Yayla Çayının Faydaları Nelerdir?

Ocak 10, 2018 Bitki Çayları

Yüksek yerlerde yetişen yayla bitkisi, sağlık açısından son derece faydalıdır. İlk olarak Balkan topraklarında bu bitki kullanılmaya başlanmıştır. Kullanımı oldukça eski tarihlere dayanır. Pek çok problemi ortadan kaldırdığı için de gün geçtikçe farklı coğrafyalara da taşınmıştır. Uzun ömürlü olması ve sert iklimlere de dayanabilmesi nedeni ile yayla çayı yetiştiriciliği hız kazanmıştır.

Yayla Çayının Faydaları

Kış aylarında, soğuklar nedeni ile insanların bağışıklık sistemleri oldukça zayıflar. Ayrıca pek çok vücut ağrılarında da kış aylarında artış görülür. Yayla çayı özellikle soğukların neden olduğu ağrıları ortadan kaldırma noktasında oldukça önemlidir. Üstelik lezzetli tadı sayesinde içen herkesin hoşuna gitmektedir.

Tadı ve sağladığı faydaları nedeni ile Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu sayede artık ülkemizde de kış aylarının vazgeçilmez bitki çayı arasında yerini alır. Yayla çayı sadece soğuklar karşısında faydalı değildir. İnsanların pek çok sağlık problemini de ortadan kaldırır.

Yayla Çayı Tarifi

Yayla çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Basit bir tarif ile hazırladığınız yayla çaylarını düzenli tüketerek; tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Yayla çayı yapmak için ihtiyacınız olan; yayla bitkisi ve sudur. Bir ya da iki yaprak yayla bitkisi ve bir bardak su ile bu çok faydalı yayla çayını hazırlayabilirsiniz. İsterseniz içerisinde şeker ya da bal da ilave ederek; tadını daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Yayla çayı hazırlamak için bir bardak suyu kaynatmak gerekir. Su kaynadıktan sonra içerisine yayla bitkisinin yaprakları ilave edilir. Bir ya da iki dakika daha bu şekilde kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. 5 dakika demlenmesi sağlanır. Demleme işleminden sonra çayınız içmeye hazırdır. Arzu ettiğiniz tadı elde etmek için de içerisine; bal, şeker ya da limon ekleyebilirsiniz.

Yayla Çayının Kanseri Önlemedeki Etkisi

Çağımızın en önemli hastalığı kanserdir. Kanser nedeni ile her yıl çok fazla sayıda insan hayatını kaybetmektedir. Özellikle beslenme tarzımız kanserin ilerlemesinde oldukça önemli bir etmen olarak doktorlar tarafından değerlendirilir. Bu nedenle de kanser hastalarına tedavi sırasında mutlaka bitkisel ürün reçetesi de hazırlanır.

Kanser hastalarına sunulan bitkisel ürünler içerisinde yayla çayı oldukça sık bir şekilde yer alır. Kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmede bu çayın etkili olması; kanser hastalarının da çayı tüketmesi gerekliliğini ortaya çıkarır. Bu sayede hastalık ile mücadele etmede kişiye büyük oranda yardımcı olunur.

Türkiye’ de yapılan bir araştırmada, yayla çayının kanserli hücreler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda da; yayla çayının kanserli hücrelerin etkisinin azaltmasında iyi bir yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Özellikle kimyasal kökenli kanser hücrelerinde, yayla çayının daha işe yarar olduğu tespit edilmiştir.

Yayla Çayının Cilt Sağlığına Etkileri

Yayla çayı içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. İçerdiği bu madde sayesinde de cilt için son derece faydalı bir ürün olma özelliği taşır. Antioksidan özelliğinden dolayı özellikle cildin genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Yayla çayını her gün bir bardak tüketerek; cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. Ayrıca düzenli kullanım sonucunda kırışıklıklarınızın da azaldığına şahit olabilirsiniz. Özellikle gözaltlarında oluşan halkalardan kurtulma noktasında da yayla çayı son derece etkilidir.

Yayla Çayının Kalp Sağlığına Etkisi

Yayla çayı Eski Yunan medeniyetlerinde kalp hastalıklarının tedavisi için kullanılmıştır. Çünkü yayla çayının düşük kan basıncını destekleme özelliği bulunur. Kan basıncının istenilen düzeye getirilmesi ise kalbe yapılan baskının azalmasını sağlar. Böylece de kalp sağlığını korumada etki eder.

Kalp hastalıkları sürekli büyük oranda bir artış gösterir. İnsanlar son zamanda ciddi kalp hastalıkları ile mücadele etmek zorundadır. Henüz kalp hastalığı oluşmadan bunu engellemek mümkündür. Yayla çayı sayesinde kalp hastalıkları engellenerek; sağlıklı bir yaşama ulaşılır.

Yayla Çayının Mide ve Bağırsak Sağlığına Etkileri

Mide ve bağırsak sağlığına etkisi; yayla çayının faydaları arasında yerini alır. Yayla çayı içerdiği zengin minerallerden dolayı mide ve bağırsakta oluşabilecek enfeksiyonları ortadan kaldırır. Bu sayede de insanlar daha sağlıklı bir vücuda sahip olur.

Düzenli olarak yayla çayı kullanımının vücuttaki toksinleri de ortadan kaldırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sayede yayla çayı kullanmak; insanların kilo vermesine de etki eder. Her gün içtiğiniz bir fincan yayla çayı sayesinde, mide ve bağırsaklarınızda oluşan sorunlardan kurtulabilir ve kilo verebilirsiniz.

Yayla Çayının Bakteri Önleme Etkisi

Yayla çayı içerisinde çok fazla sayıda uçucu yağlar bulunur. Bu uçucu yağlar ise yayla çayının antibakteriyel bir özellik içerisinde bulunmasını sağlar. Bazı bakteriler insan sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Hatta bir kısmı insan ölümlerine bile neden olabilir. Yayla çayı sayesinde bu bakteriler anında ortadan kalkar. Uçucu yağlar, bakteriler ile mücadele konusunda son derece etkilidir.

Yayla Çayının Kemik Sağlığına Etkisi

Kemiklerin sağlıklı olması, insanların hayatlarına rahat bir şekilde devam etmesi açısından son derece etkilidir. Özellikle kırılma durumlarında kemik ne kadar sağlam şekilde kaynaşırsa; insan o kadar kolay kırıktan kurtulur. Bu nedenle de alternatif bitkisel ürünler ile kemiklerin sağlığı korunmaya çalışılır.

Kemiklerin korunmasında yayla çayı son derece etkilidir. Çünkü yayla çayı içerisinde yüksek oranda mineraller bulunur. Bu mineraller ise kemik sağlığına son derece önemli bir etki sunar. Ayrıca kemikleri geliştirmede de teşvik edici rol oynayarak; insan sağlığına olumlu katkı sunar. Yayla çayının kemiklere faydası sayesinde; insanların ileriki yaşlarda karşısına çıkabilecek kemik hastalıkları da önlenmiş olur.

Yala Çayının Strese Etkisi

İnsanlar günümüzde stres ile başa çıkmaya çalışır. Çünkü günlük hayat içerisinde insanlar pek çok sorun ile baş etme yolları arar. Bu sorunlar nedeni ile de kimi zaman kişiler depresyona doğru sürüklenir. Yayla çayı beyindeki duygu durum bozukluklarına oldukça önemli etki sağlayan bir üründür. Bu sayede duygusal bozukluklar yaşayan kişilerin düzenli olarak yayla çayı tüketmeleri uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. İnsanlar da günlük yayla çayı tüketerek oldukça sağlıklı bir psikolojiye sahip olur.

Yayla Çayının Soğuk Algınlığına Etkisi

Soğuk kış günlerinden; yayla çayının gribe faydaları sayesinde kurtulabilirsiniz. Havaların soğuması insanların direncini de azalır. Bu durum da kişilerin daha çabuk bir şekilde hastalanmasına neden olur. Yayla çayı sayesinde solunum sistemlerinde meydana gelen tüm problemlerden kurtulma sağlanır. Ayrıca soğuk algınlığının neden olduğu ateş karşısında da yayla çayı oldukça etki gösterir. Kişilerdeki ateşin düşmesine yardım eder.

 

Yayla Çayının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir