Turşunun Faydaları Nelerdir, Zararları Nelerdir, Nasıl Yapılmalı?

Nisan 9, 2019 Gıdalar

 

Kış aylarının olmazsa olmazı turşu. Peki, turşunun faydaları nelerdir? Turşunun zararları nelerdir? Turşu nasıl yapılmalı?

Turşunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtı veriliyor. Tüketiminin olması halinde, vücudunuz için ne gibi faydaları olacağını göreceksiniz. Sizin için faydalı mı ya da sizin için doğru kullanım nasıl? Tüm bunların göz önünde bulundurulması ile turşu kullanımı son derece avantajlı bir hale gelecek. Bunları değerlendirerek, turşu tüketiminizin dengeli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Turşunun Faydaları

Gıdaların doğal bir şekilde saklanması açısından turşu yapmak son derece avantajlı bir seçim. Bu durumda hem vitaminlerinin muhafaza edilmesi hem de kolay bir şekilde saklamanın olması mümkün oluyor. Bunun için elde etmek istediğiniz faydaları göz önünde bulundurarak, bunların turşudan alınmasının sağlayabilirsiniz. Peki, nasıl faydalar? İşte turşunun bilmediğiniz faydaları…

 • Probiyotik Özelliği: İlk olarak turşu içeriğine bakıldığında, probiyotik açısından son derece zengin olduğu sonucu çıkıyor. Turşu bir fermantasyon çeşidi. Sebze ve meyveler genel olan fermante edildiğinde, direkt olarak ortaya sağlıklı olan bitkiler çıkar. Bu durumda turşunun dengeli tüketiminde bu faydaların size ulaşması söz konusu olur. Bakıldığında fermante sonucu ortaya çıkan bakterilerin sindirimi zorlaştıran sellülozu ortaya çıkardığı görülür. Yani sindirimin gerçekleşmesi açısından turşu tüketiminin faydalı olacağı söylenebilir.
 • Bağırsaklara Olan Faydası: Elbette turşuda olan sağlıklı bakteriler, bağırsak sistemi için son derece faydalıdır. Beraberinde turşuda bulunan probiyotik özelliği sayesinde de bağırsaklarda mevcut olan bakteri kaynaklı sorunların çözümünün gerçekleşmesine destek olabilir. Turşu tüketiminin nasıl olduğu, aslında probiyotik oranının artması açısından etkilidir. Bunun için bağırsaklara olan faydasının görülmesi açısından, direkt olarak tüketimin gerçekleşirken yanında yenen diğer gıdalara da önem verilmesi istenir.
 • Antioksidan: Doğal antioksidanlar aslında turşunun içinde bulunuyor. Yani turşunun tüketilmesi halinde, yediğiniz meyve ve sebzede yer alan vitaminin tamamını alma fırsatınız olacak. Serbest radikaller vücudunuzun güçsüz düşmesine neden olabilir. Turşu tüketmek ise bu serbest radikallerin, doğal olarak oluşan stabil olmayan kimyasallar ile etkisiz hale gelmesi sağlanır. Hücre hasarı, kalp hasarın ve buna benzer durumların serbest radikaller ile ortaya çıkacağını bilmelisiniz. Bunun önüne geçmek açısından da turşu tüketiminin olması son derece avantajlıdır. Değerlendirmenizi yaparak, antioksidan özelliği olan turşuları tüketebilirsiniz.
 • Karaciğer Sağlığını Koruma: Sindirim sistemine olan faydası, sağlıklı bağırsak hareketlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak. Turşu aynı zamanda hepatoprotektif özellikleri aracılığı ile karaciğer sağlığının korunması konusunda son derece etkili olacaktır. Turlu yiyerek hepatoprotektif ile mücadele etmek oldukça iyi bir yol olduğundan, tercih edebilirsiniz.
 • Ülser: Ülser sorunu olan kişilerde, iç organlarda mukozalar asit dokuları ile etkileşime giren yaralar olduğunu gösterir. En yaygın olan turu zayıf mukoza olarak nitelendirilen, gastrit ülserdir. Bu durumda direkt olarak turşu tüketimi önerilir. Mukoza fazlalığından kaynaklanan ülser de olabilir. Düzenli turşu yemek, ülserin önlenmesi açısından etkili olacaktır. Ülseri önlemek ya da var olan ülserin geçmesini sağlamak açısından tercih edeceğiniz bir gıda olabilir.
 • Sindirim Sistemine Faydalı: Hindistan’da kurulan turşular tedavi amaçlı kullanılıyor. Direkt olarak sindirime olan faydaları gündeme getiriliyor. Sindirim sisteminin düzenlenmesi açısından tercih edilen turşular, aynı zamanda sindirimin hızlanması görevi de görüyor.
 • Vitamin Kaynağı: Turşular temel besin değerinin temin edilmesini sağlar. Turşunun faydaları kapsamında gösterilebilecek olan vitamin faydaları olacak. Yediğiniz turşunun türüne göre vitamini bolca alabilirsiniz. Ispanak, köri, kişniş ve buna benzer turşuları tüketerek vitamin kaynağı olarak değerlendirebilirsiniz.

Yukarıda verilen faydaları elde etmeniz açısından turşu tüketiminin dengeli ve düzenli olması önerilir. Elbette turşunun sizin için zararlı olduğu tanısı konuldu ise tüketmemeniz önerilecektir. Bunlara dikkat edilerek, turşu yenebilir.

Turşunun Zararları

Elbette alınan her gıdanın sadece faydaları olmayacak. Bunun için zararları kapsamında görülecek olan hususlar konusunda da önleminizi alabilirsiniz. Sunulan turşu zararları sizin için geçerli değil ise yani o şeklide bir probleminizin olduğunu düşünmüyorsanız, tüketimin dengeli ve düzenli şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yüksek Tansiyon: Elbette iilk akla gelen yüksek tansiyon. Turşu yapımı sırasında son derece tuzlu olan bir gıda olduğundan, yüksek tansiyon problemi olanların çok fazla tüketmemesi önerilir. Tuz oranı yüksek olan bir yiyecek ve sizin tansiyonunuzun çıkmasına neden olabilir.
 • Kan Basıncının Artması: Kalbinizin hızlı çarpmasına yol açabilir. Çünkü turşu zararları arasında direkt olarak karşımıza çıkan örneklerden biri kan basıncının artacak olması. Bunun için bu şekilde bir rahatsızlığı olan kişilerde turşu tüketiminin minimum düzeyde olması öneriliyor.
 • Böbrek Hasarı: Her zaman ortaya çıkar denmiyor. Ancak fazla tuzlu tüketim olduğundan, böbreklerde oluşabilecek olan hasarlar söz konusu olabilir. Bunun için direkt olarak böbrek hasarı gibi bir problemin ortaya çıkmaması için gereken özen gösterilmelidir.
 • Su Tüketimi: Su tüketiminin olması da önemli Su tüketiminin artmasını sağlayabilir. Bu durumda su içmemek gibi bir direniş olmamalı. Vücut fazla suyu atmak isteyeceğinden, direkt olarak su tüketiminin olmasını destekleyecektir.

Verilen zararların sizde olmaması durumunda, direkt olarak turşu tüketiminin sizin için olağan şekilde devam etmesi sağlanacaktır. Bunun için verilen zararları inceleyerek, direkt olarak turşu yemenin sizin için zararsız bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Turşu Nasıl Yapılmalı?

Faydaları ve zararları ile gündeme gelen turşu nasıl yapılır? Farklı teknikler, farklı içerikler kullanılması mümkün. Bakıldığında sirke kullanılarak, limon kullanılarak değişik yöntemler ile turşunun yapıldığı görülüyor. Elbette turşu yapımına geçmeden önce nasıl bir turşu yapacağınıza karar vermelisiniz. Genel olarak en yaygın turşu çeşidinin salatalık turşusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Türkiye kapsamında tuşu, çok yenen ve sevilen bir yiyecek olduğundan geniş çaplı bir lezzet söz konusu.

 • Salatalık turşusu
 • Kelem turşusu
 • Domates turşusu
 • Hamsi turşusu
 • Havuç Turşusu

Biber turşusu ve çok daha fazlası yapılıyor.

Bunların hepsinin aynı şişenin içinde yapılması da söz konusu olabilir. Karışık turşunun yapılmasında bu malzemelerin hepsinin aynı şişenin içinde durmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Bunun için direkt olarak seçiminizi yapın. İstediğiniz şekillerde keserek ya da bütün olarak turşu yapabilirsiniz. Ardından su, tuz ve sirke – limon ile turşunun suyunu oluşturacaksınız. Turşunun o şekilde beklemesi sağlanacak. Turşu nasıl yapılmalı sorusuna yanıt olarak, direkt aşamaların izlenmesi ile yapılır cevabı verilir. Bu aşamaların tamamlanmasından sonra turşu yemeniz, turşunun lezzetli şekilde servis edilmesi sağlanır. Faydalarını değerlendirebilirsiniz.

 

Turşunun Faydaları Nelerdir, Zararları Nelerdir, Nasıl Yapılmalı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir