Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Ağustos 22, 2017 Bitki Çayları

Yeşil çay, çay bitkisinin yapraklarından elde edilen kısmın siyah çayın aksine hızla kavrularak oksijen ile temasını engellenmesi sağlanır. Yeşil çay, siyah çaya oranla daha az işleme maruz kaldığı için antioksidan miktarı bakımından zengindir. Yeşil çayın sağlımıza faydaları ise liste halinde şu şekilde sınıflandırabiliriz.

  • Damar Tıkanıklığı; İçerisinde bulunan antioksidan miktarı ile vücudumuzda ki zararlı toksinleri yapısına bağlayarak uzaklaştırır. Bu nedenle damarlarımız da kanın ve içerisinde ki diğer elzem bileşiklerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Kolesterol; Yeşil çay içerisin de bulundurduğu polifenol adlı bileşikler sayesinde kötü kolesterol olan LDL (Low Density Lipoprotein) yani düşük yoğunluklu lipoprotein seviyesini düşürüp, HDL (High Density Lipoprotein) seviyesini arttırarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Cilde ve Saça Faydaları; İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta serbest dolaşan zararlı radikal bileşikleri uzaklaştırmayı sağlar. Cildin yaşlanmasını geciktirerek tazelik kazandırır. Yeşil çay ile saçı yıkayarak saç derisinde ki kuruluğu önleyebilir ve kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca yeşil çay;
Kan basıncını düşürür.
Diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur.
Metabolizmayı hızlandırır.
Bağışıklık sistemininde hızlı emilir etkilerini hızlı gösterir.

YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANIR?

Su olarak içme suyu kullanmak ve suyun oda sıcaklığında bekletilmiş olup iyice kaynatılmış şekilde olmasına dikkat ederek yaklaşık 5 gram (2 tatlı kaşığı) çayı bardağımıza ekleyip üzerine kaynar suyu ilave edip 3 dakika demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

FAZLA TÜKETİMİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

Yeşil çayın içerisinde de bulunan kafein fazla tüketimde uyku problemleri, baş ağrısı, ishal ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan tüketmeniz tavsiye edilmez. Ayrıca yeşil çayı antibiyotikler, östrojen ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ile etkileşime girebileceği için dikkatli olun.

Tavsiye edilen günlük tüketim miktarı bir bardaktır. Yaklaşan kış mevsimine cildinizi hazırlamak için harika bir bitkinin faydalarını okudunuz.

Teşekkürler.

Emre Yüce
Gıda Mühendisliği.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir