Vernik Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Ne İçin Kullanılır?

Ağustos 23, 2019 Tanıtım

 

Çok farklı alanda kullanımı sağlanan vernik nedir ve nasıl kullanılır? Merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Geniş kullanım alanına sahip olması nedeniyle tercih edilen vernik nasıl kullanılır? Diye düşünenler için uygulanacak olan alana uygun şekilde kullanımı sağlanabilir. Metal, ağaç ya da boyanmamış olan yüzeyleri parlak ya da mat görünümünü sağlamak amacıyla tercih edilen vernik aynı zamanda iklim koşulları için kullanılan malzemenin daha dayanıklı hale gelmesini sağlamaktadır.

Farklı şekillerde hazırlanmış olan seçeneklerin bulunması özellikle parlak, mat ya da yarı mat görünüm elde etmek isteyenler için en uygun seçeneklerin belirlenmesini sağlamaktadır. Kullanılacak olan malzeme üzerinde doğru şekilde uygulama yapılması uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlayabilir.

Vernik Çeşitleri Nedir?

Yağ ve alkol içinde çözülmüş olarak kullanılan reçineden oluşmuştur. Sahip olduğu özellik sayesinde kullanıldığı alanlarda malzemelerin daha dayanıklı olmasını sağlayabilir. Çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar için tercih edilecek olan vernik çeşitleri kullanılacak alana göre değişebilir.

Sentetik, selülozik ve poliüretan olarak üç ayrı gruba ayrılmaktadır.

Selülozik Vernik Nedir?

Selüloz esaslı olarak hazırlanmış olan vernik çeşididir. Çalı, ağaç ve bitki gibi farklı organik cisimlerin hücre zarlarında yer alan selülozdan yararlanılarak elde edilen selülozik vernik kullanımı sırasında selülozik tinerle inceltilebilir. Özellikle zamandan tasarruf elde etmek isteyenler için çabuk koruma özelliğine sahiptir.

Mat, parlak ya da saten görünümlü çeşitleri bulunmaktadır. Ağaca kuvvetle bağlanması ve aynı zamanda gözenekleri doldurması nedeniyle dekorasyon, mobilya, hediyelik tahta eşyaların verniklenmesi veya süsleme çalışmaları sırasında kullanımı sağlanabilir. Şeffaf görünüme sahip olması özellikle kullanıldığı alandaki malzemelerin rengini etkilememesini sağlar.

Sentetik Vernik Nedir?

Reçine esaslı olarak hazırlanmış olan sentetik vernik geç koruma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra sağlamlığı oldukça yüksektir. Özellikle nemli ortamlarda, ağaç eşyalarda, mutfak mobilyalarında yapılacak olan vernikleme çalışmaları arasında tercih edilir. İnceltilmek istenmesi durumunda sentetik tiner ile inceltilmesi sağlanabilir. Kuruma süresi uzun olduğundan vernikleme işleminin ardından malzemelerin tozsuz bir ortamda bekletilmesi gerekir.

Poliüretan Vernik Nedir?

Kullanılacak olan alana göre tercih edilecek olan vernik çeşitlerinden biri olan poliüretan vernik profesyonel mobilyacılık çalışmaları sırasında tercih edilen seçenek olarak bilinmektedir. Özellikle darbelere ve çizilmeye karşı dayanıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Kimyasal madde ve çözücüler üzerinde de dayanıklı yapısı daha etkili kullanım olanağı elde edilmesini sağlamaktadır.

Suni reçinenin eğitilmesi ile birlikte elde edilen poliüretan vernikler sertleştirici ilave edilmesi ile kullanıma hazır hale getirilmektedir. Poliüretan tinerle inceltilmesi sağlanabilir. Sertleştirici karıştırıldıktan sonra hazırlanmış olan verniğin yaklaşık olarak 8 saat içerisinde kullanılması gerekir.

Uygulama sırasında fırça ile kullanımı sağlanamaz. Bunun yerine püskürtme tabancasıyla kullanımı sağlanabilir. Verniğin sertleşmesi durumunda kullanılan araçlar kullanılamaz hale geleceği için uygulama sonrasında mutlaka poliüretan tinerle temizlenmesi gerekir. Mat ve parlak olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda mat verniğin tam mat ve ipek mat olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Verniğin kullanılmasının ardından 2-3 saat içerisinde kuruması mümkündür. Uygulama sonrasında birkaç gün içerisinde üst üste konulabilecek sertliğe ulaşmaktadır. Vernik uygulamasının ardından 15 gün beklenmesi durumunda kimyasal maddelere karşı dayanım özelliğine kavuşması sağlanmış olur.

Vernik Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılan vernik ne için kullanılır? Kullanmadan önce özellikle merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Vernik pek çok farklı malzeme üzerinde kullanılabilir. Malzemelerin dayanıklılığını arttırmak, kullanım sırasında özellikle daha parlak veya mat bir görünüme sahip olmasını sağlamak amacıyla tercih edilebilir.

Vernik Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Ne İçin Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir