Türk Kahve Kültürü, Türk Kahvesinin Faydaları, Nasıl Yapılır?

Haziran 19, 2019 Sağlık

 

Ülkemizin en büyük kültürel değerlerinden biri olan Türk kahve kültürü tüm dünyaya yayılmış en önemli özelliğidir. Türk kahvesinin tadını hiç kimse Türkiye’den başka bir yerde bulamaz ve tadını bakan kişiler sadece bu tat için ülkemize gelmektedir. Kahve denilince ilk akla gelen her zaman Türk kahvesi olduğundan dolayı adeta ülkemiz ile bütünleşmiştir. Geçmişten günümüze gelen en büyük kültürümüz haline gelen kahvenin tadına sadece ülkemizde varacaksınız.

Kahve Nedir ve Nasıl Oluşmaktadır?

Türk kahvesi kültürü çok eski yıllardan geçmişten bu günümüze gelen çok önemli bir değerimizdir. Kahve kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde olan ağacın meyve çekirdeklerinin toplanıp kavrularak öğütülmesi sonucunda elde edilen tozdur. Bu tozun su ya da süt ile karıştırılarak yapılan içeceğe kahve denilmektedir. Kahve Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olup tadını alan kişiler sadece ülkemizde bu içeceği içmeyi tercih etmektedirler.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez ve her geçen gün tadını alan kişilerin sayısı çok daha fazla artmaktadır. Türk kahvesinin kendine özel bir tadı bulunmaktadır. Telvesi ile birlikte ikram edilen tek kahve türü olduğundan dolayı diğer kahvelerden ayrı bir yere sahiptir. Yapılan tüm araştırmalar sonrasında Türk kahvesinin sağlık bakımından çok önemli ve büyük faydalarının olduğu kanıtlanmıştır. Sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır;

Antioksidan Deposu

Pek çok ülkede tüketilen kahve telvesi ile pişirilen ve tüketilen tek Türk kahvesi olmasından dolayı antioksidan kapasitesini arttırmaktadır. Bu sayede içerisinde yer alan polifenoller ile antikanserojen özellik oluşmasını kazandırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında gün içinde 1 ya da 3 fincan Türk kahvesinin içilmesi pek çok kanser türünden korunmaya yardımcı olmaktadır.

Konsantrasyon Yeteneğini Arttırır

Genel olarak ülkemizde büyük bir kesimin severek tükettiği ve vazgeçilmez bir özelliği haline gelen Türk kahvesi sabah saatlerinde bir fincan şekersiz olarak içilmesi durumunda zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyon yeteneğinin ve ezber gücünün artmasına neden olmaktadır. Kakao miktarı yüksek bir çikolata ile beraber tüketilmesi sonucunda daha arttığı gözlenmiştir.

İnsan Ömrünü Uzatmaktadır

Üniversitelerde yapılan araştırmalar sonrasında her gün düzenli olarak tüketilen Türk kahvesi insan ömrünü uzatmaktadır. Böylece uzun yaşama süresinin daha yüksek olduğunu işaret etmektedir.

Çağın Hastalığı Alzheimer Önlüyor

Son zamanlarda çok fazla sayıda çoğalan ve kesin olarak tedavisi bulunamayan unutkanlık yani Alzheimer hastalığına karşı önleyici özelliği yapılan araştırmalar sonrasında kanıtlanmıştır. Bunun için düzenli bir şekilde tüketilen Türk kahvesi içinde bulunan kafein bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı geciktirmektedir. Türk kahvesi Alzheimer hastalığına faydaları bulunduğu ortaya koyulmuştur.

Tansiyon Hastalarına Faydaları Nelerdir?

Çok uzun yıllar tartışmalara neden olan ve kesinlikle tansiyon hastalarının kullanmasının zararlı olduğu söylenen Türk kahvesi düzgün kullanılması durumunda faydaları olduğu ortaya koyulmuştur. Kahve içerisinde yer alan kafeinin tansiyonu kısa süreli olarak çıkardığı, ancak düzenli olarak belirli dozda içilmesi durumunda tansiyon hastalarının zararı bulunmamaktadır.

Kalp Dostu Türk Kahvesi

Kahve içeriğinde bulunan kafein antioksidan özelliğe sahiptir. Bu da kalp sağlığına son derece iyi gelmektedir. Gün içinde bir fincan kahve içilmesi kalp dostu olduğunu ortaya koymaktadır. Uzun süreli yapılan araştırmalar sonrasında düzenli olarak içilen Türk kahvesi kalp dostu olduğu kanıtlanmış ve kalp ile lenf damarlarının iç yüzeylerinde bulunan hücrelerin onarılmasıyla kalp hastalığının oluşması riskini en aza düşürdüğü ortaya koyulmuştur.

Şeker Hastalığı Riskini Azaltmakta

Şeker hastalarının tüketmeye korktuğu ve içtikleri zaman rahatsızlanacaklarını düşündüğü Türk kahvesi Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonrasın düzenli olarak tüketilmesi durumunda şeker hastalığı riskini en aza indirdiğini ortaya koymuşlardır. Günlük 600 ml ve üzerinde kahve içilmesi Tip- 2 diyabete yakalanma riskini yaklaşık olarak yüzde 23 oranında azalmaktadır.

Vücutta Yağ Yakmaktadır

Spor yapan kişilerin spordan yarım saat önce Türk kahvesi içmesi kafein içeriği sayesinde yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Andrenalin hormon salgılamasına neden olarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasına neden olurken spor esnasında daha fazla enerji yakılmasını sağlamaktadır.

Safra Taşının Oluşmasını Engeller

Safra taşı genel olarak kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Türk kahvesi safra taşına faydaları için günde yaklaşık 3 fincan içilmesi önerilmektedir. Bu durumunda içmeyen kadınlara göre yüzde 25 oranında daha az safra taşı oluşumu riski aza indirdiği görülmüştür.

Karaciğer Yağlanmasına Faydaları

Kahve içinde yer alan kafein karaciğer yağlanmasına çok iyi gelmekte ve iltihabı en aza indirmektedir. Bunun için gün içinde bir fincan Türk kahvesi içen kişilerde karaciğer yağlanması daha az görülmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirir ve Cilde Faydaları

Türk kahvesi cilde faydaları arasında cildin daha güzel görünmesine yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir. Tüm vücudu ve cildi serbest radikallerin sebep olduğu hastalıklardan korumaktadır.

Astım Hastalığına Faydaları

Astım hastaları Türk kahvesini düzenli olarak tüketmesi durumunda daha iyi geldiği ve faydalarının olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçerisinde yer alan antioksidan özelliği ile solunum yolu iltihabını giderir ve bronşların açılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olan kahvenin kullanılması yaşlıların aşırı kaçmaması gerekmektedir.

Ağrı Kesici Özelliği Bulunmaktadır

Saymakla bitmeyen özelliklerinin içinde Türk kahvesi ağrı kesici özelliği ile ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır. Bazı uzmanlara göre ağrı kesicilerin etkisini yaklaşık olarak yüzde 30 oranında arttırdığı gözlenmiştir. Depresyon, sinirsel hastalıklar ve strese karşı etkileri bulunmaktadır. Parkinson başta olmak üzere bir çok zihinsel hastalıklara yakalanma riskini aza indirmektedir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin en önemli kültürü olup pek çok kişi gün içinde birçok kez kahve tüketmektedir. Peki Türk kahvesi nasıl yapılır? Bu çok önemli bir konu olup kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Bir fincan kahve için 2 çay kaşığı kahve yeterli olmaktadır. Az şekerli kahve için yarım küp şeker yeterli olurken orta şekerli kahve için 1 tane küp şekerli kullanılmalıdır. Ancak Türk kahvesini şekerli sevenler için 2 tane küp şekeri yeterli olacaktır. Kahve taze olduğu zaman çok daha lezzetli ve köpüklü kahve elde edersiniz.

Türk kahvesi yapımı için cezveyi ocağa almadan önce kahve, su ve şekeri yaklaşık olarak 35 saniye kadar karıştırın. Daha sonra cezveyi ocağa koyun ve kısık ateş üzerinde yavaş yavaş karıştırın. Böylece hem daha lezzetli hem de daha da köpüklü bir kahve elde edeceksiniz.

Türk Kahve Kültürü, Türk Kahvesinin Faydaları, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir