Temel Besin Grupları Nelerdir?

Aralık 13, 2019 Doğal Bitkiler

Temel Besin Grupları

Sağlığımızı kontrol altında tutmak ve hatta geliştirmek adına temel besin grupları son derece önemlidir.

Temel besin gruplarından söz edebilmemiz için öncellikle neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Temel besin gruplarından yetersiz kaldığımız zaman ister istemez bazı hastalıklarla karşı karşıya kalmamız söz konusu olabiliyor. Çünkü bu tür besin kaynakları vücudumuzun doğal olarak daha dirençli hale dönüşmesine yardımcı oluyor. Yeterli ve dengeli beslenmek artık günümüz koşullarında oldukça önemli bir konu haline gelmeye başlamıştır. Toplamda 5 temel besin grubunun olduğunu belirtmemiz gerekiyor.Bu besin gruplarının neler olduğunu bilmek ve yaşamımıza uygulamak önemli olacaktır. Temel besin grupları nelerdir diyen kişiler için gelin birlikte detaylıca bakalım.

Süt Grupları İle Sağlıklı Yaşam

Hayatımızın olmazsa olmaz besin grupları içerisinde süt grubu yer alıyor. Her yaş grubu bunları mümkün olduğunca bolca tüketmesi gerekiyor. Özellikle tüketmesi gerekenlerin ise hem çocuk hem de gençlerin olduğunu söylememiz gerek.  Bu gruba göz attığımız zaman ise yer alan bazı besin kaynakları bulunuyor. Bunları sırasıyla saymaya kalktığımız zaman ise yoğurt, peynir, süt tozları bulunuyor. Süt ve süt yerine geçen besinlerden söz edebilirsiniz. Genel olarak adından da anlaşılacağı üzerine sütle yapılan besin kaynakları bu gruba dahil edilebilir.

Süt grubundan mümkün olduğunca bol şekilde tüketmemiz gerekiyor.Çünkü içerisinde yer alan Protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitaminler sayesinde daha sağlıklı bir gelişimden söz edebiliriz. Aynı zamanda vitamin ve mineral eskikliklerin karşılanmasına da yarar sağlar. Süt grubunun içerisinde ayrıca vitamin B12  de çokca yer alıyor.B 12 eksikliğiniz varsa günlük  hayatınızda süt gruplarını daha fazla tüketerek bu şikayetlerin minimuma inmesini sağlayabilirsiniz

Süt Grupların Görevleri Nedir?

Süt grupları görevleri neler olduğu mutlaka bilinmelidir. Bu besin kaynakların en önemli görevlerinden birisi de gerek kemiklerin gerekse de dişlerin sağlıklı şekilde gelişim göstermesine yardımcı oluyor. Yetişkin bireylerin her gün alması gereken porsiyon miktarının ise  günlük  2 porsiyon olduğunu söylememiz gerekiyor. Emziren kadınların ise alacağı doz oranı 3-4 porsiyon ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu

Yaşantımızda önemli bir yere sahip olan besin gruplarından birisinin de kuru baklagil, et ve yumurta olduğunu söylememiz gerekiyor. Özellikle yüksek oranda bir protein içeriğine sahip olduğundan dolayı bu besinlerin sık sık tercih edilmesi gerekiyor. Bu besinler içerisinde aynı zamanda kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagilleri de eklememiz mümkündür. . Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı besin kaynaklarını da bu grup içerisinde dahil edebilmemiz mümkün olduğunu söylememiz gerekiyor.

B6, B12, B1 ve A vitamininden tutunda Protein, demir, çinko, fosfor, magnezyuma kadar geniş bir vitamin ve mineral içeriğine sahip olduğunu söylememiz gerekiyor. Zaten temel besin kaynakları arasında yer alan bu tür besin kaynakların hayatımızda son derece önemli olduğunu belirtebiliriz.

Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu Görevleri

Hücrenin yenilenmesine yardımcı olacak bir görevi bulunuyor. Özellikle bu gıdaların daha çok bebeklik ve çocukluk dönemlerinde sık sık tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda kan yapıcı görevi olan bir yanı da bulunuyor. Sinir, sindirim sistemi ve deri sağlığının en iyi şekilde korunmasına da yardımcı olur. Daha sağlıklı bir yaşama adım atmanıza en güzel şekilde yardımcı olacaktır.

Et Grubu

Protein kaynağından söz etmemiz gerekiyorsa bunları en iyi şekilde karşılayan besin kaynaklarından birisi de etlerdir. Protein gereksinimin artması için  b tür besinleri sık sık tüketmeniz gerekiyor.Çünkü insan vücudu için bakıldığı zaman mutlaka protein alınımının da dengeli şekilde olması gerekir. Protein düşüklüğü vücudunuzla ilgili ilerleyen süreçler içerisinde sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Et grubu ile bunları en güzel şekilde karşılamanız da hiç zor olmayacak.

Yumurta Tüketmek

Temel besin grubu denildiği zaman onların içerisinde mutlaka yerini alanlardan biri olarak ise yumurta çıkıyor. Hatta öyle ki çağımızda artık spor yapanlar bile günde 10 tane yumurta bile yedikleri gerçektir. Bebek ve çocuklar mutlaka her gün bir adet olmak kaydıyla yumurta tüketmeleri gerekmektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir gelişim sürecine de girmeye başlamış olurlar.

Böbrek yetmezliği gibi problemleriniz varsa bolca yumurta tüketmelisiniz. Yumurta tüketerek sizlerde alacağınız bol protein kaynağı sayesinde bu tür sorunlarınızdan kurtulma şansına da sahip olursunuz. Fakat altını çizmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de kesinlikle pişmemiş diğer bir ifadeyle çiğ yumurta yemeyin. Bu sağlıklı değildir. Yumrtanızın mutlaka pişmış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yağlı Tohumlar Tüketmek

Besin kaynaklarımız içerisinde yağlı tohumlarında bulunduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Bakıldığı zaman ise bu besinlerin daha çok mineraller, yağ ve proteinden zengin olduğunu görebiliyoruz. Sağlıklı bir hayattan söz edebilmemiz için de mutlaka mineraller, yağ ve proteinden zengin bu tür besinlerin bolca tüketilmesi gerekir. İstersek bundan böyle vitamin ve mineral ihtiyaçlarımızı artık bu tür yollara başvurarak da sorunsuz şekilde gidermeye başlayabiliriz.

Sebze ve Meyve Grubu

Uzmanların bile artık günümüz koşullarında üstüne basa basa ifade ettiği konulardan birisi de meyve ve sebze olduğunu söylememiz gerekiyor. Günlük hayatımız içerisinde bundan böyle mümkün olduğumuzca sebze ve meyve tüketimine dikkat etmemiz gerekmektedir. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olan önemli bir özelliği bulunur. Üstelik sadece bununla da sınırlı kalmaz. Tüm bunların haricinde hücre yenilenmesine de büyük oranda katkı yapmaya yardımcı bir özelliğine de sahiptir. Genel bir ifadeyle meyve ve sebzenin insan yaşamına sağlayacağı faydaları şu şekilde belirtmemiz mümkündür. Buna göre;

  • İnsanın sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcıdır
  • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur
  • Güzelleşmenizi sağlar
  • Cilt sorunlarının giderilmesi konusunda en iyi çözüm yollarından birisidir.
  • Göz sağlığı problemi yaşayan kişilere de oldukça iyi gelir.
  • Deri ile ilgili olarak problemleriniz varsa sizlerde bol bol meyve sebze tüketmelisiniz.
  • Diş eti ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özelllikle diş eti ile ilgili olarak çok fazla sorun yaşayan kişilere yardımcı olacak bir besin kaynağıdır
  • Kansızlık sorunu yaşayan kişilere de oldukça iyi gelir. Çünkü meyve sebze grubunun kan yapıcı yanı bulunur
  • Doygunluk hissi sağlar. Kolay kolay açlık hissetmezsiniz
  • Daha kolay şekilde kilo vermek isteyen kişiler meyve tüketimini arttırmalıdır. Hatta diyet programlarında bile ara öğünlerde meyve çok fazla ekleniyor.

Hayatımızın olmazsa olmazları içerisinde yer alan temel besin gruplarının neler olduğunu öğrendiniz. Her birinin faydası farklı şekillerde olduğu için her bir besin grubundan faydalanmaya çalışın.

Temel Besin Grupları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir