Terleme Neden Olur, Terlemeyi Azaltmanın Yolları Neler?

Aralık 10, 2019 Sağlık

TERLEME NEDİR

Terleme neden olur? Terleme nedir ve azaltmanın yolları neler? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtlanması sağlanıyor.

İlk olarak terleme nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Aslında terleme, fizyolojik bir tepki. Vücutta sindirim sistemi çalışıyor ve bu sırada ortaya çıkan normal bir fizyolojik tepkidir. Bazı koşullarda ise bu durum aşırıya kaçabiliyor. Sorun teşkil etmesi durumunda ise ilk akla gelen elbette tıbbi bir destek almak. Profesyonel anlamda sunulan bilgilere göre hareket etmek.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Terleme, olağan seyrinde ilerlemesi durumunda vücut sistemimizin çalışması ve bunun da fizyolojik olarak terleme ile sonuçlanmasıdır. Normal bir terlemede vücutta ki tuz ve suyun atılması da sağlanır. Aslında yaz aylarında çok terlemenin sebebi vücut ısı ile hava ısının birleşmesi ile vücudun terlemesi şeklindedir. Yaz aylarında çokça su içiliyor olmasının sonu olarak da vücuda alınan bu suyun dışarıya atılması, terleme yolu ile olmaktadır.

Aşırı terleme ya da hiperhidrozaya neden olabilecek durumlar, aslında bu durumun normallerin dışında olduğunun göstergesidir. Doğal yöntemler kullanarak ya da tıbbi destek alarak aşırı terlemenin önüne geçmek mümkün. Bunun için kış aylarında dahi büyük oranda terlemenin olduğu kişilerde, terlemenin azalması için doğal yöntemlerin kullanılması söz konusu olabilir. Terleme neden olur sorusunun yanıtına göre, aslında terlemeye neden olabilecek tekbir durum yok. Çevresel koşullar ve bireysel koşullar bu şeklide bir tepkinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ancak bunun dışında kişinin terleme sorununu çözmesi noktasında ise doğal yöntemlere başvurması da önemli olabiliyor.

Terlemeyi Azaltmanın Yolları Neler?

Terlemeye son vermek doğru değildir. Elbette terlemenin olması vücudun bir ihtiyacıdır. Ancak bunun dışında terlemenin aşırı olduğu durumlarda ise terlemeyi azaltmak isteyebiliriz. Terlemenin azaltılması kişinin psikolojik anlamda da kendisini daha rahat hissetmesi açısından önemli olabilir. Bunun için mutlaka terlemenin azaltılması için uygulanacak olan yöntemler kapsamında hareket ederek, bu sorundan kurtulabilirsiniz. Terlemeyi azaltmanın yolları neler sorusunun yanıtı veriliyor. Bakıldığında doğal yöntemler ile bu sorunun ortadan kaldırılması söz konusu olabilir.

Elma Sirkesi;

Doğal şeklide terlemenin azaltılması söz konusu olduğunda, akıllara elma sirkesi geliyor. Bilinen bir yöntem olduğundan öneriler arasında. Elma sirkesi için terlemeyi kontrol altına alma konusunda yardımcı bir içeriğe sahip olduğu söylenir. Bu durumda kişinin elma sirkesi kullanarak terlemenin önüne geçmesi söz konusu olabilir. Elma sirkesinin vücudun Ph dengesini ayarlama konusunda da etkili olduğu biliniyor. Bu durum direkt olarak elma sirkesinin cildi rahatlatması gibi bir etkisinin olduğunu da gösteriyor. Peki, uygulama nasıl olacak?

Uygulama için ilk olarak önerilen yatmadan önce koltuk altlarınıza pamuk yardımı ile elma sirkesi sürmenizdir. Bu durumda koltuk altı bölümünden cildin rahatlaması, terlemenin önlenmesi sağlanmış olacaktır. Bir gece boyunca elma sirkesinin koltuk altınızda kalması öneriliyor. Sonrasında ise ertesi gün sabah suyla yıkamanız gerekiyor. Bu işlemin etki etmesi için önerilen bir hafta boyunca bu uygulamanın gerçekleşmesidir. Uygulamanın yapılması ile direkt olarak sonuç alınması hedeflenir. Sirke terlemeye iyi gelir mi sorusunun yanıtına verilen cevaba göre hareket etmeniz,  bu sorunu çözmenizi sağlayacaktır. Değerlendirin ve direkt olarak elma sirkesi sayesinde, terlemeyi doğal şekilde engelleyin.

İşlenmiş gıdalardan uzak durmak;

Bakıldığında kişinin terlemesine etki eden durumlar arasında beslenme düzeni yer alıyor. Yani kişinin ne şeklide besleniyor olduğu, ne yiyip içtiği konusunda da terleme durumunun ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Bunun için direkt olarak akla gelenler arasında işlenmiş gıdalardan uzak durma durumu var. Dikkat edilmesi durumunda, son derece avantajlı şeklide terlemenin önlenmesi için iyi bir adım atılmış oluyor. Kötü beslenme, her koşulda sağlığı olumsuz yönde etkiler. Terleme için de bu durum geçerlidir. Eğer beslenme düzeninin çoğu hızlı tüketim sebebi ile oluyor ise bu durumda işlenmiş gıdalardan olması da etkili olacak ve direkt olarak bu gıdaların sebebi ile kişide terleme sorununun ortaya çıkması söz konusu olacak. Beslenme düzenine dikkat ederek koruyucu maddelerin, toksinlerin olmadığı beslenme düzeni sayesinde direkt olarak cildinizin korunması sağlanmış olacak. Değerlendirerek, siz de terleme sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.

Limon ile terlemeye son;

Terlemenin doğal yöntemler ile çözülmesi arasında limon da var. Terlemeye doğal çözüm dendiğinde, limonun da terlemeyi sonlandırmak üzere bir etkisinin olduğu biliniyor. Peki, uygulama nasıl olacak? Limon terlemeyi kontrol altında tutmaya, yardımcı olmaya etkili olarak gösterilir. Bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayacak olduğundan, sitrik asit sayesinde kokunun da önlenmesini sağlayacaktır. Bunun için limon uygulamasının olması da önemlidir.

Limon suyunu bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırmanız isteniyor. Bunu değerlendirmeniz halinde, direkt olarak karışımı koltuk altına sürerek uygulamanın sizin için avantajlı hale gelmesini sağlayacaksınız. Karışımı pamuk kullanarak koltuk altı bölgelerinize sürün. Ardından 20 30 dakika beklemeniz isteniyor. Bu yöntemi düzenli olarak uygulamanız halinde size iyi gelmesi mümkün olabilir. Değerlendirip, fayda sağlayabilirsiniz.

Terlemeyi Azaltmanın Diğer Yolları

Terleme konusunda sorun yaşayan kişiler siyah çay ile de bu duruma bir mucize yaratabilir. Siyah çayda olan tannik asit sayesinde, terlemenin önleyiciliği sağlanır. Gözeneklerin kapanması konusunda da en iyi şekilde etkisi olabilir. Bunun için uygulamanın yapılması gerekiyor. 2 siyah poşet çay ile 3 fincan sıcak suda bekletmenin ardından direkt olarak demlemeyi sağlayın. Demleme işleminin 10 15 dakika olması yeterlidir. Siyah çayı pamuk yardımı ile koltuk altınızda uygulayın. Bu şekilde bir süre bekleyin. Ardından koltukaltınızı yıkayın. Uygulamanın bir süre yapılması gerekiyor. Uzun vadede çözüm vermesi bekleniyor.

Kafein tüketimini azaltmak ise sunulan diğer bir yöntemdir. Mümkün olduğunca kafein tüketiminin azalması, direkt olarak terlemenin azalmasını da sağlayabilir. Beraberinde baharat ve kimyasal olan işlenmiş olan gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır. Alkol ve sigara tüketiminin de olmaması, besinler ile terlemenin kontrol altında tutulması açısından etkili yöntemler arasındadır. Bunları değerlendirip, direkt olarak terleme konusunda bir sınırın oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Stresten uzak durmak, aşırı kaygılı ortamlardan uzak durmak ise son olarak önerilenler arasında. Mutlaka buna dikkat etmeniz durumunda ise korumanın en iyi şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Terlemenin azaltılması için önerilere göre hareket ederek, bu sorunun en iyi şekilde azalması konusunda gereken adımı atabilirsiniz. Değerlendirip, uygulamanız mümkün.

Terleme Neden Olur, Terlemeyi Azaltmanın Yolları Neler? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir