Üzüm Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Temmuz 5, 2019 Doğal Bitkiler

 

Sevmeyenin parmakla gösterildiği üzüm yaprağı sarmaların vazgeçilmez malzemelerinden biridir.

Bol limonlu bir yaprak sarma yapmak için üzüm yaprağı en temel malzemedir. Asma yaprağı olarak bilinen üzüm yaprağı, en zengin meyvelerden olan üzümün yaprağıdır. Asırlardır meyvesi, yaprağı ve sapları tüketilen üzüm bağları, şarapçılık başta olmak üzere birçok sektörde hizmet vermektedir.

Çok kolay yetişen ve her bölgede hızla büyüyen asma yaprakları, lezzetli bir ekşilik sağlayan yapraklardan sarma başta olmak üzere birçok yiyecek üretilir. Güzel bir dekorasyon sağlamasının yanında üzüm meyvesi verdiği için ülkemizde de çok sık tercih edilir.

Asma Yaprağının Yararları

 • Üzüm meyvesi verir, kansızlığa iyi gelir
 • Sirke ya da alkol yapımında kullanılırlar
 • A, B6, C ve K vitaminleri içerir
 • Demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, riboflavin, folat, bakır içerir
 • C vitaminiyle birlikte kullanıldığında kalsiyum ve lif içeriği maksimuma çıkar
 • Varise etkilidir
 • Hafızayı güçlendirir
 • Göz sağlığını korur
 • Yara tedavisinde kullanılabilir
 • Eklemsel ağrıları azaltır
 • Bağırsakları korur
 • Kansere karşı etkilidir
 • Ağız yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur
 • Sindirimi kolaylaştırır

Alzheimer Düşmanı Asma

Yapılan araştırmalarda asma yaprağının alzheimer hastalığına karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Alzheimera neden olan beta amiloid plakaları, asma yaprağı tüketimi sık olanlarda yok olur. Bu da hafıza üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Asma yaprağının demlenmesi ve bunun içilmesi, hemoroid sorunu olanları tedavi etmeye yardımcı olur. Asma yaprağı kesilirken ortaya çıkan sıvı, ciddi bir sorun olan böbrek taşının tedavisinde kullanılır. Saç ve cilt sorunları için de aynı şekilde kullanılan ürün, çok az çıktığı için değeri de büyüktür.

Asma Yaprağı Suyu

Asma yaprağı suyunun içilmesi alkol tedavisi görenler için son derece yararlıdır. Şarap ve rakı gibi içkilerin hammaddesi olduğu düşünüldüğünde son derece yararlı olan asma yaprağı alkolsüz olduğu için atakları önlemeye yardımcı olur. 10 asma yaprağı bir bardak suda kaynatılır. Her gün düzenli olarak içilir.

Saçlar için kepeklenmeyi önleyen sıvı yapraktan çok az akar. Bunun saça sürülmesi, saçların sağlıklı ve güçlü uzamasını kolaylaştırır. Suyun içilmesi de oldukça faydalıdır.

Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Asma yaprağı nasıl saklanır sorusunu sık sık soran ev hanımları, salamura adı verilen turşulama yöntemini tercih eder. Çok fazla tuzla birlikte suya bastırma yöntemi olan salamura, üst üste dizilen yaprakların yer kaplamasını da önler. Birçok ev hanımı pet şişelerin içinde asmaları saklar. Genelde plastik ya da cam turşu kaplarında saklanması tercih edilir.

Asma yaprağı sarma olarak tüketildiğinde kalan yaprakların birçok yararı olduğu için güvenle kullanılabilir. Öncelikle kilo vermek isteyenler, 1 litre suyun içine eklenen asma yapraklarını kaynatıp suyunu yemeklerden yarım saat sonra tüketirse kilo vermeleri hızlanacaktır. Bu sürece destek olmak için her gün kullanılır.

Bitki çayı niyetine tüketilen bu yapraklar özellikle kilo sorunu olanlar için sarmalar şeklinde sıkça tüketilmemelidir. Çünkü sarmanın içinde pirinç vardır. Pirinç de kilo vermeyi zorlaştırır.

Asma Yaprağının Zararları

Asma yaprağının zararları aslında salamura yönteminde saklanması nedeniyle oluşur. Yüksek tansiyon hastalarının olumsuz etkilenmesine neden olan salamura aşırı tuz içerdiği için zararlı olabilmektedir. Uzun süre suda bekletilip iyice durulanması gereken bu ürün, sodyum nedeniyle zararlı hale gelebilir.  Onun dışında herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.

Sonuç olarak asma yaprağı asırlardır kullanılan bir bitkidir. Gerek alternatif tıp gerekse yiyecek içecek sektöründe çok sayıda kullanım şekli mevcuttur. Sarmaların anası olan asma yaprağı, ülkemizde en sık tercih edilen dolmalıklar arasındadır.

Üzüm Yapraklarının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir