Yemlik Otu Faydaları Nelerdir, Çeşitleri, Zararları?

Haziran 18, 2018 Doğal Bitkiler

 

Günümüzde faydalı ve şifalı bitkilerin popülerliği artmaktadır. Artık insanlar normal tedavilerini yanı sıra çeşitli faydalı bitki ve otları da tüketmektedirler. Tabi burada kullanılacak otun doktor kontrolünde kullanılması önemlidir. Çünkü her otun etkisi herkeste aynı olmayabilmektedir. Yemlik Otu ülkemizde Madımak ve Çiriş otu gibi isimlerle de bilinmektedir. Ve ülkemizde en yaygın olarak bulunan otların başında gelmektedir. Görünüş itibari ile dağınık olmaktadır. Ve Nisan ve mayıs aylarında toplanan yemlik otu en faydalı ve taze olanıdır. Özellikle dağdan toplanan yemlik otları şifa potansiyeli ve etkisi anlamında en iyi olanlardır.

Yemlik Otunun Faydaları

Yemlik Otunun faydaları oldukça fazladır. Burada önemli olan doğru tüketimi ve gerektiği zamanlarda tüketmektir. Çünkü sürekli kullanımda faydalarının etkisi azalmaktadır. Bu otun faydaları ise şu şekildedir;

 • İçerisinde bolca demir bulunması kansızlık sorununa karşı oldukça faydalı olmasını sağlamaktadır.
 • İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.
 • Gece körlüğü gibi sorunlarda içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde faydalı ve tedavi edeci özelliği bulunmaktadır.
 • Taze olarak tüketimi sindirim sistemine oldukça faydalı olmaktadır.
 • İçeriğindeki kalsiyum ve A vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Saç ve tırnak sağlığını koruyucu ve önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Açık yaraların daha hızlı ve sağlıklı iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Düzenli kullanımı cildi gençleştirirken yüzde bulunan leke ve izlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski daha az olmaktadır.
 • Tansiyonu düzenli hale getirme ve yüksek olan tansiyonu aşağı çekme özelliği bulunmaktadır.
 • Migren ağrısı çekenler için ağrıyı azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Yemlik Otu Çeşitleri

Yemlik otu çeşitleri ülkemizde 3 tanedir. Buy çeşitlilikte yetiştirdiği yer ve ortamın etkisi bulunmaktadır. Yöresel bir bikri olduğu için ülkemizde birçok sofrada ve yemek kültüründe salataları süslemektedir. Ve şifalı yönleri oldukça kuvvetlidir. Yemlik otu çeşitleri ise şu şekildedir;

Dam Yemliği: Bu yemlik oyu dağlık alanlarda yetişmektedir. Ve şifa anlamında en etkili ve kuvvetli olan çeşit dağ yemliği çeşididir.

Çayır Yemliği: Sulak yerlerde ve çayır aralarında yetişen bir yemlik türüdür. Dağ yemliği kadar şifalı değildir.

Tarla Yemliği: Ekim yapılan yerlerde yetişmektedir. Dağ yemliği kadar olmasa da şifalıdır. Ve salata malzemesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Salatalara ayrı bir tat ve lezzet katmaktadır.

Yemlik Otunun Zararları

Yemlik oyu oldukça faydalı olsa da bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Her şifalı bitki ve ot türünde olduğu gibi yemlik oyu tüketiminde ve kullanımında dikkatli olunmaması bazı sorunlara yol açabilmektedir. Yemlik otu zararları ise şu şekildedir;

 • Aşırı tüketiminde sindirim sistemine zarar verebilmektedir,
 • Birde sürekli yeme alışkanlığı kazanılmamalıdır. Çünkü sürekli tüketildiğinde vücutta gösterdiği şifalı etkisi azalmaktadır.
 • Hamilelik dönemlerinde doktorlara danışılmadan tüketilmemesi oldukça önemlidir. Çünkü etkileri hamilelik döneminde farklılaşabilmektedir.

Yemlik Otu Tarifleri

Yemlik oto tüketimi farklı şekillerde olabilmektedir. Kişiler kendilerine en yakın şekilde tüketebilmektedir. Yanlış kullanımı ve tüketimi sağladığı faydanın azalmasına sebep olabilmektedir. Tüketim şekilleri ise şu şekildedir;

Dürüm Yaparak Tüketme: Lavaş ekmeğin arasında ot konuşlar bir miktar tuz ve üzerine biraz limon sıkılarak tüketilmektedir.

Salatalarda Tüketme: Özellikle bahar aylarında bu otun taze olduğu salatalara oldukça güzel bir tat katmaktadır.

Otlu Bulgur Pilavı: bulgur pilavı yaparken bu otu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pilav ile oldukça uyumlu bir tadı bulunmaktadır.

Kavurma Şeklinde Tüketme: İsterseniz bu oyu hafifçe kavurarak da tüketebilirsiniz. Lezzeti de oldukça hoş bir aroma içermektedir.

 

Yemlik Otu Faydaları Nelerdir, Çeşitleri, Zararları? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir