Turşu Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir

Ağustos 12, 2017 İçecekler

Günlük hayatta tüketilen turşularda değerlendirilmeyen gıdalardan biri de turşu sularıdır.Vitaminler,mineraller, probiyotik bakteriler ve antioksidan açıdan muhteşem faydaları bulunan turşu suyu sağlığınız için sayısız avantaj sunar.Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ev yapımı turşunun suları için geçerlidir. Çünkü fabrikasyon turşu suları kavanozlara doldurulmadan önce suları değiştirilmektedir. Bu yüzden turşu suyunun faydasını sadece ev yapımı turşular için geçerlidir.

Turşu Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

1: Kas Kramplarını Önler

Antrenman ve spor yapanların tercih ettiği içeceklerden olan turşu suyu,hızlı bir ağrı kesicidir.Turşu suyu yorgun kaslarda meydana gelen kramplara sebep olan sinir aktivitesini düşürür.Yapılan çalışmalarda turşu suyu normal suyu göre daha etkili şekilde kramp giderici özelliği bulunmaktadır.

2: Gece Uyurken Bacak Ağrılarını Önler

Gece uyumadan önce bir fincan turşu suyu içmek yorgunluğunuzu atmanın en etkili yollarından biridir.Sabah iş hayatının yorgunluğu ile en fazla yorulan organımızdan bacaklarımız, gece uyurken ağrı,sızı ve titremeleri önlemek için 1 fincan turşu suyu içmenizi öneriyoruz.

3: Kan Şekerini Düzenler

Turşu suyu şeker hastalığı olanlar için iyi gıdalar arasındadır.Yemekten önce az da olsa turşu suyu içmek yemek sonrası kandaki şeker oranınızı düzenlemek için etkili olacaktır. Ani kan şekerinin artışını engelleyecektir.

4: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyet yapanlar içi turşu suyu sizler için faydalı olacaktır.Her gün az miktarda turşu suyu kilo vermenize yardımcı olur.Çünkü turşuda bulunan sirkenin yağ yakıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda diyete girip turşu duyu içenlerin içmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği görülmüştür.

5: Antioksidanlar Açısından Zengindir

Turşu suyu en önemli antioksidan olan C ve E vitamini açısından zengindir.Antioksidanlar, günlük olarak alınan zararlı serbest radikallere karşı sizleri korur.Aynı zamanda hücre hasarını önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

6: Mide Rahatsızlıklarını Önler

Turşu suyu mide ağrıları için ilaç niyetiyle tüketilebilecek içecekler arasındadır.Antioksidan özelliği sayesinde mide bakterilerini öldürür, içerisindeki sodyum ve potasyum ile de mideyi rahatsız eden semptonları yok eder.

Turşu Suyu İçin Öneri ve Uyarılar: 

Tansiyon ve böbrek hastalarının doktora danışmadan tüketmemesini tavsiye ediyoruz.

Turşu suyunu:

  • Salataların üzerine ekleyerek.
  • Tadını sevmiyorsanız biraz su ekleyip,
  • Yoğurt ile karıştırıp,
  • veya direk olarak içip,

tüketebilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Turşu Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

“Turşu Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir” için bir cevap

  1. ayşe dedi ki:

    Turşuya bayılırım da suyuyla pek aram yok ya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir