Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir

Ocak 2, 2018 Bitki Çayları

Yasemin bitkisi genellikle tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Yasemin çayı ise, yasemin bitkisinden elde edilen bir içecek türüdür. Yasemin çayı çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar; beyaz çay, siyah çay, yeşil çay ve oolong çay çeşitleridir. Çay yaprakları ve yasemin çiçeklerinin karışımından oluştuğundan dolayı çaya  tatlı ve aromatik bir tat kazandırır. Yasemin çayı içerdiği antioksidan bulunmasından dolayı sağlığa oldukça faydalı bir bitkidir. Yasemin çayının stresten tutun; grip ve soğuk algınlığına kadar her türlü sağlığı tehdit eden unsurlara karşı faydaaları vardır. Peki, yasemin çayının faydaları nelerdir?

Yasemin Çayının Faydaları

Stresi Yenmenize Yardımcı Olur

Yeşil çayla karıştırılan yasemin bitkisinin sakinleştirici kokusu yani sıra strese de çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Yasemin kahve çayının böylelikle gerginliği ve endişeyi azaltır. Eğer kendinizi gergin yasa sinirli hissettiğiniz anlarda hemen bir yasemin çayı içerek kendinize sakinlik kazandırabilirsiniz. Ayrıca yasemin çayı baş ve kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kalbinizin daha rahat çalışması için yasemin çayı kalbe iyi bir teneffüs sağladığı ortaya çıkmıştır.

Yasemin Bitkisi Bol Antioksidan İçerir

Yasemin çayının lezzetli ve yumuşak tadının yansıra içinde bulundurduğu yüksek antioksidan özelliğidir. Yasemin çayının en önemli antioksidanlar kateşinlerdir. Yasemin çayı çeşitlerine göre farklı antioksidanlar içerir. Örnek verecek olursak siyah çay çok fazla theaflavin içermektedir. Yeşil çayda ise fazla miktarda kateşin içermektedir. Bu iki antioksidan insan vücudunda farklı algılanmaktadır. Antioksidanlar vücutta insan sağlığını etkileyecek virüsleri tespit ederek bağışıklık sistemine büyük bir destek vermektedir. İşte bu yüzden yasemin bitkisi çayı insanlar tarafından tercih edilme nedenlerinin en önemlisidir.

Kanser Olma Riskini Azaltır

Çağımızın en korkulu hastalığı olan kanser hayatımızı çok olumsuz etkilemektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanseri tetikleyen virüsleri de görmekte ve bu sayede bağışıklık sistemine destek vermektedir. Antioksidanlar yaşlanma sürecini de azalttığı gözlemlenmiştir. Yasemin çayı damar ve kalp sağlığını korumakta olduğu daha önceden yapılan araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Buda yasemin çayında bulunan LDL kontrolünün bulunmasıdır. Vücuttaki kısıtlı kan akışını azaltarak kalp krizi riskini düşürmektedir.

Yaşlanmayı Engeller

Vücutta bulunan bazı radikaller, cilde yapılacak olan tedavinin düzenini bozarak karışıklıklara sebep olmaktadır. İşte bu noktada antioksidanlar bu durumu yavaşlatma sürecine sokarak yaşlanmayı bu nevi geciktirir. Yasemin çayında bulunan yüksek orandaki antioksidanlar vücutta bu tür radikallerle savaşarak vücutta önemli bir görev üstlenmektedir. Bu radikaller vücutta bir çok zararın yanı sıra erken yaşlanmayı da tetikler. Kanser olmayı da arttıran bu radikaller yasemin çayında bulunan antioksidanlar sayesinde kanser oluşumunu da azaltır. Yasemin çayında bulunan bu özellikler sayesinde yaşlanmaya karşı en etkili yöntem olarak bilinmektedir.

Kan Dolaşımını Düzene Koyar

Yasemin çayı kan dolaşımını düzenlemede vücuda katkı sağlayan kimyasallar içerir. Bu sayede, trompaz, felç, kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önüne geçer. Yasemin çayının faydaları arasında en önemli sayılabilecek faydası bu türden hastalıklara iyi gelmesi ve bu hastalığa sahip kişilerin iyileşme sürecini hızlandırmasıdır.  Özellikle yüksek kan basıncından kaynaklanan yüksek tansiyonu önler ve yüksek tansiyon sonucunda meydan gelebilecek ciddi sonuçları ortadan kaldırı.

Diyabeti Engellemede Etkili Olur

Yasemin çayı, hayatı olumsuz etkileyen diyabeti olumsuz etkilerine birebir iyi geldiği bilinmektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde diyabeti tetikleyen virüslerin ilerleyişini azaltarak diyabeti engeller.  Kan içerisindeki şeker oranını dengeleyerek sağlığınıza katkıda bulunur.

Bağışıklık Sistemine Olumlu Etkileri

İçindeki antioksidanlar, soğuk algınlığı ve grip gibi saldırgan enfeksiyonları yasemin çayı yok ekmekte birebirdir. Yasemin çayında bağışıklık sistemini bozan enfeksiyonları içerdiği kimyasallar sayesinde bu bakterileri yok ederek bağışıklık sistemini düzene koyar. Bağışıklık sistemine olan bu olumlu etki vücut direncini arttırarak sık sık hasta olmanzı engeller. Yasemin çayı her yönüyle sizlere fayda sağlayan bir bitkisel çaydır.

Grip ve Soğuk Algınlığına Faydası

Yasemin çayı anti bakteriyel ve antiviral özellikleriyle grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Eğer kış mevsiminde vücudunuz direnci düşükse, yasemin çayı demleyip vücudunuza destek sağlayabilirsiniz.  Özellikle kış aylarında bu tür hastalıklar toplumda sık görülen ve yakalanmama olasılığımızın çok düşük olduğu hastalıklardır. Yasemin çayının sağlığa faydaları arasında belki de en pratik faydası olarak bu bulaşıcı hastalıklara karşı bizlere sağladığı dirençtir. Kış aylarında yasemin çayı sayesinde bu bulaşıcı hastalıklara karşı doğal bir şekilde tedbir alabiliriz.

Bakterilerle Savaşır

Yasemin çayı, zararlı bakterilere savaşarak onları yok etme özelliği vardır. Bunun dışında yararlı bakteriler de var. İşte yasemin çayı, zararlı bakterileri yok etmenin yanı sıra yararlı bakterileri de güçlendirerek vücudun direncini artırır. Bu sayede hastalıklaa karşı vücut direncini arttırır ve hastalıkları kolya yenmenizi sağlar. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere kolay hasta olmanızı engeller. Her yönüyle bitkisel bir ilaç olan yasemin çayı sayesinde bu sayede hastalıkları kendinizden uzak tutacaksınız.

Yasemin Çayı Zayıflatır Mı

Günümüzde bay ve bayanlarda kilo sorunu oldukça yaygındır. Özellikle bayanlar güzel görünmek ister. Yasemin bitki çayı bu konuda oldukça faydalı bir seçenektir. Az yağ ve düşük kolestrol için oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandıran yasemin çayı, hem enerjik hissettirir. hem de bununla birlikte kilo vermeye yardımcı olur. Hızlandırdığı metabolizma sayesinde artık alıdığınız gıdaları daha hızlı yakacak ve sizlere kilo olarak geri dönmeyecektir. Aynı zamanda vücutta hali hazırda bulunan yağ ve karbonhidrat depolarınınn vücut tarafından eritilmesini sağlar. Son yıllarda diyet uzmanlarnın diyet programlarında eksik etmediği bir bitkisel çaydır.

Eklem Ağrıları ve Romatizmayı Engeller

Stres ve gerginliğin yanı sıra yasemin çayı, kasları da rahatlatır. Şifalı yasemin çayı romatizmaya kadar giden ağrıları da azaltır. Yasemin çayı, içindeki alametler rahatsızlığa neden olan ağrı ve enfeksiyonu anlatmaktadır. İnsan yaşı ilerledikçe bu sürü sağlık sorunu meydana çıkar. Bunun içinde romatizma ve eklem ağrıları da bulunur. Yasemin çayı bu konuda etkili ve şifalı bir yöntemdir.

Yan Etkileri ve Zararları

Yasemin çayı, az miktarda kafein içermektedir. Bu nedenden dolayı fazla kullanıldığı zaman uykusuzluk ve beyin yorulmasına neden olur. Ayrıca tansiyon düşürücü etkisi olan yasemin çayı fazla kullanımda düşük tansiyonu olan hastaların kullanılması önerilmez. Hamile ve genel emziren bayanların hakim kontrolünde kullanması gerekmektedir.  Bunun dışında vücuda herhangi bir zararı ya da olumsuz yasemin çayının yan etkileri olmayan bir bitkidir. Yasemin çayı tüketilerek sağlığınız için çeşitli faydalar sağlayabilirsiniz.

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir