Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir

Ağustos 1, 2017 Meyveler

Merhaba sevgili okurlarımız.Vitamin,mineral açısından oldukça zengin olan yaban mersini ülkemizde son zamanlarda gündemde olan meyveler arasındadır.Bir çok faydalı etkisini sizler için maddeler halinde sıraladık:

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

1: Antioksidan Açıdan Zengindir

Yaban mersini meyveler arasında en fazla antioksidan açıdan zengin gıdaların başında yer almaktadır. Bu özelliği itibariyle özellikle kanser hastalıkları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri uzaklaştıran en etkili besinlerdir. Serbest radikaller ise kansere sebep olan en zararlı bileşiklerdir. Aynı zamanda serbest radikaller hücre hasarına sebep olur yani hücrelerin erkenden yaşlanmasına sebep olmaktadır. Hücreleri yaşlandıran sebep serbest radikallerdir.Bu yüzden yaban mersini tüketerek kanser, yaşlanma ve hücre hasarlarından ciddi oranda kurtulmuş olacaksınız.

2: Kötü Kolesterolü Düşürür

Yaban mersini kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir. Bu sayede damar içerisinde kolesterol birikimini önleyerek özellikle kalp hastalıkları riskini en aza indirmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir dolaşım sistemi için kötü kolesterolün düşük olması gerekmektedir.Yaban mersini damar tıkanıklığını engellemektedir.

3: Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yaban mersini yüksek tansiyonu düşüren etkili gıdalar arasındadır. Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon sorunundan kurtulmak için en etkili gıdalar arasındadır.Tansiyon hastalarının günde 1 avuç yaban mersini tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

4: Kansızlık Üzerine Etkileri

Yaban mersininde bulunan en önemli vitamin B12 dir. Aynı zamanda yaban mersini demir içeriği açısından da zengindir. B12 ve Demir minerali sayesinde kan üretimini arttırır, hücrede oksijen ve besinleri taşımak için gerekli demir minerali içeriğinden dolayı sizleri kansızlık sorununa karşı koruyacaktır.Vitamin hapları, ilaçlar yerine her gün mutlaka 1-2 avuç yaban mersini tüketerek kan değerlerinizi yükseltebilirsiniz.

5: Göz Sağlığınızı Korur

Yaban mersininde bulunan antosiyanin içeriği sebebiyle göz retinasını korur ve katarakt sorunlarını gidermede faydalı bir çok etkisi bulunmaktadır.Bu yüzden göz sağlığınız için yaban mersini tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Kan Şekerini Dengeler

Yaban mersini tadı tatlı olsa da şeker oranı düşük meyveler arasında yer almaktadır. İnsülin direnci ve diyabet hastalarının tüketebileceği meyveler arasında yaban mersini yer alır.Düşük Glisemik İndeks  değeri sayesinde kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

7. Sindirimi Kolaylaştırır

Yaban mersini lif açısından zengin gıdalar arasında yer alır. Lifler ise bağırsak sisteminde su alıp şişerek sindirimi kolaylaştırır, kolon kanserini önler ve daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur.Bu faydası için bol su içmenizi de tavsiye ediyoruz.

Aynı zamanda bu lif içeriği kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir