Vitiligo Nedir, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır, Nedenleri, Belirtileri

Temmuz 30, 2018 Sağlık

 

Vitiligo, cilt üzerinde beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olan kronik bir hastalık olarak yer almaktadır. Vitiligo sorununun nedenleri arasında cilt üzerinde yer alan bir pigment olan melanin maddesinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Vitiligo vücudun herhangi bir noktasında görülmektedir. Bununla beraber en sık yüzde, boyun bölgesinde, el ya da cilt yapısının kıvrıldığı alanlarda ortaya çıkmaktadır. Normalde cildin ve saçın rengini melanin belirlemektedir. Vitiligo problemi ise melanin üreten hücrelerin ölmesi veya çalışmayı durdurması sonucu ile görülmektedir. Vitiligo hayatı tehdit eden bir hastalık olarak yer almamaktadır. Vitiligo tedavisi, etkilenen bölümlerindeki rengin düzelmesine yol açabilmektedir.

Hastalığın Sebepleri

Vücutta melanin pigmentinin ortaya çıkmasında sorumlu olan hücrelerin ölmesi ya da işlevinin durması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Vitiligo probleminden etkilenen alanlar beyaz ya da daha aydınlık bir renge dönüşmektedir. Doktorlar bu tür hücre durumlarının neden öldüğünü ya da çalışmayı bıraktığını net olarak bilememektedir. Bununla beraber alt tarafta yer alan durumların vitiligo ile alakalı olduğu düşünülmektedir;

  • Bağışıklık sistemi üzerinde ciltteki melanositlere saldırmasına ve onları tamamen yok etmesine yol açan bir bağışıklık sistemi problemi
  • Aile içerisinde vitiligo problemi geçmişi bulunması
  • Güneş yanığı ya da endüstriyel kimyasallara maruz kalma
  • Vitiligo bir enfeksiyondan kaynaklanmamakta ve insandan insana bulaşmamaktadır.
  • Ailenizde otoimmün hastalıklarına sahip biri bulunması
  • Cilt ya da lenf kanseri

Hastalık Nasıl Geçer?

Vitiligo hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazıları şu şekilde yer almaktadır;

İlaç Uygulaması

İlaçlar vitiligo probleminin ilerleyişini durduramamaktadır. Bununla beraber bazı ilaçlar tek başına ya da ışık terapisi ile beraber kullanılması durumunda kaybedilen cilt renginin geri kazanılmasına yardım edebilmektedir.

İltihaplanmayı kontrol altına alacak kremler kullanılabilir. Hastalıktan etkilenen alanına kortikosteroid kremler sürmek, kaybedilmiş olan cilt renginin geri kazanılmasını sağlayabilir. Özellikle de hastalığın erken evrelerinde bu ilaç yardımcı olabilmektedir. Cilt üzerinde birkaç ay boyunca bir değişiklik göstermeyebilir. Bu ilaç yan etkilere neden olabilmektedir. Deride incelme ve çizgiler ortaya çıkabilir. Çocuklar için ya da hastalıktan vücutlarının daha geniş kısmı etkilenmiş olan hastalar için daha hafif ilaçlar verilmektedir.

Takrolimus ya da pimekrolimus gibi ilaçlar hastalıktan etkilenen alanın daha küçük yer aldığı vakalarda kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi, kortikosteroid türerine göre daha az yan etkiye sahiptir.

Terapi Uygulamaları

PUVA terapisi bitki bazlı madde olarak bulunan psoralen ve ışık terapisi kullanılarak yapılır. Bu sayede derideki beyaz bölümlerinin renkleri normale dönüşebilir. Psoralen ağız yoluyla alınmakta ya da deriye uygulanmaktadır. Daha sonra hastaya ultraviyole ışınları uygulanır. Bu tedavi, ilaç ve ışık tedavisine göre daha iyi sonuçlar vermektedir. 6-12 ay boyunca uygulanan bu tedavi haftada üç kez tekrarlanarak yapılmaktadır.

Depigmentasyon tedavi uygulaması, vitiligo problemlerinin tüm vücut içerisinde yayılması ve diğer tedavi uygulamalarının işe yaramaması gibi sorunlarda görülmektedir. Cildin vitiligodan etkilenmeye bölümlerine ise deri üzerinde renk veren pigment durumlarının çıkarılmasına yarayan bir madde olarak bulunmaktadır. Bu işlem, hastalıktan herhangi bir şekilde etkilenmeyen cildin rengini açmakta ve renksiz bölümlerinde yer alan ton farkı kapanmaktadır. Bu tedavi yöntemi 9 ay veya daha uzun süreyle uygulanabilmektedir. Yan etkiler içerisinde ise kızarıklık, şişme, kaşınma ya da cilt kuruluğu ortaya çıkabilmektedir. Renk kaldırma işlemi kalıcı olarak yapılır. Bu nedenle depigmentasyon işleminden sonra deri her zaman güneşe fazla duyarlı olabilir.

Vitiligo Ameliyatı

Işık tedavisi işe yaramaması durumunda cerrahi müdahale yapılabilir. Vitiligo ameliyatı diğer terapilerle beraber de uygulanabilir. Deri grefti uygulamasında doktorunuz normal renkte yer alan sağlıklı derinizde küçük parçalar alarak, renk kaybının yer aldığı kısımlara bu derileri yapıştırır. Bu tedavi yöntemi genel olarak vitiligo hastalığının küçük bölgeleri etkilediği vakalarda uygulanmaktadır.

Vezikül grefti işleminde doktorunuz sağlıklı deriniz üzerinde vakumlama ile su toplamış kabarcıklar oluşturmaktadır. Daha sonra doktorunuz veziküllerin üst bölümüne alarak renk kaybı görülen deriye nakil etmektedir. Bu işlemin risklerinden bazıları yara izi kalmasıdır. Emme uygulamasının yol açabileceği deri hasarı ayrıca yeni bir vitiligo lezyonuna neden olabilmektedir. Özellikle koyu renkli cilde sahip insanlarda, dudak ve dudak etrafı bölgesinde bu işlem son derece etkilidir. Bu

Hastalığın Belirtileri

Vitiligo hastalığının belirtileri deri üzerinde lezyonlar halinde renk kaybı görülmektedir. Renk kaybı genel olarak önce güneşe maruz kalan kısımlarda görülmektedir. Eller, kollar, yüz ve dudaklar gibi. Vitiligo belirtileri alt tarafta yer aldığı gibidir:

  • Cilt üzerinde lezyonlar halinde deri kayıpları
  • Saç, kaş ya da sakallarda erken beyazlama
  • Ağız ve burun bölgesinde renk kaybı
  • Göz küresinin içinde renk değişimi ya da renk kaybı

Vitiligo her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle 20 yaşından sonra görülmektedir. Vitiligo lezyonları aşağıdaki vücut tiplerinde de görülebilir:

Vücudun pek çok bölgesinde vitiligo en sık görülen vitiligo çeşitleri arasındadır. Vitiligo lezyonları genel olarak simetrik bir biçimde yayılmaktadır. Vücudun sadece tek bir bölgesinde vitiligoya segmental vitiligo adı verilir. Genel olarak erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bir ya da iki yıl boyunca ilerlemektedir.

Hastalığın ne şekilde seyredeceğini önceden tahmin etmek son derece zor olmaktadır. Bazı zamanlarda lezyonların ilerlemesi tedaviye gerek kalmadan durabilmektedir. Bazı vakalar üzerinde renk kaybı ilerleyerek yayılmaya devam etmekte ve cildin büyük kısmına yayılmaktadır. Çok nadiren, cilt kaybettiği rengi kendiliğinden geri kazanmaktadır.

Çocuklarda Görülen Vitiligo

Çocuklarda vitiligo, yetişkinlerde ortaya çıkan vitiligodan farklı olarak yer almaktadır. Kız çocuklarında daha çok rastlanmakla beraber ve çocukluk vitiligosunda en sık rastlanan tür tek bölgede görülendir. Çocukluk vitiligosunda alt tarafta yatan bir otoimmün ya da endokrin problemlerinden bahsedilmemektedir.

Çocukluk vitiligosu genel olarak çocuğun psikolojisi üzerinde etkileri uzun süren bir iz ya da bir travma görülmesiyle ilişkili olmaktadır. Bu yüzden uygun tedavinin uygulanması gerekmektedir. Bu tür vitiligolarda pek çok tedavi yöntemi yer almaktadır.

Hastalık Genetik Midir?

Vitiligonun genetik durumla olan ilişkisi konusunda yapılan çalışmalar çok yetersiz olarak görülmektedir. Bu problem nüfusun sadece yüzde 0,75’ini etkileyebilmektedir. Vitiligo hastalarının yüzde 10’luk bölümünde, aile geçmişinde vitiligo hastalığı yer almaktadır, Bu problemin genetik olabileceğine dair bir işaret olabilir. Araştırmacılar, vitiligo problemlerinin çocuklarında bu hastalığın görülme riskinin daha yüksek olacağını göstermiştir. Yapılan araştırmalara göre ailesi içerisinde vitiligo hastalığı görülen kişilerin, bu hastalığa yakalanma riskinin yalnızca yüzde 5 olduğu görülmüştür.

Vitiligo Nedir, Nasıl Geçer, Tedavisi Nasıldır, Nedenleri, Belirtileri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir