Yer Fıstığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Temmuz 31, 2017 Meyveler

Doymamış yağ asitleri,lif,protein açısından zengin olan yer fıstıkları ülkemizde bolca tüketilen çerezler arasında yer almaktadır.Bolca tüketilen ve sevilen bu çerezlerin faydalarını araştırıp sizler için yazdık.Yer fıstıklarını tüketirken faydalarını bilmek sizler için de iyi olacaktır.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

1: Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyet yapıyorsanız yer fıstığı sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.Doymamış yağlar,protein ve lif açısından zengin olan yer fıstıkları sizlerin erkenden acıkmanızı engelleyecektir.Lifler sayesinde de aşırı yemek yemekten kaçınacaksınız.Sonuç olarak daha az kalori alacak ve kilo almanız hızlanacaktır.Aynı zamanda vücut için gerekli proteinin bir kısmınıda yer fıstıklarından temin etmiş olacaksınız.

2: Kolesterolünüzü Düşürür

Kolesterol sorunu olanlar için iyi haber. Yer fıstıklarını kötü kolesterol LDL yi düşürür. Çünkü yer fıstığında doymuş yağ bulunmamaktadır.Bu yüzden rahatça tüketebilirsiniz.

3: Diyabet Riskini Azaltır

Diyabet ve kalp sorunları bir biri ile bağlantılıdır.Diyabet hastaları genelde kolesterol seviyesi yüksektir ve kalp damarları bu konuda sorun yaşayabilir.Fıstık kolesterol içermediğinden kalp sağlığı açısından faydalı, aynı zamanda şeker hastalığının etkilerini azaltmada etkilidir.

Aynı zamanda yer fıstığında bulunan manganez minerali sayesinde kan şekerini düzenleme etkisi de bulunmaktadır.

4. Kan Basıncını Dengeler

Tansiyon sorunu olanlar için yer fıstıkları iyi bir gıdadır.Yer fıstıklarında bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde hipertansiyon,kalp rahatsızlıkları,felç gibi rahatsızlıklardan korunacaksınız.

5: Cildi Tazeler

Doymamış yağ asitleri anti- inflamatuar etkiye sahiptir.Güneşin zararlı ışınlarına karşı ve bu ışıktan dolayı meydana gelen lekeler,kırışıklıkları azaltmaktadır. Aynı zamanda kalojen üretimini arttırarak cildinizin daha sıkı olmasına yardımcı olur.Antioksidan ve E vitamini yapısı sayesinde cildinizin gerekli besin maddelerini karşılamasına yardımcı olmaktadır.

6: Kanseri Önler

Yer fıstıkları çeşitli kanser türlerini önlemek için etkilidir.

  • Böbrek, kolon kanserine karşı fitosteroller ile kanserle savaşır.
  • İçeriğindeki antioksidanlar ve E vitamini sayesinde cilt kanserine karşı sizi korur.

7: Eklem Rahatsızlıklarını Önler

Yer fıstığındaki anti- inflamatuar maddeler eklem ağrılarını azaltmada etkilidir.Ayrıca yer fıstığındaki niasin maddesi eklem hareketlerini kolaylaştırmaktadır.

8: Alzheimer’ı Önler

Yer fıstığı vücudumuzun hücre ölümünü yavaşlatan hormonun salgılanmasını arttıran resveratrol maddesini üretilmesini teşvik etmektedir.Bu madde ile sinirsel rahatsızlıklardan korunmuş olacaksınız.Hücre ölümleri azalacak,özellikle beyin hücreleri korunacak ve alzheimera karşı önlem almış olacaksınız.

9: Felci Önler

Yer fıstığında bulunan vitaminler vücutta felce sebep olan homosistein adlı maddenin seviyesini düşürür.

Mutlu ve Sağlıklı günler dileriz…

 

 

Yer Fıstığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir