tüketilmesi önerilmektedir.

Üzümün Zararı Var mı?

Tatlı ya da ekşi üzüm tüketmek zararlı mıdır sorusu merak eden kişiler için önemli bir sorudur. Üzüm tüketmek temelde bir sağlık sorununa neden olmayan bir meyvedir. Ancak olmamış ekşi üzümden aç karnına çok tüketilmesi halinde ishal yapabildiği bilinmektedir. Ayrıca karın ağrısı da olabilir. Bunun dışında tatlı üzümün şeker hastaları tarafından çok tüketilmemesi gerekir. Üzümdeki maddeler insülin dengesine iyi gelmeyebilir.

 

Tatlı Üzümün Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir