Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Haziran 10, 2020 Sağlık

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil mercimek ülkemizde oldukça fazla tüketilen ve yemek kültürümüzde oldukça önemli bir besin olarak büyük bir ilgi görüyor.

Ülkemizde yeşil mercimek birçok tarifte yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bunun ana nedenlerinden en önemlileri yeşil mercimeğin lezzeti ve sağlık açısından oldukça büyük faydalara sahip olması oluyor. Yeşil mercimek yemeklerde, salatalarda ve meze yapımında sıklıkla kullanılıyor. Burada en önemli nokta en doğru ve sağlıklı pişirme ve hazırlama yöntemlerini kullanarak yeşil mercimeğin besin değerinin en iyi seviyede kullanılmasıdır.

Yeşil Mercimeğin Sahip Olduğu Vitaminler

Yeşil mercimeğin sahip olduğu vitaminler ile komple bir sağlık etkisi gösteriyor. Yeşil mercimeğin içerisinde; A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini,   protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve çok yüksek oranda folik asit bulunuyor. Yeşil mercimek bu anlamda en komple besinler arasında yer alıyor. Yeşil mercimeğin içerisinde bulunan lif ve proteinler sayesinde kişiyi tok tutuyor. Bu sebeple bu besin diyet ve kilo kontrolü listelerinde de yer alıyor.

Yeşil Mercimek Tüketmenin İnsan Sağlığı İçin Önemi

Yeliş mercimek hem lezzeti hem de sağlık açısından faydaları ile Türk yemek kültürünün en önemli besin maddeleri arasında yer alıyor. Mercimeğin insan sağlığı için sağladığı faydaların daha net bir şekilde öğrenilmesi ile birlikte yeşil mercimek artık sofların en önemli yerlerinde yer alıyor. Yeşil mercimeğin faydaları ise şu şekildedir;

 • Yeşim mercimekte zengin bir şekilde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı oluyor. Yeşil mercimek kişinin kendisini gün boyunca daha zinde hissetmesine katkı sağlıyor.
 • İçeriğinde yüksek ve kaliteli protein barındırması nedeniyle vücudun kas yapısını güçlenmesine yardımcı oluyor.
 • Yüksek kalitede folik asit sağlıyor. Bu sayede kişilerde kalp rahatsızlığı, osteoporozda ve hamilelik durumunda vücudun gereksinim duyduğu desteği sağlıyor.
 • Kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirici ve destekleyici etkisi bulunuyor.
 • Lif bakımında zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple yeşil mercimeğe diyet listelerinde sıklıkla ve oldukça önemli bir yer verilerek kişinin kan şekerinin diyet boyunca dengede kalmasına yardımcı oluyor.
 • Yeşil mercimekteki çözünmeyen halde yer alan lifler ise bağırsakların temizlenmesi noktasında oldukça etkili oluyor.
 • İçeriğinde kalp sağlığı oldukça değerli olan folik asit ve magnezyum bulunması sayesinde kalp sağlığının korunmasına önemli derecede yardımcı oluyor.
 • Kolesterolün düşmesine ve devamında yüksek kolesterol nedeniyle oluşan rahatsızlıkların giderilmesini sağlıyor.
 • Sindirimi uzun bir süre devam etmesinden dolayı içeriğinde bulunan karbonhidratlar hemen kana geçmiyor. Bu sayede kişinin çok uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor.
 • Düzenli tüketimi kanser ile mücadelede destek sağlıyor.
 • Antioksidan özelliği olması nedeniyle metabolizmanın çalışmasını destekliyor. Bu anlamda hücre hasarı oluşumuna engel oluyor.
 • Demir bakımından zengin bir yapıda olması sebebiyle kişinin gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi vücuda vererek, kişinin yorgunluk seviyesini aşağıya çekiyor.
 • Adet döneminde bulunan bayanların, hamilelerin ve emziren annelerin vücutlarının ihtiyaç duyduğu demiri karşılamaya yardımcı oluyor.
 • Başta Alzheimer olmak üzere beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarının oluşma riskini önemli derecede azaltmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumasında faydalı oluyor.
 • Yüksek lif içeriği sebebiyle insülin direnci, hipoglisemi ve diyabet gibi rahatsızlık konularında büyük bir yardımcı etkisi görülüyor.
 • İçerdiğinde bulunan magnezyum sayesinde böbrek sağlığını korunmasına yardımcı oluyor.

Yeşil mercimeğin sağladığı komple etki sebebiyle bu besini hem yemek hem salata hem de mezelerde haftada en az 2 defa tüketilmesi sağlık açısında n son derece faydalı olacaktır.

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir