Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

Haziran 19, 2019 Sebzeler

 

Mutfakların vazgeçilmezleri listesinin başlarında yer alan yeşil soğan, her mevsimde her yerde bulunabilmesi kolaylığı ile sıkça tüketilen yeşillikler arasında boy göstermektedir. İçeriğindeki vitamin ve minerallerin zenginliği ile insan sağlığına etkili çözümler üretmesi ile bilinir.

Özellikle ülkemizde en sık tüketilen yeşillikler arasında olmasının en önemli iki sebebi yemeklere ve salatalara kattığı lezzet ve insan vücuduna sağladığı faydalarla tercih edilen bir numaralı besin kaynağıdır. En başta kalp sağlığı olmakla birlikte, göz, kanser, mide ve böbrek taşı rahatsızlıklarına çare olabilir. Doğal antibiyotik olarak halk dilinde yerini almıştır. Bildiğimiz üzere insanlık varlığından beri sürekli hayatta kalma çabası içerisindedir. Yaşamaya devam edebilmek için insanoğlu yemek yemeye ve enerji üretmeye muhtaçtır. İnsanlar üretmeye başladığından beri sürekli besin kaynakları konusunda yeni arayışlar içerisindedir. Evrende hem besin kaynağı olup hem de vücudumuza iyi gelmesiyle bilinen birçok sebze ve meyveler bulunmaktadır. Tıp ve eczacılık sektörünün yanı sıra tamamlayıcı tedavi tarihin her aşamasında insan grupları tarafından uygulanmıştır. İşte doğal bir antibiyotik çeşidi olarak da adlandırılan yeşil soğan uzun yıllardır hem yemeklerimize kattığı lezzet hem de şifa niyetine sofralarımızdan eksilmemektedir.

Yeşil Soğanı Tanıyalım?

Ülkemizde yetiştirilmesi en çok yapılan sebzelerin arasında olan yeşil soğan, özellikle Akdeniz ve Asya’nın batı kısmında üretilmesi ile göze çarpar. Verim alabilmek için en uygun dönem bahar aylarıdır. Kış aylarında dikme işlemi gerçekleştirecekseniz, seralar ya da kış bahçelerini tercih etmeniz gerekmektedir. Ilıman bölgelerde nisan ayı başlarında, soğuk ve don olayının gözlendiği bölgelerde ise mayıs ayının sonlarında dikilmesi tercih edilir. Ekim işlemi gerçekleştikten sonra toprağın sürekli nemli kalması gerektiğinden haftanın en az 3 günü sulamak gerektirir. Hem pişirilerek hem de çiğ olarak tüketilebilen yeşil soğan genellikle salatalarda ve yemeklerde tercih edilir. Beyaz kısmı A vitamini bakımından zenginken yeşil kısmı C vitamini bakımından yoğundur. İnsanlar için beyaz kısmı beta karoten içermesi ile de bilinir.

Besin Değerleri Nelerdir?

Her 100 gramında 29 kilokalori, 4,7 gram karbonhidrat, 1,8 gram lif, 1,4 gram protein, 0,2 gram yağ, 21 miligram C vitamini, 275 miligram potasyum, 79 miligram kalsiyum ve 2,1 miligram demir bulundurur. Ayrıca bu 100 gramında günlük alınması gereken değerlerin yüzdelerini sıralamak gerekirse; kalorinin %1,5’i, karbonhidratın %1,5’i, lifin %6,9’u, proteinin %2,6’sı, yağın %0,3’ü, C vitaminin %35’i, potasyumun %7,9’u, kalsiyumun %7,9’u ve demirin %11,4’üdür. Ayrıca sıfır kolesterole sahip olması ile tüketilmemesi için hiçbir sebep gözlemlenmemektedir.

Yararlarını İnceleyelim

1 – Kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskinin azalmasına yardımcı olabilir.

2 – İçerdiği adenozin maddesi ile kanın pıhtılaşmasını önlemeye destek olabilir.

3 – Vücudunuzda biriken toksinlerin dışarıya atılması için görev alarak bu işleme yardımcı olabilir.

4 – Eğer ödeminiz varsa bunu söktürmek için güçlü bir etken olabilir.

5 – Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize destek olurken güçlendirmesine yardımcı olabilir.

6 – Kan şekeri miktarını düşürmeye yardımcı olabilir.

7 – Midenizi sağlıklı bir şekilde korumanıza destek sağlayabilir.

8 – Astım krizi gibi akciğer hastalıklarına karşı korumada etkili olabilir.

9 – Gözü koruyucu etki sağlayan lutein ve zeaksantin gibi karotenoinler içermesi ile göz sağlığınızın korunmasında etkili olabilir.

10 – Böbrek taşı veya böbrek kumunuz bulunuyorsa bu ağrıların dindirilmesinde etkili olabilir.

11 – Lakabında da söylendiği gibi doğal bir antibiyotik olması ile soğuk algınlığı grip gibi hastalıklara karşı faydalı olabilir.

12 – Öksürüğünüzü gidermenizde yardımcı olabilir.

13 – Tüm bunların yanında cilt hastalıklarına da iyi gelebilir.

14 – Vücudumuzdaki en önemli damarlardan koroner damarları geliştirici etkisi olabilir.

15 – Sağlık yararlarının yanında cinsel gücünüzü de arttırmaya yardımcı olabilir.

16 – Çok sık başınız dönüyorsa ve baygınlık geçiriyorsanız bu gibi rahatsızlıkların giderilmesinde destek olabilir.

17 – Eğer bağırsaklarınızda solucan varsa bunların düşürülmesine destek olabilir.

18 – Damarlarınızda sertleşme gözleniyorsa buna iyi gelebilir.

19 – Yemek yeme isteğinizi arttırabilir ve iştahınızı açabilir.

20 – Beyin fonksiyonlarınızı daha iyi kullanabilmenizi sağlayabiliir.

21 – Eğer cildinizde egzama, sedef gibi hastalıklara sahipseniz bunların iyileşme sürecinde destek olabilir.

22 – Erkeklerde prostat bezinin hastalığa sebep olmasını engelleyebilir.

Yeşil soğan halk arasında taze soğan olarak da isimlendirilir. Bu sebze tüketildiğinde aslında aynı anda birden çok hastalığa karşı önlem almanıza yararken aynı zamanda da tadı ile yiyeceklerimize de lezzet katar. Eğer kaynatarak tüketirseniz yaşadığınız sindirim problemlerini azaltırken, vücudunuzda biriken toksinlerden de sıvı olarak dışarı atmanıza yardımcı olabilir. Ürik asit sebebiyle kaslarınızın ve kemiklerinizin aralarında biriken iltihaplı ödemin atılmasında yardımcı olabilirken, aynı zamanda ödem oluşumunu engellemeye de destek olabilir. Tüm bu özellikleri ile vücudumuzu temizleyip zararlı mikroplardan arındırması ile bağışıklık sistemimiz güçlenir. Böylece hastalıklara karşı hücre sayımızı arttırarak daha dirençli oluruz. İçerdiği ağır kokusuna rağmen boğaz ve yemek borumuza kadar olan bölgede bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlarken balgamınızı söktürmeye yardımcı olabilir. Kanserli hücre oluşumu için bölgeyi temizler ve oluşumunu engellemede etkili olabilir. Etkili yapısıyla akciğerde bulunan iltihabı temizlemede yardımcı olabilir. Astım krizi olanlar için doğal kullanabilecekleri bir ilaç gibidir. Bildiğimiz üzere havuç göze iyi gelir. İşte yeşil soğanın faydaları arasında gösterilebilecek özelliklerden bir diğeri de içerdiği A vitaminidir. Bu vitamin havuç kadar etkili olurken gözünüzün içerisindeki sıvı ve vitamin oranını dengeler. İçeriğinde neredeyse sıfır derecede kolesterol olduğundan kalp hastaları için tüketilmesi önerilen besinlerin arasında başında gelir. Yapılan bazı araştırmalara göre genç yaşta yaşanabilecek kalp krizi risklerini önlediği söylenebilir. Kanınızda bulunan şeker seviyenizi dengede tutmada ve ayarlamada etkili olabilir. Mide hastalığı olanların çok kullanması tavsiye edilmezken, hastalığa sahip olmayanlarda mide duvarının güçlendirilmesinde destek olabileceği söylenebilir. Taze soğanın faydaları say say bitmiyor adeta. Sıvı oranının yüksek olması ve içerdiği yüksek çözücü mineraller ile besin atıklarından ve vücuttaki sıvı oranı azlığından meydana gelen böbrek kumu ve taşı ağrılarına iyi gelebilir. Uzmanlara göre taş düşüren kişilerin günde bir bardak kaynatılmış yeşil soğan suyunun tüketilmesi gerektiği konusunda hem fikirler. Bu içilen yeşil soğan suyu, bağırsaklarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan kurt veya kurtçukların dışarı atılmasında önemli rol oynayabilir.

Yeşil Soğan Suyu Tarifi

İyice temizlediğinizden emin olduğunuz bir demet yeşil soğanı ortadan ikiye böldükten sonra tencerede üstünü geçecek kadar su ile doldurun ve kaynamaya bırakın. İster sıcak ister soğuk şekilde özellikle ödem problemi olanlar günde bir bardak olmak üzere sabahlar uzmanlara danışarak tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir