Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir

Ağustos 2, 2017 Sağlık

Yoga Nedir Faydaları NelerdirYoga Nedir Faydaları Nelerdir

Yoga insan ruhunu ve bedenini bir takım yöntemlerle eğiterek bedensel i ruhsal olarak yaşamayı sağlayan hint felsefesidir. Yoga yaparak negatif ve kötü düşüncelerden öncelikle ruhunuzu daha sonrada bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

 

Hamileyken de yapılabilen yoga hem rahatlama sağlar hem de pozitif düşünceler yayar. Meditasyonu yani arınmayı zihinle yapılmasıdır yoga, çok stresli olduğunuzda yoga yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz nasıl bedeninizin kaslarınızın spora ihtiyacı var ise zihninizin ve ruhunuzun yogaya ihtiyacı var, arka fonda güzel arındırıcı bir müzik, güzel kokulu tütsü, rahat ve ferah giysiler yeterli olacaktır. Kendinize ayırdığınız bu zaman size çok fayda sağlayacaktır. Yoganın çıkış noktası Hindistan ve Pakistan’dır. Yogayla doğru nefes almayı öğrenebilir bu sayede bedeninizi rahatlatabilir kritik kararları daha sağlıklı alabilirsiniz, kalp atışlarını düzene sokabilirsiniz ve kalp krizi riskini azaltabilirsiniz aynı zamanda, sinir sisteminin de oluşan rahatlamalar sayesinde depresyon, panik atak gibi hastalıkları da önlediği bilinmektedir.

Hamile bayanların bir hoca eşliğinde yaptığı yogalar da doğru nefes almayı, gevşemeyi nasıl sağladığını öğrenerek doğumda yardımcı olmaktadır.

Yoga sayesinde vücudunuzda ki dinginliği sakinliği hissedecek ve enerjinizi yenileyebileceksiniz. Ayrıca arka fondan gelen müzik ve tütsü kokuları sinir sisteminizi gevşetecek. Belli bir program çerçevesinde çalışmalar daha etkili olacaktır. Kendinize vakit ayırmayı asla unutmamalıyız. Yogadan önce esneme ve ısınma hareketleri yapmak oluşarak rahatlamayı arttırırken gevşemeyi de sağlayacaktır.

Öncelikle bir uzmandan yardım alarak öğrendikten sonra evinizde kendi başınıza da uygulayabilirsiniz, yoga sayesinde evrene gönderdiğiniz pozitif enerjiler mutlaka yaşam da size geri dönecektir.

Yoga Hindistan’da sanskritce yani bütünleşme demektir. Bedeninizin enerjiyle be yaşamla bütünleşmesi gibi akıl ve bedenin bütünleşmesi denebilir. Yogalarında çeşitleri bulunmaktadır ve bunlardan hangileri size uygunsa onu seçebilirsiniz. Yoga duruş bozukluğuna da yardımcı olmakta, gün içerisinde yanlış duruş ağrılarını gidermektedir. Bazı üniversitelerin yaptığı araştırmalara göre yoga insanları davranışsal, kişisel, ağırlık zihinsel olarak olumlu etkilemekte, el titremelerini azaldığı görülmekte, hafızanın güçlenmesi, sinirlilik ve asabiyetin azalması, sağlık şikayetleriniz azaltan, kardiyoyu destekleyici, akciğerlerin kapasitesini arttırıcı etkisi bulunmakta, günlük yaşamdaki stresleri azaltmada, doğru kararlar verebilmeyi sağlama, bağışıklık sistemine yardımcı, iç huzuru sağlama, sosyal hayatta daha sağlam ilişkiler kurma ve sevgilerin güçlenmesi de yoganın faydaları olarak belirtilmiştir.

Yoga nedir faydaları nelerdir  diye düşündüğümüzde Yoganın sağladı iç huzur ve dinginlik yapacağınız birçok spora destek olmakta, sosyal hayatta kuracağınız sağlam düzgün ilişkiler hayata bakış açınızı değiştirebilir. İş yerinizdeki verimliliği ve performansı arttırması işinizde yükselmenizi sağlayabilir.Yoga nedir faydaları nelerdir  diye düşündüğümüzde Yoganın sağladı iç huzur ve dinginlik yapacağınız birçok spora destek olmakta, sosyal hayatta kuracağınız sağlam düzgün ilişkiler hayata bakış açınızı değiştirebilir. İş yerinizdeki verimliliği ve performansı arttırması işinizde yükselmenizi sağlayabilir.   Hayatınıza yogayı katarak ruhunuza en güzel hediyeyi verebilirsiniz.

 

Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir