Trakeostomi Nedir?

Mart 4, 2020 Sağlık

Trakeostomi Nedir?

Bir tıp terimi olan Trakeostomi Latince bir kelime olup trakea yani nefes borusu ve stoma yani dışa açılan delik kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere Trakeostomi nefes borusuna delik açılarak yeniden nefes alma işleminin yapılmasına verilen isimdir. Bu uygulama gırtlak seviyesinin altından dışarı doğru yapılır. Farklı hallerde planlı ve acil şekilde yapılan bu cerrahi işlem hem geçici hem de kalıcı olarak açılabilir. Eğer altta yatan bir hastalık varsa delik açma işlemi kalıcı olarak yapılır. Delik açıldıktan sonra içerisine Trakeostomi kanülü yerleştirilir ve nefesin bunun aracılığıyla sorunsuz şekilde alınması sağlanır. Havayolunun sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için bu kanülün temiz tutulması gerekir. Bu amaçla kanül genellikle bir ayda bir değiştirilmekte olup bu süre kanülün özelliğine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Trakeostomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Trakeostominin uygulanacağı durumlar uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Bu uygulama genellikle solunum makinesinin bir ya da iki hafta gibi süre boyunca takılamayacağında tercih edilir. Bunun yanı sıra hastanın kendi kendine nefes almakta zorluk çektiği acil vakalarda, boğazdan nefes alıp vermeyi zor hale getiren öksürük ve felç hallerinde, genel anestezi sonrası normal solunumun bozulmasından dolayı uygulanır. Bunların yanı sıra Boyun ya da baş bölgesine ameliyat yapıldıktan sonra iyileşme döneminde hastanın rahatça nefes alması, ALS hastalarının solunum kaslarında zayıflık olması, gırtlak ya da ağız kanseri durumlarında solunum yollarıyla ilgili sıkıntı yaşanmasına önlem amacıyla da Trakeostomi işlemi yapılır.

Trakeostomi Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Dikkat ve bilgi gerektiren bir işlem olan Trakeostomi yanlış yapıldığında bazı olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Buna göre açılan delikte daralma olması, kanama,  akciğer ya da sinüs enfeksiyonu, deri altındaki dokularda hava birikmesi, havanın göğüs boşluğundan çıkamaması nedeniyle akciğerin zarar görmesi, ince borunun tıkanması, Trakeostomi borusunun yerinden çıkarak boğaza kaçması sıklıkla görülen durumlardır. Bunlara ek olarak akciğer hasarı, oksijen toksisitesi ve nefes borusu ile soluk borusunun birleşmesi de Trakeostomi işleminin yanlış yapıldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bunların yaşanmaması adına uygulama esnasında son derece dikkatli olmak gerekmektedir.

Trakeostomi Uygulaması Ne İşe Yarar?

Tıpta çokça kullanılan Trakeostomi işlemi çeşitli faydalara sahiptir. Bu uygulamanın yapıldığı hastaların akciğerlerine oksijen taşınmakta ve vücutları karbondioksitten uzaklaştırılmaktadır. İşlemin temel amacı hastaların daha kolay şekilde nefes almalarını sağlamaktır. Kendi kendine nefes alıp verme yeteneklerini kaybeden kişiler bu uygulama sayesinde rahatça soluma yapabilirler.

Trakeostomi İşleminin Yan Etkileri

Bazı hastalarda Trakeostomi komplikasyonları meydana gelmektedir. Bu durum genellikle tüpün boğazda takılı kalma süresiyle alakalıdır. Sürenin uzaması komplikasyon yaşanma olasılığını daha da artırmaktadır. En sık görülen şikayetler şişkinlik, kızarıklık, iltihap, ağrıların giderek artması, nefes alıp vermekte zorluk ve kanamaların bir türlü durdurulamaması olarak ifade edilir. Bunlardan biri ya da birkaçı birden yaşandığında hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Trakeostomi Uygulaması

Trakeostomi uygulaması kendi içerisinde minimal ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar genel anesteziyle birlikte ameliyathane koşulları altında yapılır. Fakat bazı durumlarda genel anestezi risk oluşturduğundan lokal anestezi yapılması gerekebilir. Eğer minimal Trakeostomi yapılacaksa bunun için hastane odası da yeterli olmaktadır. Bu minimal işlem küçük bir kesi açılarak halledilir. Hangi yöntemle olursa olsun uygulama sonrasında tüpün kaymasını önlemek amacıyla yüz kapağı, boyun sargısı ya da bant kullanılır. İşlem sonrasında vücudun tam anlamıyla iyileşmesi için birkaç gün boyunca hastanede kalmaya ihtiyaç duyulabilir.

Trakeostomi Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir