Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Aralık 12, 2017 Bitki Çayları

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de insanların uykusuzluk sorunu ile ilgili çektiği sıkıntıların. Bu uyku sorunlarının meydana gelmesine sebep olan çeşitli faktörler vardır. Özellikle teknolojik aletler hayatımıza girdikten sonra uyku düzensizlikleri daha fazla artmıştır. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve diğer türlü teknolojik ürünler insan hayatı üzerinde fizyolojik etkilere sahiptir. Bu etkilerin önemli sonuçlarından biri uykusuzluk sorunudur.

Uyku Sorunlarının Nedenleri

Uykusuzluğun nedenleristres, beslenme şekli ve içeriği, gün boyu yapılan aktiviteler, akıldan çıkmayan sorunlar, özel problemler ve gibi nedenlerdir. Bu sorunları çözmenin doğal ve Tıbbi olarak iki türlü yolu vardır. Tıbbi çözümler olumlu etkiye sahip olsalar da kullanılan ilaçlar yan etkilerden dolayı çeşitli riskleri bünyesinde barındırabilir. İkinci çözüm yolu olan doğal yol ise daha etkili ve yöntem doğru bilinirse yan etkisi daha az olan yöntemdir. Bu yazımızda uyku problemlerinin doğal çözümleri üzerinde duracağız ve bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu yüzden sizlere doğal yöntemlerin hangi yollarla ve ne şekilde uykusuzluk probleminizi çözdüğü üzerinde bilgiler vereceğiz. Bu doğal yöntemlerden en etkilisi bitki çaylarıdır. Bitki çayları sinir sisteminizde kaslarınıza etki ederek sizlerin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda sinirlerinizi yatıştırarak vücudunuzu uykuya hazırlar.

Papatya Çayı

Papatya çayı belki de en çok içilen bitki çaylarının başında gelir. Bunun nedeni kişi üzerinde meydana getirdiği olumlu etkileridir. Uykusuzluk sorununuzun çözümünde kullanabileceğiniz ilk bitkisel çay papatya çayı olabilir. Papatya çayı özellikle basit nedenlerden kaynaklı uyku problemleri için uygundur. Papatya çayı kas spazmını azaltarak sizleri rahatlatır. Aynı zamanda doğal antibiyotik olarak da içilebilir ve hazmı kolaylaştırır. Papatya çayı bu fizyolojik etkileri ile uykusuzluk problemine iyi gelen bitkisel çaylar listesinde yer alır.

 

Şerbetçiotu Çayı

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasında bir diğeri de Şerbetçiotu çayıdır. Şerbetçi otu çayı sizi rahatlatan ve beyni uykuya hazırlayan bir özelliğe sahiptir. İçerisinde barındırdığı Maddeler ile sinir sisteminizi etkileyerek sizleri rahatlatır. Özellikle stres ve sorunlardan kaynaklı uyku problemleri için önerilen bir çaydır. Şerbetçi otu çayını içerek stres kaynaklı uykusuzluğa çözüm bulabilirsiniz. Aynı zamanda ağrı kesici olarak da kullanılabilen şerbetçi otu çayı ile kas sisteminde oluşan kasılmaları ve problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle uykusuzluk ve baş ağrıları için etkin bir çözüm olmasına rağmen aşırı tüketilmemesi sağlığımız açısından önemlidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde olan kadınların içmemesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Kaygı probleminizi çözmenize yarayacak olan şerbetçiotu çayı buna rağmen depresyon hastalarına içirilmemelidir.

Çarkıfelek Çayı

Şaşırtıcı etkilere sahip olan çarkıfelek otu çayı uykusuzluk probleminizi çözmenin bitkisel yollarından bir diğeridir. Çarkıfelek otu “harmin” bir maddeyi bünyesinde barındırır. Bu maddede insanlara mutluluk verdiği bilimsel olarak ispatlanmış bir maddedir. Bu nedenle özellikle derin düşüncelere dalmaktan kaynaklı uyku problemleri için çarkıfelek çayı içilmesi gerekir. Bu bitkisel çay içtiğiniz zaman büyüttüğünüz problemlerinizden kurtulabilir de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Bitkisel çaylar, uyku problemini çözmek için yapılması gerekenler içerisinde en etkili ve en doğal yollardır. Burahatlatıcı bitkisel çaylar arasında en etkili olanı çarkıfelek otu çayıdır. Tüm bu olumlu yanlarının yanında Çarkıfelek otu çayı da fazla tüketilmemesi gerekir. İçildiğinde rahatlatıcı etkiye sahip olan ve ağrıları kesen Çarkıfelek otu çayı aşırı tüketildiğinde aksine halsiz ve güçsüz hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan bu çay, alkol ile birlikte tüketilmemeli ve ilaç ile içilmemelidir. Sizlerde derin düşüncelerden dolayı senin veya karmaşık problemlerinizi den dolayı ya motivasyon sorunu yaşıyor ve uyku uyuyamıyorsanız, Çarkıfelek otu çayı, bu kurallar çerçevesinde içilirse büyük bir fayda sağlayacaktır.

Kediotu Çayı

Kedi otu çayı yine benzersiz faydalara sahip olan bir bitkisel çaydır. Kediotu bitkisel çayların faydaları yanında uykusuzluk problemine de iyi gelir. Kedi otu çayı ile özellikle rahatlatıcı etkisiyle en büyük uyku problemlerinizle de mücadele edebilirsiniz. Özellikle kramplardan, sindirim problemlerinden, kaygıdan ve regl sancısından kaynaklanan uyku problemini çözme de bire bir etkiye sahiptir. Kediotu çayı aynı zamanda kan basıncının dengelenmesini sağlayarak uyku için gerekli olan zemini vücuda sağlar. Kan basıncının dengelenmesi ile vücut sistemsel olarak uykuya hazır hale geçmede zorlanmaz. Kedi otu çayı aynı zamanda etkili bir ağrı kesicidir ve kas ağrılarını geçirerek sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bu bitkisel çay olumlu etkileri ile şaşırtıcı olsa da yine diğer doğal bitkisel çaylar gibiyanlış miktarlarda ve yöntemlerle içilirse, olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle diğer bitki çayları gibi bu bitkisel çay da aşırı tüketildiğinde sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu nedenle üç ayda aşırı tüketilmemelidir. Kişilerde genel olarak uyku problemini çözmeye yarasa da bazı yan etkileri olabilir. Bu yüzden ilk tüketimde olumsuz yan etkileri fazla olarak gören kişiler, tüketmeye devam etmemelidir.

Melisa Çayı

Uyku düzensizliğiile mücadelede kullanılabilecek dil diğer bitki çayı da melisa çayıdır. Melisa çayı, insanlar tarafından tarih boyunca içilmiş ve faydalarından yararlanılmış bir çaydır. Sizler de melisa çayını içerik hem sağlığınıza iyi gelecek hem uyku probleminizi çözecek maddeleri bünyeniz için alabilirsiniz. Melisa çayı hem rahatlatıcı bir etkiye sahiptir hem de iştah açan bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda kaygıyı ve stresi ortadan kaldırmaya yarar. Rahatlatıcı olması, kaygı ve stresi ortadan kaldırması melisa çayının uykusuzluk problemi olanların tercih ettiği bir bitki çayı olmasına neden olmuştur. Yine diğer çaylar gibi aşırı tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Nane Çayı

Uyku problemi çözüm yolları arasında yerini alan bir diğer bitki çayı nane çayıdır. Nane çayı yine sinir sistemini ve sindirim sistemini etkileyerek sizleri rahatlatır ve stresinizi yok ederek sizlerin derin bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Nane çayı, bunların yanında mide sorunları için de etkili çözümler arasındadır. Aynı zamanda kas spazmını engelleyerek yine uyku probleminizi aşmada sizlere yardımcı olur. Uyku problemini açmak isteyen kişiler ve bitkisel çaylar den faydalanabilir. Ancak bitkisel çayları içerken yukarıda belirttiğimiz uyarılara dikkat etmenizi öneririz. Uyku problemine bitkisel çözüm sağlıklı bir yöntemdir. Ancak bunun yanında uyku düzensizliğinin nedenleriile ilgili tedbirler de alarak sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

Bu sitemizde ayrıca gribe iyi gelen bitki çayları hakkındaki makalemize http://faydalarinelerdir.net/gripten-korunmak-icin-bitki-caylari sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Bununla birlik kış aylarının gelmesiyle birlikte boğaz ağrısına iyi gelen çaylara da sitemiz içerisindeki konulardan ulaşabilirsiniz.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir