Xbox Kinect Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aralık 25, 2018 Tanıtım

 

Özellikle son dönemler kullanımı hızla artan Xbox Kinect özellikleri ile de oyun severlerin dikkatlerini çekmeye devam ediyor.

Xbox oyun konsolları ile entegre olarak kullanılan Kinect sayesinde gerçekçi oyun deneyimlerinin yaşanması sağlanabilmektedir. Üzerinde bulunan kamerası sayesinde hareketlerin algılanmasına ve oyun içerisine aktarılmasına imkan sağlanabilmektedir. Teknolojinin gelmiş olduğu noktalar nedeni ile artık yeni çıkan eklemeler ile birlikte oyun konsollarının daha etkili olarak kullanılabilmeleri de sağlanabilmektedir. Özellikle oyun severlerin son çıkan oyunları ve teknolojileri dikkatle takip ettikleri düşünülecek olursa bu tarz yenilikler heyecanlanmalarına neden olmaktadır. Peki ama tam olarak Xbox Kinect nedir?

Xbox Kinect Nedir?

Kısaca anlatmamız gerekirse Xbox oyun konsolları üzerine entegre olarak çalışan web kamerası olarak anlatılabilecektir. Bazı oyunlarda hareketlerin farklı bir alet ile belirlenmesine gerek kalmaksızın algılanmasına yarayan bu cihaz ile kamera karşısında yapmış olduğunuz hareketlerin oyun içerisine aktarılması sağlanabilmektedir. Genel olarak televizyonun hemen altına ve sizi kamera karşısında rahat görülebilecek bir noktaya kurulması gerekmektedir. Normal bir kameraya göre daha karmaşık ve daha teknolojik imkanlarla üretilmiş olan bu kamera ile birlikte yapılacak olan hareketlerin aktarılması sağlanabilmektedir.

Xbox Kinect Nasıl Çalışır?

Genel çalışma prensipleri bulundukları ortamı görünmeyen kızılötesi ışınlarla taraması üzerine kurulmuştur. İçerisinde bulunan yazılımı sayesinde karşısındaki birden fazla kişinin tespit edilmesi ve farklı kişilerin hareketlerinin algılanmaları sağlanabilmektedir. Xbox Kinect eklentisi sadece kızılötesi ışınlarla tarama işlemi yapmaz bunun haricinde kamera kaydı da yapabilmektedir. Bununla birlikte yazılımı sayesinde sizin yüzünüzü otomatik olarak tanıyarak size özel bir profil de oluşturabilmektedir. Kamerasının yanı sıra içerisinde oyun konsolunuzu sesli komutlarla yönetebilmenize yardımcı olabilecek mikrofonu bulunmaktadır.

Xbox Kinect Kullanılabilecek Olan Oyunlar

Oyunların hepsinde kullanılamayacak olmaları nedeniyle oyun tercihlerinde bu cihazın kullanılabilir olmalarında etkili olmaktadır. Eğer Xbox Kinect cihazı aldıysanız satın alacağınız oyunlarda kullanılabilir olmalarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Son dönemlerde çıkan oyunlarda bu cihazın kullanılabilmesine imkan sağlıyor olsa da sınırlı sayıda oyunda kullanılabilmektedir. Evlerinizde aile üyelerinizle birlikte ya da arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli zaman geçirebilmenize imkan sağlayan bu cihazlar sayesinde daha gerçekçi bir oyun deneyimi sağlayabileceksiniz. Oyunlarla birlikte sizlere sağlanan bazı programlar aracılığı ile egzersiz yapabilmenize de imkan sağlanmaktadır. Bu cihazların en çok kullanıldığı oyunlar dans oyunlarıdır. Sizin hareketlerinizi algılayarak oyun içerisindeki yansımanıza da aynı anda gönderebildikleri için oyun içerisine aktarabilmektedir.

Xbox Kinect İçin Uygun Alan

Oyunların rahat oynanabilmeleri için alanların belirli bir büyüklükte olmaları gerekmektedir. Xbox Kinect için uygun alan belirlenmesi için oynamak istediğiniz oyun tarafından yönlendirilirsiniz. Sizlere geri gitmeniz ya da ileri gelmeniz konusunda verilen yönlendirmeler sayesinde istenilen tanımlamaların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde cihaz karşısında yaptığınız hareketler senkronize olarak oyun içerisine aktarılabilmektedir. Oynanacak olan oyunun yapılarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle fitness ya da dans oyunlarında daha geniş alanlara ihtiyaç duyulacaktır. Birden fazla kişinin oynanabileceği oyunlarda kişilerin birbirlerine çarpmamaları için daha geniş bir alanda oynanması gerekmektedir. Buna rağmen genel olarak tek kişilik oyunlarda yaklaşık olarak 2 metrelik uzaklık yeterli olacaktır. Bu uzaklık ile istediğiniz oyunları oynayabileceksiniz. Bütün bu özellikleri ile Kinect aile bireylerinizle ya da kendi başınıza eğlenceli zaman geçirebilmenize imkan sağlanmaktadır.

Kinect Çalışması İçin Ne Gerekir?

Xbox One ile birlikte çalışan bu sistemin oyunlarda çalışabilmesi için öncelikli olarak sizin vücudunuzu tanıması gerekiyor. Oynamak istediğiniz oyunu açtıktan sonra bu sistemin çalışabilmesi için öncelikli olarak vücut taraması yapmaktadır. Bu sayede oyun içerisine hareketlerin algılanması da mümkün hale gelebilmektedir. Diğer sistemlere nazaran farklı bir cihaz ya da malzemeye ihtiyaç duymadan sadece kendi uzuvlarınızla oyun oynayabilmenize imkan veren bu sistem sayesinde daha gerçekçi oyun deneyimleri yaşayabiliyorsunuz. Xbox Kinect sorunları arasında sayılabilecek olan tek olumsuzluk şu anda piyasada bu cihazın kullanılabileceği kadar çok sayıda oyun olmaması sayılabilmektedir. Sadece belli başlı oyunlarda kullanılabilmesine imkan sağlanıyor olsa da teknolojinin gelişmesi ve oyun şirketlerinin bu cihazlarla uyumlu olabilecek oyunlar üretmeleri ile ilerleyen süreçlerde daha çok oyunda kullanılabileceği düşünülmektedir. Daha çok savaş ve aksiyon oyunları içerisinde kullanılması düşünülen cihazın yavaş yavaş tam anlamıyla oyunlarla senkronize olarak çalışabilmeleri için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Genel olarak savaş oyunlarında kullanılan silah ya da diğer malzemelerin fazla olmasından dolayı tam anlamıyla Kinect içerisine entegre edilmesi sağlanamamıştır. Ancak ilerleyen dönemlerde bu oyunların sorun yaşanmadan oynanabilmeleri için gerekli geliştirmelerin yapılabileceği ön görülmektedir.

Kinect Bir Oyuncuyu İzlemiyorsa Ne Yapılmalı?

Kinect cihazı 6 kişiye kadar oyuncuyu tanıyabilme üzerine dizayn edilmiştir. Eğer oyun oynanan ortam içerisinde oyuncuların dışındaki kişileri de tanıyorsa bu durum oyunun etkili bir biçimde oynanamamasına neden olabilecektir. Bu durumda sadece oyunu oynayan kişilerin tanınması için yapmanız gereken ilk iş diğer kişilerin cihazın algılama alanının dışında durmalarını sağlamak olmalıdır. Daha sonra Xbox Kinect oyuncu algılama durumunu başlatabilmek için cihaz sensörünün birkaç santim uzaklığından alini yaklaşık 3 saniye kadar tutması yeterli olacaktır. Bu şekilde cihazın yeniden oyuncu tanımlama için çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu süreçten sonra tekrar yeterli uzaklığa geçtiğiniz anda cihaz oyuncuları tanımlayabilecektir.

Oyuncuların Değişmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Oyuncuların değişmesi durumunda yeniden tanımlama yapabilmek için diğer oyuncuları etki alanının dışarısına çıkartmanız gerekmektedir. Bu şekilde diğer oyuncuları çıkarttıktan sonra yeni oyuncuların tanımlanmaları için yeniden alan içerisine girilmesi gerekecektir. Ancak almanız gereken en önemli önlem oyuncuların kıyafetlerinin aynı olmaması ve ortamın iyi aydınlatılmış olması olacaktır. Bu şekilde değişiklik yaptığınız oyuncuların daha iyi tanıtılmasını sağlayacaksınız.

Oyun Duraklatmak

Eğer oyun oynadığınız esnada oyunu durdurmak isterseniz yapmanız gereken bazı hareketler olacaktır. Normal kolla oynadığınız zaman basacağınız bir tuş ile bu işlemi yapabilecekken ortada bu tuş olmadığında farklı yöntemler kullanılması gerekecektir. Cihaz karşısında dururken iki kollarınız da vücudunuza paralel olacak şekilde tutmanız gerekiyor. Daha sonra oyunun duraklatılması için sol kolunuzu yaklaşık olarak 45 derecelik açı ile kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde oyunu hiçbir tuşa basmadan duraklatmış olacaksınız.

Yeni nesil teknolojilerin kullanılarak yapıldığı Xbox Kinect gibi eklentiler sayesinde oyun severlerin oyun deneyimlerini daha gerçekçi yaşayabilmeleri sağlanmaktadır. Bu nedenle yeni çıkan oyunlara entegre edilmeleri ile birlikte daha çok kullanılabilecek olan Xbox Kinect oyun severlerin yüzerlerini güldüreceğe benziyor.

Xbox Kinect Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir