Yeşil Eriğın Faydaları, Yeşil Erik Zayıflatırmı, Zararları Nelerdir?

Haziran 18, 2018 Meyveler

 

Yeşil erik içinde insan vücudu için fayda sunmaya devam eden vitamin ve mineralleri bulunduran bitki türü olarak yer almaktadır. Manav tezgahları üzerinde yeşil erik gördüğünüz zaman, yazın geldiğini anlayabilirsiniz. Genel olarak yaz aylarının gözdesi olarak bilinen bu meyvenin faydaları nelerdir. Bu yazımızda zayıflama özelliğinden kabızlığa kadar yeşil eriğin faydalarını sizlerle bir araya getiriyoruz.

Besin lifi anlamında yeşil erik en önemli meyveler arasındadır. Meyve üzerinde antioksidan bileşenlerinin bulunması vücut sağlığının korunmasına yardım edebilmektedir. Yüksek oranda bulunan C vitamini içermektedir. Bu vitamin ile beraber hastalıklar karşında vücut direncini en iyi şekilde korumakta ve yükseltmektedir. Kalori değeri düşük olmasından dolayı beslenme programları içerisinde diyetisyenlerin önerdiği meyveler arasındadır. Kişi ara öğünleri içerisinde bu meyveyi tüketerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmektedir. A,C ve K vitamini yüksek bulunan meyvenin besin değeri son derece önemli orandadır. Besin değerinin fazla bulunması insan sağlığına faydalarının olduğunun bir göstergesi olarak yer almaktadır. Farklı besinler aracılığı ile beraber vücut içerisine alınan demir mineralleri vücut tarafından en iyi şekilde emilmektedir. Ortaya çıkan demir eksiliğine karşı vücudu koruma altına almaktadır. Bu meyvenin antioksidan düzeyi son derece güçlüdür, bu yüzden serbest radikallerin yer aldığı hücrelere olan negatif etkilerini uzaklaştırmaktadır. Serbest radikaller hücre yağısında hasar meydana hücre düzeylerinde bulunan bazı sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu sırada meyvede yer alan antioksidan oranı önemli olmaktadır.

Yeşil Eriğin Faydaları

Antioksidan konusunda son derece zengin olan yeşil erik değerli derecede C vitaminini içerisinde bulundurmaktadır. C vitaminin fazla olması nedeniyle besinler yolu ile alınacak olan demir emilimi yüksek hale getirmektedir. Demir eksikliği ile mücadele edebilen C vitaminin önemi son derece büyüktür. Yüz gram olarak alınacak olan yeşil erik C vitamini ihtiyacının yüzde on altısını karşılamaktadır. Meyve, sebze ve bakliyat ürünlerinde bulunan besin lifinin sağlık konusunda çok önemli olduğu insanlar tarafından bilinmektedir. Besin lif konuları karbonhidrat, protein ya da yağ şeklindeki besinler sindirim sisteminde bulunmamaktadır. Bu besin türleri hızlı olarak sindirim sistemine ulaşmakta ve bağırsakları harekete geçirebilmektedir. Yeşil eriğin besin lifi şeklinde önemli bir yere sahiptir. Kabızlık problemi bulunan insanlar bu meyveden kolayca tüketebilir. Sağlıklı bir sindirim sistemine erişmek isteyen kişiler bu meyveyi istediği zaman tüketebilir.

Magnezyum ve K vitamini konusunda yeşil erik son derece besleyicidir. Besinlerle alınan kalsiyum vücut tarafından emilimi yapılmaktadır. Yeşil erikle zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyet programı uygulamaya devam eden kişiler tarafından kolayca tüketilmektedir. Lif oranı fazla olması nedeniyle insanları uzun süre tok tutması mümkün hale gelmektedir. Bu özellik diyet listeleri içerisinde aranan en önemli durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle ara öğün içerisinde tüketilerek ortaya çıkabilecek açlık durumları bastırılabilir ve uzun süre tok kalınmaktadır.

Yeşil erik Zayıflatmaya Yardımcı Olur Mu?

Farklı alanlarda insanlara fayda sağlayan yeşil eriğin zayıflatma anlamında yararları son derece merak edilmektedir. Bu meyve türünün zayıflatma konusunda etkisinin olmasının nedenlerinden bir tanesi metabolizmayı ve bununla beraber sindirim sitemini harekete en iyi şekilde geçirmesidir. Bu uygulama ile beraber son derece hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleştirilmektedir. Hareket edilmediği için metabolizması zayıflamış olan insanlar bu meyveyi sıklıkla tüketmektedir. Sindirim sistemi üstünde son derece olumlu etkileri bulunan yeşil erik zayıflamak isteyen insanlar tarafından rahatlıkla tüketilen meyveler arasındadır.

Yeşil erik bahar zamanının geldiğinin, yaz döneminin yaklaştığının ilk haberini veren meyveler arasındadır. Her gün mutlaka almamız gereken vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini yeşil erikte bol miktarda yer almaktadır.

Erik meyvesi ayrıca göz ve cilt sağlığı konusunda da büyük görevleri bulunan A vitamini, kanın akışkanlığı konusunda görevli K vitamini ve su dengesine yardımcı olan magnezyum da erikte önemli ölçüde yer almaktadır. Bununla beraber Kalsiyum da içermeye devam eden erik, demir açısından da son derece zengindir. Yoğun lif yapısı bulunan eriğin sindirim sistemi üzerinde ki etkisi tartışmasız çok büyüktür.

Yeşil Erik Yararları

  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamakta ve kabızlığı önlemektedir. Yeşil erik sindirilebilir lif konusunda içerik olarak son derece zengin olmasından dolayı, mide gazı, kabızlık ve gaz probleminin önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Demir eksikliğini gidermede yardımcı olmaktadır. Yeşil erik vücut üzerinde kan yapmasına yardımcı olmaktadır. Bununla beraber, anemi gibi kırmızı kan hücre yapısının eksikliği ile ilgili hastalıklar erik içerisinde zengin C vitamini ve demir içerikleri sebebiyle engellenmekte etkili olmamaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve korunmasında son derece etkilidir.
  • Düzenli olarak yenilecek eşil erik diş etlerinin güçlü hale gelmesini sağlamaktadır. Diş sağlığının oluşması konusunda son derece etkilidir.
  • vücudunuzun çok daha sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bağ dokusunu güçlü hale getirmeye ve böylece daha sıkı bir vücuda olmak için sizde yeşil erik tüketebilirsiniz. C vitamini insan vücudu üzerinde bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olmaktadır. Bu sayede Kilo vermek istediğiniz zaman de yeşil erik tüketebilirsiniz. Yeşil erik tükettiğiniz zaman kan şekeri düzeyleri olumlu olarak etkilenmektedir. Yeşil erik yedikten hemen sonra kan glikozu yükselmektedir. Kan şekeri dengeli seyretmesi durumunda kilo vermek o kadar kolay olmaktadır.
  • Akciğerler bakımı ve sağlığı konusunda da yeşil eril son derece etkilidir bir meyvedir. Yeşil erik yiyen kişilerin kronik akciğer sorunları azalmaktadır.
  • Yeşil erik içerisinde yüksek miktarda antioksidan içermesinden dolayı, beyin ve kanda yağ iç zarın zarar görmesini tam olarak önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yaşlılar üzerinde yeşil erik düzenli olarak tüketildiği zaman görme sorunlarını önlediği gözlemlenmiştir.

Eriklerle ilgili yapılmış olan son araştırmalara göre yeşil erikdeki antioxidant özellikleri uzmanlar tarafından incelenmiştir. Yeşil erik meyvesi yaklaşık olarak 100 farklı meyve ile karşılaştırılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre antioksidanlar kanser hücreleri ile etkileşime girmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yeşil erikteki antioksidan güç yaban mersinine göre daha fazla çıkmıştır. Yapılan diğer araştırma da ise göğüs kanseri hücreleri ile etkileşim incelenmiştir. Yeşil erik içerisinde bulunan eşsiz bitkisel besinleri sayesinde normal hücrelere herhangi bir şekilde zarar vermeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini tam olarak durdurduğu gözlemlenmiştir. Sizde yeşil erik tüketerek sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz.

 

Yeşil Eriğın Faydaları, Yeşil Erik Zayıflatırmı, Zararları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir