Yemekten Sonra Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ocak 30, 2020 Sağlık

Günümüzde çok fazla karşı karşıya kalınan rahatsızlıkların başında gelen yemekten sonra şişkinlik neden olur ve nasıl önlenir sorularına doğru yanıtlar bulmaktır. Büyük bir hazımsızlık yaşanması durumunda karın şişkinliği insanları çok fazla zorlamaktadır. Bu neden ile bu sorulara en doğru yanıtları bulmak gerekmektedir.

Yemekten Sonra Şişkinlik Nedenleri?

Pek çok kişinin en büyük sorunları arasında yer alan yemekten sonra şişkinlik nedenleri yüzünden insanların yaşam kalitesinde düşüklükler meydana gelmektedir. Şişkinlik sorunu genel olarak kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Mide ve bağırsaklarda oluşan bir miktar gaz normal olmaktadır. Fakat çok daha uzun süre devam eden bu şişkinlikler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Şişkinlik Nedir?

Toplumun en büyük sorunu haline gelen ve insanları çok fazla etkileyen şişkinliğin pek çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bağırsaklarda ve mide bakterilerinin meydana getirdiği bir miktar gaz genel olarak her zaman bulunmaktadır. Ancak vücutta bulunan gaz miktarının artması ve bu gazın tahliye edilmesi zorlandığında sindirim siteminde oluşan fazla hava organların etrafında gerilime neden olmaktadır. Bu gerilim sinir uçlarının uyarılmasına yol açması ile nefes darlığına, kontrolsüz gaz çıkarmaya, çarpıntı, düzensiz tuvalete çıkma, sık geğirme, karın ağrısı ve patlayacakmış hissine neden olmaktadır.

Karın Şişkinliği Nedenleri?

Karın üst kısmında şişkinlik, türevler ve baskı şeklinde meydana çıkan karın şişkinliği günümüzde yaşanan en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan şişkinliklerin başında gelen vücudun içinde barındırdığı birçok rahatsızlıklar olabilir. Özellikle yenilen yiyecek ve içeceklerin meydana getirdiği bu durum karşısında dikkatli olunmasının faydaları bulunmaktadır.

Gazlı içecekler, çikolata, alkol ya da kafein tüketimi bu sorunların başlıca nedenleri olabilir. Bunun yanı sıra ağır, yağlı ve çok fazla baharatlı yemeklerin tüketimi de sorunların meydana gelmesine yardımcı olabilir. Ayrıca çok fazla yemek ve hızlı yemek sorunlara çanak tutmaktadır. Yemekten sonra meydana gelen şişkinliklere yol açan bir başka neden ise yüksek lifli yiyeceklerin tüketimi ve stres ya da sinirlilik durumu da etkili olabilir. Bu nedenlerin dışında yemek sonrası meydana gelen şişkinliklerde vücutta olan farklı rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlarda olabilir.

Yemek Sonrasında Şişkinliği Önlemenin Yolları

Karın şişkinliği midede meydana gelen gazların etkisi ile ortaya çıkan ve sıkışan gazların mide duvarında bulunan sinir uçlarını uyarması ile mide ağrısına neden olabilir. Midede meydana gelen gaz oluşumunun önlenmesi için en etkili yollardan birisi yemek esnasında daha az hava yutulmasıdır. Bunun sağlamak için yemekler daha yavaş yenmeli ve iyice çiğnenmesi gerekir. Bunun yanı sıra yemek yerken fazla konuşulması daha fazla hava yutulmasına neden olabilir. Ayrıca yoğun strese mağdur kalan kişiler çok daha fazla şişkinlikle karşı karşıya kalabilir. Bu durum karşısında uzman kişilerden yardım alınması en doğru karar olacaktır.

Şişkinlik Tedavisi Nasıl Olmalı?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi şişkinlik tedavisi de farklı nedenlere göre yapılması gerekir. Bu neden ile yemek sonrası meydana gelen şişkinliğin temelinde yatan sorunun bulunması tedavi için çok önemlidir. Genel olarak şişkinliği önlemek için yemekleri 3 ana ve 3 ara öğün olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Az az ve sık sık yemek yeme şeklinde ayarlanan yemek programları daha etkili olabilir. Gün içinde en az 3 litre su içmek sindirimi kolaylaştırır ve tuvalet alışkanlığı edinmesine yardımcı olabilir. Yediklerinize dikkat ederek yüzme, yürüyüş, plates, koşu ve fiziksel aktiviteler etkili olabilir.

Yemekten Sonra Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Önlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir