Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Temmuz 5, 2019 Sebzeler

 

Sevilerek yıllardır tüketilen ve sebze yemekleri arasında mutfaklarda klasikleşerek yerini alan taze fasulye, ülkemizde farklı yörelerde yetişebiliyor ve çeşitli pişirilme teknikleri ile masalara güzel lezzetler sunuyor.

Özellikle çocuklu ailelerde bildiğimiz üzere sağlıklı beslenme ve düzenli yemekler pişirme ülkemiz mutfaklarında gelenek haline gelmiştir. Ülkemizin sahip olduğu mevsimler göz önüne alındığında belirli dönemlerde yetişen sebze sıklığı bildiğimiz üzere azdır. Fakat bahar ayları geldiğinde bayanların artık akşam yemeğe ne pişireceğim acaba sorusunu artık düşünmezler. Çünkü ağaçlar artık çiçek açmıştır ve birçok meyve ve sebze yetişmeye başlamıştır. Hele ki mevsim yaz ayına doğru yaklaştıkça manavlarda, pazarlarda ve marketlerin reyonlarında meyve ve sebze oranı bollaşır. Tabi içerisinde bulunduğumuz dönemi göz önünde bulundurduğumuzda artık ithal olarak her dönem sebzeleri raflarda bulabiliyoruz veya çeşitli hormon takviyeleri ile şekillendirilen sebzelere her dönem marketlerde ulaşmak çok kolay. Fakat döneminde yetişen taze, hormonsuz ve o dönem çok yetiştiği ve ithal edilmediği için fiyatlarındaki uygunluktan dolayı sebzeleri pişirip, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Hatta bu dönemde çoğu bayan fasulyeleri yemeklik şekilde doğrayıp küçük küçük paketledikten sonra derin dondurucularında sakladığı ve kış dönemlerinde yiyerek değerlendirdiği de sık sık gözlemlenir.

Faydalarını Saymakla Bitiremeyiz

Birçok bölgede yetişen taze fasulye bazı yörelerde ayşekadın fasulye veya yeşil fasulye gibi isimlere sahiptir. Hele bir de cacık ile servis edildiğinde enfes lezzete sahip olan bu sebze sağlık için de çok faydalıdır. Folik asit, diyet lifi, A, C ve K vitamini yönünden çok zengin bir sebzedir. Bezelye ve bamyaya benzeyen yararları ile dikkat çekmektedir. Eğer sağlıklı bir diyet planlıyorsanız kesinlikle listenize eklemeniz gerekir. Serada yetişen yeşil fasulye, uzun ve berrak bir dokuya sahipliği ile göze çarpar. 100 gram fasulye sadece 31 kalori içerir. Önerilen günlük karbonhidrat miktarının %5,5’ini oluşturur. Sıfır kolesterol içermesi ile tercih sebebi haline gelmelidir. Sizi daha uzun süre tok hissettiren ve daha doygun kalmanızı sağlayan lifin önerilen günlük ihtiyacın %9’unu içermektedir. Büyüme ve gelişme için en önemli şeylerin başında gelen protein ile doludur. Yine her 100 gramında günlük ihtiyaç duyulan potasyumun %5,5’ine sahiptir. Potasyum vücudumuzda sodyuma karşı saldırıda görevli olup, yeşil fasulye içeriğinde fazla bulunması ile doğal savunma mekanizması oluşturmada en kolay yöntemlerdedir. Bununla birlikte kan basıncını ayarlamakta ve kalp atış hızını kontrol etmekte destek olabilir. A ve C vitaminleri antioksidan olarak görev alırken, serbest radikal hasarı önlemede rol oynar. Bu vitaminler taze fasulyenin içerisindeki yoğunluğu ile vücudunuza uyarıcı etkisi yaratmaya yardımcı olabilir. Bu serbest radikaller hastalıklara ve yaşlılığa sebep olur. Günlük önerilen A vitamini miktarının %27’sine, C vitamini miktarının ise %23’üne sahiptir. B1 ve B2 vitaminlerince zenginliği ile bilinir. B vitaminin alt kolu olan B1 sinir sistemi için gereklidir. Diğer besinlerden enerji alıp kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilir. B2 vitamini ise vücudun çeşitli bölgelerine oksijen taşıyarak, vücudun enerji kazanmasına destek sağlayabilir. Aynı zamanda taze fasulye demir içeriğinin de yoğun olduğu sebze çeşitlerinin arasında liste başı olarak yazılır. Demir, metabolizmayı ilerletmede ve içeriğindeki hemoglobin ve miyoglobin ile dokulara oksijenin taşınmasında görevlidir. Yeşil fasulyede bulunan diğer mineraller ise; günlük ihtiyacın %9’unu karşılayan Manganez, günlük ihtiyacın %6’sını karşılayan Magnezyum, günlük ihtiyacın %6’sını karşılayan Fosfor, günlük ihtiyacın %3,7’sini karşılayan Kalsiyum ve günlük ihtiyacın %2’sini karşılayan Çinko ile zenginliği ile bilinir. 130’dan fazla çeşit taze fasulye vardır ve konserve ürünlerinin içeriğinde bulunan Sodyumu azaltmak için pişirmeden önce bunu durulamak ve iyice süzüldüğünden emin olmak çok önemlidir.

Başka Ne gibi Yararları Vardır?

1 – Hazımsızlığı giderebilir, sindirim sisteminin gelişimini olumlu yönde etkileyebilir.

2 – Kolesterolü düzenlemesinde destek olabilir.

3 – Kabızlığı önlemeye yardım edebilir.

4 – Vücut yorgunluğunu gidermeye olanak sağlayabilir.

5 – Özellikle kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye katkı sağlayabilir.

6 – Vücutta bulunan serbest radikallerin sayısını azaltmasıyla damarlardaki yağ oranının düşürülmesinde yardımcı olabilir. Böylece kalp dostu olarak adlandırılabilir.

7 – Kalorisi düşük olduğu ve sindirimi rahatlattığından diyet yapanlar ve kilo vermeye çalışanların mutlaka tüketmesi gerekir.

8 – Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesinde çok önemli bir destek sağlayabilir.

9 – Kan şekerini düzenleyici etkisi ile şeker hastaları için de faydalı bir sebzedir.

10 – Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

11 – Kan basıncı azalmasına olanak sağlayabilir.

12 – Akciğer rahatsızlıklarının özellikle astım, bronşitin tedavisi için de büyük fayda sağlayabilir.

13 – Düzenli tüketimi ile yapılan araştırmalara göre migren ağrılarının da tedavi edilebileceği ortaya çıkmıştır. Düzenli yeşil fasulye tüketimi ile migren atakları oranında azalma gözlemlenmiştir.

14 – Enerji kaynağıdır.

15 – Demir içeriği yüksektir.

16 – Anne adaylarının hamilelik döneminde bu şifalı sebzeyi bolca tüketmesi gerekmektedir.

17 – Bağışıklık sistemini güçlendirilmesinde destek olabilir.

18 – İçerdiği lif yüksektir.

19 – Kemiklerin gelişimi için faydalı olabilir.

Bütün gün boyunca yorulan zihnimiz ve bedenimiz iyi bir akşam yemeği ile birlikte dinlenmeye ve kaybedilen enerjiyi geri kazanmaya ve sonrasında dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple, mideyi çok yormayan ve hafif tutan ve aynı zamanda besleyici değerleri yüksek yiyecekler yemek tavsiye edilmektedir. Yapılan birçok açıklama bizlere, taze fasulyenin içerdiği lifli yapısı ile zihnen ve bedenen bitkin vücudumuzdan sıyrılmasında yardımcı olabileceğini söyler. Yorgunluğumuzu hafif de olsa azaltmaya yarayan yeşil fasulye yaz ve kış mevsimlerinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir sebze türüdür. Hastalıkların bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere kolayca bulaştığını biliyoruz. Kışın meydana gelen hastalıkların akla gelen ilk nedeni ise hastalık hücrelerinin vücutlara bu dönemde daha kolay girmesidir. İşte bu sebeple özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi daha güçlü bir halde tutmaya ihtiyacımız vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, bağışıklık sistemini besleyici tarz yiyecekleri tercih etmemizden geçiyor. Bu amaçla C vitamini içeriği yüksek yiyecekleri seçmemiz verilecek ilk kararların başında gelmektedir. Çünkü C vitamini vücut direncini ayakta tutmakta büyük rol oynar. Daha sonra ise bol bol sebze yemekleri ve meyveler tüketilmelidir. Bu sebze yemeklerinin arasında bağışıklık sistemine en çok faydalı olanı ise taze fasulyedir. Yeşil fasulye kış hastalıklarının önlenmesine destek sağlayabilir ve bağışıklık sistemimizin ayakta kalmasına yardımcı olabilir.

Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir