Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Mayıs 2, 2019 Meyveler

 

Adını sıkça duyduğunuz Trabzon hurmasının faydaları neler? Aynı zamanda Trabzon hurmasının cennet hurması olarak bilinmesi de mümkün.

Çiğ olan tüketilen bir meyve olan Trabzon hurması, farklı lezzetlerde de tercih edilebiliyor. Bunun için merak edilen, bunun vücuda ne gibi faydalarının olduğu? Trabzon hurmasının faydaları nelerdir sorusunun yanıtı, aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir. Direkt olarak hurmanın faydalarını değerlendirebilirsiniz.

Trabzon Hurmasının Faydaları

Sunulan faydalar sayesinde, düzenli ve dengeli tüketim olması durumunda ne gibi etkileri olacağı konusunda fikir sahibi olacaksınız. Aşağıda verilen faydaların bir öneri olduğunu bilmelisiniz. Hurmayı yemeniz durumunda, sizde ki etkisi farklı da olabilir.

 • Serbest Radikalleri Önler: Evet, vücudunuzda dolaşan serbest radikaller var. Bunların önlenmesi vücut sağlığınızın korunması için yeterli olacaktır. Kateşin ve gallokateşiğn maddeleri içerdiğinden direkt olarak kanserli hücrelerin oluşumunun önüne geçecektir. Bunun için direkt olarak kanserli hücre oluşumunun önüne geçilmesi açısından direkt olarak serbest radikalleri önleyiciliği açısından direkt olarak tercih edilebilir.
 • C Vitamini: Vücuda C vitaminin faydası saymakla bitmiyor. Özellikle soğuk algınlığı ile mücadelede tercih edilen bir vitamin. Trabzon hurması tüketmeniz durumunda ise vücudunuzun ihtiyacı olan C vitaminin %75 oranında karşılanması söz konusu. Bunun için direkt olarak tercih edeceğiniz bir meyve olabilir. Hem kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesi hem de direkt olarak C vitaminin sizi en iyi şekilde savunması açısından etkili olabilir.
 • Beyaz Kan Hücreleri: Kansızlık problemi yaşayan kişiler için sunulabilecek en önemli öneri. Yani direkt olarak beyaz kan hücrelerinin artışının sağlanması açısından direkt olarak beyaz kan hücrelerinin oluşumunu desteklediği özelliği sunulur. Yapılan araştırmalara göre beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekleyecek olan bu meyvenin tüketiminin önerilmesi mümkündür.
 • Toksinlere Karşı Savunucu: Aynı zamanda toksinlere karşı savunucu olma görevi de var. Yani vücudunuzun koruma altında tutulması, toksinlerin atılması açısından direkt olarak bu meyvenin tüketiminin sağlanması önerilebilir. Destekleyici olacağından terciih edebilirsiniz.
 • Günlük Lif İhtiyacının %30’u: Aynı zamanda günlük lif ihtiyacının %30’unun karşılanması açısından son derece önemli bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığında meyve tüketiminin düzenli olması durumunda lif ihtiyacınızın büyük ölçüde karşılanacağını bilmelisiniz.
 • Damarların Genişlemesi: Evet, aynı zamanda kan basıncını destekleme özelliği olduğu söylenir. Nasıl mı? Elbette sahip olduğu kan damarlarını genişletme özelliği ile sayesinde kan basıncının dengelenmesi söz konusu olacaktır.

Yukarıda verilen Trabzon hurması faydası kapsamında ihtiyacınızın olduğunu düşündüğünüz hemen hemen her şey için tüketilmesini sağlayabilirsiniz. Önerilen faydalar kapsamında dilediğiniz gibi ihtiyaç duyduğunuz faydaların dahilinde tüketimin sağlanması mümkün olacak. Kendi mevsiminde tüketmek aslında son derece önemli. Bakıldığında sıcak mevsimlerde tüketilen bir gıda olduğundan yaz aylarının ortasına doğru direkt olarak C vitaminin deposu olarak gösterilebilir. Bu kapsamda siz de faydalanmak ve yukarıda verilen faydaları elde etmek açısından yiyebilirsiniz. Sizin için uygun olan bu hurma sayesinde, çok sayıda fayda göreceğiniz bildiriliyor. Önerileri dikkate alarak uygun şekilde hurmanın vücudunuza etki etmesini sağlayabilirsiniz. Seçim sizin.

Trabzon Hurması Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması için tüketirken neler yiyeceksiniz. Cerrahi uzmanlar tüketimin etkili ve doğru olmasını sağlamak açısından turunçgiller ile tüketilmesini öneriyor. Midenizi rahatsız etmemesi açısından hurma tüketiminin etkili olması önemli.

 • Hangi gıdalar ile tüketildiği
 • Hangi gıdalar ile mideye zarar verdiği
 • Trabzon hurmasının mideye etkisi

Gibi pek çok etki direkt olarak tüketimde dikkat etmeniz gerekenler arasında. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda herhangi bir şekilde sorun yaşamadan tüketimin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Cerrahi uzmanların yaptığı araştırmalar kapsamında hurmanın faydalı olduğu sonucu mide ve karaciğer için de söyleniyor. Bu faydasının etkili olması açısından direkt olarak doğru ve etkili bir tüketim olması önerilir. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde, son derece rahat bir şekilde hurmanın faydalarının elde edilmesini sağlayacaksınız.

Trabzon Hurması Nerede Yetişir?

Türkiye için bakıldığında en çok yetiştiği yerin Hatay olduğu görülüyor. Bunun yanında Akdeniz bölgesinde olan Antalya için de Trabzon hurmasının yetişmesi söz konusu. Genel olarak sıcak olan bölgelerde yetişiyor. Olgunlaşması bu sıcak dönemde oluyor ve sofralarınıza geliyor. Direkt olarak bunu gözeterek direkt olarak hurmanın yetişmesinin uygun şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Karadeniz Kıyıları;

Karadeniz’in kıyı bölgelerinde yağışın olduğu ancak ısının da çok düşmediği bölgelerde Trabzon hurmasının yetiştiğini göreceksiniz. Bunun için eğer tüketimin olmasını istiyorsanız, bu bölgelerden sofranıza ulaşan hurmayı tüketme şansınız olacak.

Hatay;

İlk sırada yer alanlardan birinin Hatay olduğunu bilmelisiniz. Bunun beraberinde direkt olarak Hatay dışında yetişen yerlerde var. Bu bölge sıcak olduğundan direkt olarak oralarda hurmanın çok daha hızlı bir şekilde olgunlaşması söz konusu olacaktır. Hatay yöresinde yetişen hurmaların faydalarını görebilirsiniz.

Antalya;

Trabzon hurması dendiğinde aklan gelenler arasında Antalya’da var. Trabzon hurması nerede yetişir sorusuna yanıt olarak dire, Antalya bölgesinin bunun için çok uygun olduğunu söyleyebiliriz. Direkt olarak sıcak olduğundan olgunlaşması da kolay olacaktır. Çok fazla zaman almadan sofranıza görmeniz mümkün olacak. Dilediğiniz şekilde tüketmek istediğiniz bu hurmayı alarak sofralarınızda görebilirsiniz.

Trabzon Hurması Nasıl Tüketilir?

Nasıl yenileceği tamamen size kalmış. Ancak Trabzon hurmasının farklı şekillerde tüketilmesi mümkün. Sevilen bir meyve olan Trabzon hurması için direkt olarak tüketiminin en özel şekilde gerçekleşmesi sağlanacak. Çoğu zaman yoğurt ile karıştırılarak, ezilerek yenmesi önerilir. Bunun için tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

 • Püre gibi yemek
 • Direkt meyve olarak tüketmek
 • Karışım yapmak ve çok daha fazlası…

Tüketim şeklinin nasıl olacağı size bırakılıyor. Bunun için direkt olarak tüketimin doğru bir şekilde olmasına dikkat edin. Herhangi bir şeklide Trabzon hurmasının bu gıda ile tüketilmemesi gerekiyor diye bir bilgi yok. Sizin tamamen kendi damak zevkinize göre tüketimini sağlayabileceğiniz bir ürün. Dilediğiniz gibi tüketebileceğiniz bu üründe, aynı zamanda tadı da hoşunuza gidecek. Saymakla bitmeyecek olan faydaları elde etmek açısından direkt olarak tüketimin düzenli olmasını da sağlayabilirsiniz. Püre haline gelmiş olan hurma yenebilir. Ancak bunun her defasında taze olması aslında son derece önemlidir. Sizin için uygun olan bu hurmayı deneyerek tüketimini yapabilirsiniz. Trabzon hurması nasıl yenir sorusuna verilen yanıt son derece net olduğundan tüketim konusunda sorun yaşamayacaksınız.

Çok sayıda faydası olan Trabzon hurmasını düzenli olarak yiyebilirsiniz…

Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir