Visseral Yağlanma Nedir, Neden Oluşur?

Nisan 9, 2019 Sağlık

Karın içi yağlanmanın bir diğer adı olan viseral yağlanma kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok yaşamsal fonksiyonu etkiliyor.

Normal kilolu ve zayıf insanları da tehdit eden viseral yağlanma sadece kilolu ve obezlerde olmuyor. Her yaştan insan için bir tehdit olan bu sorun, kalp krizi, felç, demans gibi sorunlara yol açabiliyor. Karın içi yağ dokusunun gizli şeker gibi hastalıkların da etkisiyle damar sertliği, kalp krizi ve felç gibi ciddi sorunlara neden olması, birçok metabolik süreci etkiliyor.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, hareketsizlik gibi sorunların temeli olarak ortaya çıkan karın içi yağlanma kadınlarda ağırlığın %25’ini, erkeklerde ise %17’sini geçtiğinde tehlike çanlarını çalmaya başlıyor. Karın içi yağlanmanın nedenleri arasında psikolojik nedenler de görülüyor. Çünkü yalnızlık, stres gibi durumlarda yaşayan kişiler daha fazla atıştırmaya meyilli oluyor. Bu da kilo alımını hızlandırıyor.

Karın içi yağlanma denildiğinde akla gelen bir diğer etken olan metabolik hastalıklar, tiroit bezi az çalışan kişilerin kalori harcamadığı için görülüyor. Bu da kilo artışıyla sonuçlanıyor. Kilo artışının durdurulması ve kişinin kilo vermeye başlaması yeterli gelmeyebiliyor. Bu durumda yağ yakımını hızlandırıcı etkinliklere yönelinmesi gerekiyor.

Hareketsizlik Temel Neden!

Karın içi yağlanma hususunda en temel etken olan hareketsizlik, kas kütlesi yerine yağ kütlesi birikmesine neden oluyor. Bu da kilo alımına, karın ve basen bölgesinin yağlanmasına yol açıyor. Viseral yağlanmanın nedenleri kilo artışına bağlı olan yağlanmadır. Hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve genetik-metabolik hastalıklar vücudun yağlanmasını hızlandırır. Bu yağlar erimediğinde vücutta depolanmaya başlar. Depolanan yağların yok edilmesi için vücudun kas kütlesinin artması gerekir. Bu da daha fazla hareket, ağırlık çalışmaları ve aksiyon demek oluyor.

Viseral Yağlanma Nasıl Giderilir?

Medikal olarak vücuttaki yağlanmanın giderilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Her bir yöntem kişinin kendi durumuna özel olduğundan farklı şekilde tedavi edilir. Uzman hekimler ve sık yapılan kontroller sonucu uygulanan viseral yağlanma tedavisi obez olmayan ve bölgesel yağlanması olan kişiler üzerinde etki gösterebilir. Aşağıdaki yöntemler, bu sorunun tedavi edilmesinde en sık tercih edilen yaklaşımlardır.

Viseral Yağlanma İçin Medikal Çözümler

  • Kriyolipoliz, popüler ve güvenli olan yöntemlerden biri olup 1 saat kadar sürer. Soğuk uygulama yapılarak yağ dokusunun parçalanması hedeflenir. 8 haftalık periyotlarla uygulanan ve yağ dokusunun parçalanması prensibiyle çalışan teknik, FDA onaylıdır. Kan yağlarında yükselmeye neden olmadığı için en güvenilir yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • HIFU Ultrason, ultrason dalgalarının hedef bölgeye yollanarak, yağ dokusunun parçalanmasıdır. Böylece cildin sıkılaşması ve yağ birikiminin ortadan kaldırılması mümkün oluyor. 1-3 seans arasında değişen uygulama sonrası kızarma, morluk görülse de hemen geçiyor. Cilt gençleştirme gibi etkisi de olan uygulama düşük ya da yüksek frekans seçeneklerle uygulanıyor. Obez olmayan herkeste tercih ediliyor.
  • Radyofrekans ise adını sık sık duyduğumuz bir teknik. Yağ hücrelerini ısıtarak yok etmeyi hedefleyen uygulama ağrılı olduğu için çok tercih edilmiyor. İşim ehli olan kişilerin yapması gereken radyfrekans tedavisi karın içi yağlanması tedavisi konusunda lokal yağ fazlalığı olanlara etki ediyor. İdeal kilosunda olan ama lokal fazlalığı olan kişiler uygun hasta tipleri oluyor.
  • Ejeksiyon lipoliz ise bir takım yağ yakıcılardan oluşan kokteylin enjekte edilmesiyle kullanılan bir yöntem. Geçici izler söz konusu olsa da sonuç açısından memnun edici bir süreç yaşanıyor. Yan etkisinin olmaması nedeniyle en gözde tekniklerden biri haline geldi. En az 8 seans uygulanan yöntemle böbrekler sayesinde yağlar dışarı atılıyor.

Visseral Yağlanma Nedir, Neden Oluşur? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir