Yemek Yerken Su İçmek Doğru Mudur?

Kasım 7, 2019 İçecekler

Yemekten önce, sonra ya da yemeğin yanında su içmek gibi seçeneklerden hangisi doğrudur, yemeğin yanında su içmenin fayda ve zararları nelerdir?

Yemek Yerken Su İçmek

Yemek ve suyun nasıl tüketilmesi gerektiği, sıralamanın nasıl olacağı hakkında pek çok rivayet vardır. Genellikle yemek yerken su içmenin sağlığa zararlı olduğu söylenir. Kilo alımına neden olduğu, mide asitlerini sulandırdığı gibi gerekçeler sunulur. Peki, bunlar doğru mudur, doktorlar ne diyor?

Yemek yemeye başlandığı anda sindirim süreci de başlayacaktır. Ağızda bulunan tükürük bezlerinden salgılanan enzimler sayesinde besinler daha ağızda iken sindirilmeye başlar. Midede sindirimin tamamlanmasına kadar yaklaşık 4 saat geçer. Yemeklerin sindirim süreci 4 saat sürecektir.

Su içilmesi halinde sindirimi oldukça kolaydır ve kısa sürer. Suyun içildiği andan tamamen sindirim anına kadar geçen süre sadece 10 dakikadır. Yani yemekle birlikte su içilmesi halinde su midede birikme yapmaz, aksine sindirilir ve atılır. Bu süreçte yemeklerin yumuşamasına ve kolay sindirilmesine de yardımcı olur.

Mide Asidini Etkiler mi?

Mide asidi mideye gelen besinlerin eritilmesi için salgılanır. Gıdalar ne kadar katı ve sindirimi zorsa mide o kadar çok asit salgılar. Sindirimi zor gıdalar yenmesi halinde mide asidi miktarı artacaktır. Su, sindirimi çok kolay bir gıda olduğu için midede asit salgılanmasına sebep olmayacaktır. Bu yüzden de yemek yerken su içmek mide asit seviyesini etkilemeyecektir.

Yemek yerken su içilmesi, besinlerin sindirilmeden suyla birlikte bağırsağa kaçmasına neden olmaz. Mide sindirilmeyen hiçbir besini içinden atmayacaktır. Yalnızca sindirimi mümkün olmayan yabancı cisimler ( meyve çekirdeği, plastik parçaları kumaş gibi…) mideden bağırsaklara sindirilmeden gönderilecektir. Dikkat edilmesi gereken husus ağızdaki lokmanın çiğnenmeden su içilmemesidir. Ağızdaki iri lokma suyla birlikte direkt olarak boğaza kaçacağı için riskli olabilir. Ayrıca iyi çiğnenmeyen besinlerin midede sindirimi zor olur, hazımsızlık yapar.

Yemek Esnasında Su İçmenin Faydaları

Yemek esnasında su içmenin bilinen bir zararı yoktur. Katı gıdaların rahat sindirilmesi için su içmek yardımcı olacaktır. Hatta bu nedenledir ki yemeklerinden yanında içecek tüketme alışkanlığı vardır. Bunun sebebi sadece yemeklerin boğazda kalmaması için değildir. Aynı zamanda sindirimin kolaylaşmasını da sağlayabilir.

Yemek yerken su içmek, yemek yeme hızını yavaşlatır. Yemek esnasında kısa kısa su içme molası vermek daha az yemeyi sağlar. Aynı şekilde su gibi diğer sıvı gıdalar, içecekler de yeme hızını düşürür.

Yemek Yerken Su İçmenin Zararları

Yemek yerken az miktarda su içmek faydalı olabilirken, çok su içmek zarar verebilir. Her bir iki lokmada bir su içilmesi halinde şişkinlik olacaktır. Karnınız şişer ve gaz sorunu oluşturur. Ayrıca yemekle birlikte çok su içilmesi sindirimi hızlandıracağı için kısa sürede acıkmaya sebep olur. Bu yüzden yemek esnasında su içmek faydalı iken, abartılması halinde zararlı olabilir.

Su İçmenin Doğru Zamanlaması Nasıl Olmalı?

Su içmek doğal bir süreçtir ve vücudun istediği kadar su içilir. Bu yüzden kesin olarak şu şekillerde su içilmeli gibi bir kural yoktur. Tamamen kişilerin isteği ve vücudun ihtiyacına göre değişecektir.

Yemekle birlikte su içmenin en iyi zamanlaması yemekten önce içmektir. Yemekten hemen önce değil, en az yarım saat önce su içilmelidir. Çünkü bazen hissedilen açlık aslında susuzluk olabilir. Açken içtiğiniz su yemek yeme vaktinizi öteleyecektir. Yemek yeseniz bile daha az yemenizi sağlar. Daha az kalori alırsınız ve mide daha yavaş çalışır.

 

 

 

Yemek Yerken Su İçmek Doğru Mudur? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir