Turp Suyunun Faydaları, Zararları, Turp Suyu Saç Çıkarır Mı?

Eylül 4, 2018 Doğal Bitkiler

 

Turp özellikle kış aylarında yaygın olarak kullanıldığı gibi turp suyu faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Turpun pek çok faydası olduğu gibi hazırlanacak olan turp suyunun da faydası oldukça fazladır.

Evde rahatlıkla hazırlanacak olan turp suyu için turpun köklerini keserek daha sonrasında kırmızı kabuğunu soyabilir ve ardından katı meyve sıkacağı içerisinde suyunu çıkartabilirsiniz. Tadının ağır gelmesi durumunda havuç ya da elma suyu ile karıştırılarak tüketilmesi tadının yumuşamasını sağlayabilir.

Turp Suyunun Faydaları Nelerdir?

Doğal olarak hazırlanacak olan turp suyunun faydaları oldukça fazladır. Evde rahatlıkla hazırlanabilecek olan turp suyu aynı zamanda farklı sebzeler ile tatlandırılabilir.

  • Antioksidan eksi etkisine sahip olan turp suyu karaciğerin çalışmasını ve kanın temizlenmesini sağlayarak sarılık üzerinde de etkili olmaktadır.
  • Başvuru nedenlerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılabilir. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların rahatlamasına yardımcı olabilir.
  • Özellikle üriner bozukluk olması durumunda idrar üretimini arttırabilir. Bebeklerin temizlenmesine yardımcı olarak idrar yolunda oluşacak enfeksiyonların giderilmesini sağlayabilir.
  • Yavaş sindirimi nedeniyle tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Cilt bakımı üzerinde özellikle fosfor, çinko, C vitamini ve B kompleks vitaminleri içermesi etkili olmaktadır.

Turp suyu faydaları bu şekildedir.

Turp Suyu Saç Çıkarır Mı

İçerisinde yüksek oranda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücutta olumlu etkiler sağlayabilir. Sağlamış olduğu etkiler arasında özellikle sağlıklı beslenme sayesinde saçlar üzerinde de olumlu etkileri bulunabilir. Sahip olduğu vitaminler aynı zamanda saç üzerinde de etkili olmaktadır. Saç sağlığı açısından etkili olması nedeniyle kullanılabilir.

Saçların daha rahat bir şekilde uzamasını sağlayabilir. Saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olarak özellikle daha uzun saçlara sahip olmak isteyenlere yardımcı olabilir.

Kepek problemi yaşayanlar için etkili olabilir. Özellikle saçta oluşan köpek probleminin çözülmesi amacıyla kullanılabilir. Masaj yaparak saça nazikçe uygulama yapılması deride oluşan kepek problemini çözülmesini sağlayabilir.

Saçların daha parlak görünmesini sağlayabilir. Taze olarak hazırlanmış olan turp suyu özellikle saça parlaklık vermek amacıyla kullanılabilir.

Saç dökülmesi problemine engellemek amacıyla kullanılabilir. Saçların kökten uca beslenmesine yardımcı olabilir. Günde bir bardak turşu suyu içmek saç dökülmesinin engellenmesi sağlayabilir. Turp suyu saç çıkarır mı konusundan sonra da aşağıda zararı varmı ile ilgili konuya değineceğiz.

Turp Suyunun Zararları

Her durumda olduğu gibi turp suyu zararları konusunda da tüketicilerin aşırı miktarda tüketmesi durumunda farklı problemler yaşanabilir. Özellikle midenizi hassas olması durumunda etkisi rahatsızlık hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle problem yaşamak istemeyenlerin yeterli miktarda tüketmesi gerekir.

Turp Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde turp suyu hazırlamak isteyenler özellikle taze turpları kullanarak diledikleri her durumda doğal turp suyuna sahip olabilirler. Turp suyu hazırlamak isteyenler öncelikle turpun köklerini keserek daha sonrasında üzerindeki kırmızı kabuğu soyarak daha sonrasında katı meyve sıkacağı içerisinde turpun suyunun çıkartılması sağlanabilir.

Turp suyunu tüketirken özellikle tadının ağır gelmesi durumunda farklı sebzeler karıştırılarak tüketilmesi sağlanabilir. Gün içerisinde tüketim için hazırlanacak olan turp suyunun taze olarak algılanması gerekir. Bekletmek yerine sıktıktan sonra hemen tüketilmesi önemlidir. Bu sayede içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin etkisi kaybolmadan vücuda alınması sağlanabilir.

Turp Suyu Nasıl Kullanılır?

İçilebileceği gibi aynı zamanda farklı amaçlar için kullanımı da söz konusu olabilir. Özellikle saçta uygulama yapmak isteyenler saçı sürerek de sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilirler. Geniş kullanım alanına sahip olan suyu özellikle kullanıcılar için hangi amaçla tercih ediliyorsa ona uygun şekilde kullanabilir.

Saç, cilt veya sağlık açısından kullanımı söz konusu olabilir. Taze olarak sıkılması sıkıldıktan sonra kullanılması sağlamış olduğu etki üzerinde önemlidir.

Turp Suyunun Faydaları, Zararları, Turp Suyu Saç Çıkarır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir