Turbinado Şekeri Nedir, Normal Şekerden Farkı Nedir?

Nisan 9, 2019 Gıdalar

Buharlaştırılmış şeker de diyebileceğimiz turbinado şeker normal şeker kadar kaloriye sahip olmakla birlikte, şekerin buharlaştırılması sonucu elde edilmektedir.

Rafine edilmemiş olan şeker kristallerin buharlaştırılması sonucu turbinado şekeri elde edilir. Bu şeker açık kahverengi olan rengiyle daha az zararlı gibi pazarlanmaktadır. Oysa kalori değeri, diğer şeker çeşitleriyle aynıdır. Aromalı kahverengi şekerin aksine kuru olan ve pekmezle renklendirilen bu şeker türü, şeker kamışının suyundan elde edilir. Tüm sakaroz ürünleri gibi turbinado şekerinde de şeker hastalarının kan şekerlerini arttırıcı etkisi vardır.

Rafine şekerden daha yararlıdır şeklinde pazarlaması yapılan bu ürün hakkında yanılgıya düşülmemesi gerekir. Çünkü ham şeker kadar zararlıdır. Alternatif bir nonnutritif bir tatlandırıcı olduğu düşünülmemelidir. Yani beyaz şeker gibi besin değeri ve kalori içerir. Bu yüzden yanılgıya düşülmemesi uygun olur.

Turbinado şekerinin normal şekerden farkı üretim sürecidir. Ham şekerin buhar yoluyla şuruplaştırılması esnasında bükülmesiyle, kristaller üretilir. Böylece türbin oluşur. İsmi de bu işlemden dolayı turbinado adını almıştır.

Esmer Şekerden Farklıdır

Esmer şeker ve beyaz şeker arasındaki fark da sürekli gündeme gelir. Bu durum üretim esnasındaki farklılıklardan kaynaklanır. Kahverengi şeker de beyaz şeker gibi işlemlerden geçiriliyor ve tek fark bunun içine şurup katılarak renginin değişmesi oluyor. Yani beyaz şeker zararlı kahverengi şeker zararlı değil tezi çok yanlış. Kimyasal açıdan aynı içeriğe sahip olan bu iki şeker çeşidini vücudumuz aynı biçimde algılıyor. Melasla kaplı olan şeker kristalleri daha fazla nem tuttuğu için kıvam açısından daha nemli bir şekilde sunuluyor. Turbinado şekerin esmer şekerden farklı ya da beyaz şekerden daha zararsız olduğu gibi düşünceler tamamen yanlış. Tüm besinlerin ideal miktarlarda tüketilmesi gerekiyor. Böylece diyete uygun miktarlarda kullanılması uygun oluyor.

Evet, esmer şekerden de farklıdır çünkü buharlaştırma işlemi yapılmıştır. Ama kimyasal değer açısından vücudumuz her birini aynı şekilde algılar ve kalori değerleri aynıdır. Pekmez gibi bir etkisi olmadığı bilinmelidir.

Doğal Tatlandırıcı Olarak Pekmez ve Bal

Türklere özgü bir tatlandırıcı olan pekmez ise tamamen farklıdır. Çünkü meyvenin ezilerek kaynatılması ve bunun sonucu elde edilen tatlı şuruplardır. Dut ve üzüm pekmezi en sık üretilen pekmez çeşitlerindendir. Hava, pres gibi yöntemlerle ezilen ve kaynatılan pekmezin köpükleri alındığında daha berrak olması sağlanır. 4-5 saat bekletildikten sonra kullanıma haır olan pekmez, demir açısından son derece zengindir. Tahinle karıştırılarak tüketildiğinde, çocuklarda ve kadınlarda kansızlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Doğal tatlandırıcılar olarak kullanılan bu ürünler, riboflavin açısından zengindir. Bu yüzden şeker hastaları kan şekerleri düştüğünde güvenle tercih edebilir. Keçiboynuzu ve andız pekmezleri de son dönemde popüler hale gelmiştir.

Bal ise arılardan elde edilen bir tatlıdır. Arının çeşitli çiçeklerden elde ettiği polenlerle ürettiği bal doğal ve sağlıklıdır. Ancak arılara kek gibi yapay tatlılar yedirilerek oluşturulan ballar daha yaygın hale gelmiştir. Bu durum balın kalitesini eksilttiğinden sağlıklı beslenme şekline uygun olan çeşitlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Bal kullanımı çayın ve sütün içinde tatlandırıcı olarak tercih edilmesi de yaygındır. Ama balın aromasının bu içeceklere geçeceği unutulmamalıdır. Her durumda fazla tüketilen bu tür ürünler kişide kilo artışı, diyabetik sorunlar ve erken yaşlanma gibi problemlere yol açmaktadır.

Şeker İsteğine Boyun Eğmeyin

Her şeyin fazlasını tüketmek vücudun dengesini bozuyor. Özellikle şekerli gıdaların tercih edilmesi birçok açıdan zarar veriyor. Sağlıklı ve dengeli beslenen bireylerde şeker yerine ne tüketmeli sorusu çok sorulur. Oysa bu kişilerin beslenme sisteminde sağlıksız tatlandırıcılar kullanılmıştır.

Turbinado Şekeri Nedir, Normal Şekerden Farkı Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir