Yaseminli Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir, Tarifi, Kullanımı

Ekim 22, 2018 Bitki Çayları

Yasemin dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen mis kokusudur. Bahçelerde ve parklarda bulunan yasemin kokusu uzaktan bile hissedilmekte. Bu koku öğütülerek çay olarak tüketilmektedir. Oldukça faydalı olan yasemin çayının faydaları ise saymakla bitmez. Yaseminli yeşil çay, hem yasemin bulunan hem de yeşil çayın karışımından elde edilir. Oldukça yoğun tüketilen ve faydalı bir çaydır.

Yaseminli Yeşil Çayın Faydaları

Oldukça fazla tüketilen ve herkes tarafından bilinen yeseminli yeşil çayın faydaları nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

 • Bağışıklık sistemi güçlendirici ve enerji vermeye destek olur
 • Hoş kokusundan dolayı rahatlatıcı etkisi olabilir.
 • Bu çayı tüketenlerin kas ağrılarında azalma vardır ve grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolları hastalıklarına destek olabilir.
 • Tam bir antioksidan özelliğine sahip olan bu çay bel ve sırt ağrılarına, mide ağrılarına ve aynı zamanda da baş ağrılarına azalmasına yardımcı olabilir.
 • Yasemin çayı kan dolaşımını artırır ve bu nedenle yüksek kan basıncı nedeni ile oluşan felç, kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklardan korunmaya destek olabilir.
 • Aynı zamanda yasemin çayı tüketmek diyabetin olumsuz yönlerine iyi gelmektedir. Diyabet şekeri metabolize etmekte fakat yasemin çayı diyabeti önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Sahip olduğu antiviral özelliği grip ve soğuk algınlığın girişini engellemeye yardımcı olur.
 • Kilo vermek isteyenler için de oldukça avantajlı bir seçenektir çünkü bağışıklık sistemini hızlandırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Bunun yanı sıra daha az yağ ve daha az kolestrol için etkilidir.
 • Romatizma ve eklem ağrılarınız var ise yasemin çayı size destek olabilir.
 • Ayrıca ağız kokusunu alır ve ferah bir etki bırakır.

Bu karışımın daha güçlü bir antioksidan desteği sağladığı ve kolesterolü azaltıp kan şekerini, kan basıncına denge sağladığı düşünülüyor. Yaseminli yeşil çay, parasempatik sinir sistemi aktivitesini arttırır ve kalp atım hızını düşürmeye yardımcı olabilir. Gevşetici ilaçlara benzer, sakinleştirici ve antistres etki gösterir. Kafeinin merkezi sinir sisteminde aşırı uyarıcı etkisini baskılamaktadır. Yaseminli yeşil çay, kan basıncını düşürebilir ve hipertansiyon gelişme riskini azaltabilir. En az bir yıl süre ile günde 4 fincan yaseminli yeşil çayın tüketilmesi hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Düzenli bir tüketim felç riskini azaltabilir. Çin’de yapılan büyük bir çalışmada günde 3 fincan tüketenlerde bu etki saptanmıştır. Çayın felci önleyebilen bir etki olması iyi bir antioksidan kaynağı olmasından ileri gelir. Yaseminli yeşil çay antioksidan dengeyi bozan serbest radikalleri temizlemektedir. Yeşil çayın içinde bulunan polifenoller, kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Dokulara şeker taşıyan moleküllerin yapımını artırarak insülin direncini düzenlemeye destek olabilir.. Düzenli tüketmek kilo kontrolünde sizlere destek olabilir.

 

Yaseminli Yeşil Çayın Zararları

Yaseminli yeşil çayın faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Peki nedir bu yaseminli yeşil çayın zararları?

 • Tüketim miktarının üzerine çıktığınız zaman bazı yan etkiler oluşturur. Yasemin çayı kafein içerir ve kafein ise dikkati artırmakta, uykuyu azaltmaktadır. Ayrıca stres ve uykusuzluk hormonlarını tetikler bu nedenle ise çok fazla içmemelisiniz.
 • Hamile veya emziren kadınların içerdiği kafein nedeniyle tüketmesi önerilmemektedir.

Yaseminli Yeşil Çayın Hazırlanışı

Yaseminli yeşil çayın hazırlanışı basittir. Öncelikli olarak çay demlemenin sırrı soğuk sudur. İlk başta demliğin içini yeni kaynamış su ile ısıtın. Fakat çayınızın üzerine aşırı sıcak su dökmeyin çünkü bu tadını bozabilir. Suyun sıcaklığını 80-85 dereceden fazla olmamalıdır. Temiz çaydanlığın içini suyu koyup kaynatın ve demliğinize kaynadıktan sonra yaprakları ekleyin. Demleme sürenizi 1-2 dakika ile sınırlı tutun.

Yaseminli Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir, Tarifi, Kullanımı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir