Tilya Çayının Faydaları Nelerdir, Tilya Çayı Zayıflatırmı

Mayıs 14, 2018 Bitki Çayları

 

Halk arasında genel olarak ıhlamur çiçeği olarak bilinen tilya bitkisi genellikle istenmeyen kilolarından kurtulmak isteyen kişiler tarafından tüketilmektedir.

Tilya bitkisi Haziran ve Ağustos aylarında yetişmektedir. Görünüş olarak bakıldığında beyaza yakın sarı renklerde çiçekler açan bu bitki hoş bir kokuya sahiptir. Buna ek olarak sap şeklinde tabanı, saplı yaprakları ve dişli kenarları bulunmaktadır. Bu özellikleri ile tilya bitkisine doğada pek çok noktada rastlamak mümkün olmaktadır.

Doğru tüketildiğinde Tilya bitkisinin kilo verdirici ve yağ yaktırıcı etkisinin olduğu söylenmektedir. Bitkinin satışını yapan internet sitesi tarafından yapılan açıklamalara göre tilya bitkisi ile hazırlanan kürün zayıflamaya yardımcı olduğu söylenmektedir.

Tilya Çayı Ve Kürü

Tilya bitkisi çiçeklenme döneminde taze tüketilirken daha sonra kurutularak kışın da kullanılmaktadır. Genellikle pek çok kişi bu bitkiyi bitki çayından daha çok zayıflama kürü olarak tercih etmektedir. Yapılan açıklamalara göre düzenli olarak tilya kürü kullanan kişilerin bir ayda yaklaşık beş kilo verdiği söylenmektedir. Dolayısıyla bu bitki zayıflatıcı çay adı altında satışa sunulmaktadır.

Tilya kürü birkaç bitkinin bir araya getirilmesi ile hazırlanan bir kür olarak bilinmektedir. Buna göre kürün içerisinde altın otu, ıhlamur ve kuşburnu bitkileri yer almaktadır. Kısa süre içerisinde kilo vermeyi vaat eden bu kürün hem yararları hem de zararları bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanmadan önce kür hakkında detaylı bilgi edinmekte yarar vardır.

Tilya Çayı Nasıl Yapılır?

Tilya çayı hazırlarken tüm bitki çaylarında olduğu gibi bunun için de demleme şekli önem taşımaktadır. Buna göre kür için gerekli malzemeler yirmi gram ıhlamur, yirmi gram kuşburnu, on gram altın otu ve bir litre sudur.  Kürü hazırlarken öncelikle ıhlamur, kuşburnu ve altın otu kaynamış olan bir litre suyun içerisine atılır. Birkaç saniye aralıklarla tahta kaşık yardımıyla bitkiler karıştırılır. Yaklaşık üç dakika kadar kaynadıktan sonra karışımın altı kapatılarak demlenmesi için bırakılır.

Tilya Çayı İçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tilya çayı içerken gün içerisinde altı ya da yedi saat aralıklar ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Evde hazırlanan kürün tamamı bitirilmeye çalışılmamalıdır. Aksi takdirde sağlığı olumsuz yönde etkileyen durumlar meydana gelebilir. Özellikle bir litre tilya kürünün yarısına gelindiğinde en az yedi saat ara verilmesi gerekmektedir. Bu boşluk verilmediğinde mide rahatsızlığı görülmektedir. En ideal kullanım şekli yarısını sabah yarısını akşam olacak şekilde içmektir. Bunun yanı sıra uyumadan önce de tilya çayı içmemeye de özen gösterilmelidir.

Tilya Çayının Faydaları Nelerdir

Tilya çayı faydaları içerisinde en çok ilgi gören özelliği kilo vermeye yardımcı olması olarak bilinmektedir. Buna yönelik olarak bel ve göbek bölgesinde biriken yağların erimesinde etkili olduğu söylenmektedir. Satışını yapan firma tarafından yapılan açıklamaya göre tilya kürü hızlı bir etki meydana getirmektedir.

Kısa süre içerisinde sonuç vermesi pek çok kişi için avantaj sağlamaktadır. Kilo vermenin yanı sıra çayın içerisinde bulunan malzemeler gribal enfeksiyonlar ile de mücadele etmek için son derece etkilidir. Buna ek olarak kürde yer alan bitkiler vücut direncinin artmasına yardımcı olmakta ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak tilya çayının faydalarındandır.

Tilya çayı ve sağladığı faydalardan sorunsuz şekilde yararlanabilmek için uzman tavsiyesi ile içilmesi önerilmektedir. Genellikle diyetisyenler diyet listelerinde bitki çaylarına da yer vermektedir. Uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde bu liste içerisine tilya çayı dâhil edildiğinde istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Kilo vermek için sabırlı olunması ve doğru yöntemlerin denenmesi önem taşımaktadır.

Tilya Çayı Zayıflatır Mı

İstenmeyen kilolarından kurtulmaya çalışan kişiler içi bitki çayları iyi birer yardımcı olmaktadır. Yapılan diyet listelerine ek olarak bitki çayları içilmesi kilo verme sürecinin daha sağlıklı şekilde ivme kazanmasını sağlamaktadır. Bu süreçte içilen bitki çayları içerisinde tilya çayı önemli bir yere sahiptir. Tilya çayının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermek daha kolay bir hal almaktadır. Tilya çayı zayıflatırmı gibi merak edenler varsa bu çay doğru diyet ve sporla desteklendiğinde zayıflamaya destek olduğu söylenenler arasında. Yine de bir diyetisyene danışmanız daha doğru olur.

Tilya çayı sağlıklı beslenme ve spor ile desteklendiği takdirde olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Bitkinin istenilen faydayı gösterebilmesi için bir ay boyunca düzenli olarak içilmesi tavsiye edilmektedir.  Bunun sonucunda hem istenmeyen kilolar gitmekte hem de bu süreçte metabolizmanın daha hızlı çalışması sağlandığından dolayı verilen kiloların geri alınma olasılığı daha da azalmaktadır.

Tilya Çayı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tilya çayı yapımı esnasında kullanılan malzemelerin birbiriyle orantılı olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde çaydan istenilen sonucun elde edilme ihtimali daha az olmaktadır. Kür içerisinde yer alan altın otu kuşburnu ve ıhlamura kıyasla yarım miktarında olmalıdır. Çünkü fazla miktarda alınan altın otu metabolizmanın istenilenden daha fazla hareketlenmesine sebep olmaktadır.

Çayı hazırlarken eğer bitkiler göz kararı olarak kullanılmak istenirse bu durumda üç tutam ıhlamur ve on iki ya da on üç tane ıhlamura ihtiyaç vardır. Altın otunun ise bir tutam koyulması yeterlidir. Bu miktardaki malzemeler ile hazırlanan kür içme vaktine uygun şekilde tüketilebilir.

Tilya Çayının Yan Etkileri

Her bitki çayında olduğu gibi tilya çayının yan etkileri de bulunmaktadır. Öncelikle bitki çaylarının fazla tüketilmesi yan etkilerin görülmesi için en önemli koşullardan biridir. Tilya çayı ile ortaya çıkacak zararlı etkiler bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Bu çay bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Özellikle altın otu, kuşburnu ya da ıhlamura alerjisi olan kişilerin tilya çayı içmemeleri tavsiye edilmektedir. Alerjinin haricinde vücuda başka yan etkisinin olduğu görülmese bile her ihtimale karşı tilya çayı içerken dikkatli olunmalıdır. Hamilelerin, diyabet, hipertansiyon ya da buna benzer hastalıkları olan kişilerin bitki çayı içmeden doktora danışmaları gerekmektedir.

Tilya Kürü Kullanımı

Tilya çayı ya da kürü gün içerisinde maksimum bir litre içilmelidir. Daha fazla içilmesi vücuda zararlı etkiler meydana getirmektedir. Karışım hakkında yapılan açıklamalara göre her 750 ml. Tilya çayı tüketildiğinde bir ay içerisinde ortalama beş kilo verildiği söylenmektedir. Buna ek olarak altı ay boyunca tilya çayı içenlerin ise yaklaşık on beş kilo verdikleri iddia edilmektedir. Ancak bu kürün bitkisel olduğu ve her vücutta farklı etkiler ortaya çıkarabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Dolayısıyla tilya çayı içmek için önce uzman ile konuşulması, vücudun bu kür için uygun olup olmadığı konusunda emin olunması fayda sağlamaktadır. Böylece istenmeyen etkilerin ortaya çıkma olasılığı azaltılmaktadır.

Tilya çayı faydaları ve yan etkileri nelerdir makalemiz bura da sona ermektedir. Sizde ürünle ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Tilya Çayının Faydaları Nelerdir, Tilya Çayı Zayıflatırmı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir