Yoğurdun 6 Harika Faydaları Nelerdir

Ağustos 9, 2017 Gıdalar

Protein,vitamin ve mineraller açısından zengin olan yoğurt faydaları oldukça fazladır.Fermente gıdalar arasındaki en faydalı gıdaların başında yer alır.Dünya üzerinde geçmiş yıllardan beri tüketilen en faydalı gıdalar arasındadır.Laktik asit bakterileri tarafından üretilen fermente ürün yoğurt B2,B12,kalsiyum,magnezyum,potasyum ve çinko açısından zengindir.Vücut metabolizması,kan dengesi,şeker hastalığı üzerine olumlu etkileri vardır. Probiyotik içeriği sayesinde de sindirim açısından inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Şimdi yoğurdun faydalarına maddeler halinde göz atalım:

Yoğurdun 7 Harika Faydaları Nelerdir?

1:Bağırsak Sağlığınızı Geliştirir

Mide rahatsızlıkları,mide bulantısı ve kabızlık gibi sorunlar sık sık başımıza gelen rahatsızlıklar arasındadır.Yoğurt bağırsak florasını geliştirerek bu sorunlara karşı tüketebileceğiniz en etkili gıdalar arasındadır.Laktoz intoleransı olanların da rahatça tüketebileceği gıdalar arasındadır. Çünkü sütteki laktoz yoğurdun oluşum aşamasında laktik asitleri tarafından parçalanmaktadır.Bu yüzden rahatça tüketebilirsiniz.Ayrıca laktik asit bakterileri mide asidini geçerek bağırsak florasını karışık yoğurtta kalan laktozu da bu şekilde parçalamaktadır.

2: Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Neredeyse tüm diyetisyenler beslenmede yağ kaybetmek için yoğurdu tavsiye etmektedir.Özellikle yağ oranı düşük yoğurtlar daha etkili şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.Yapılan araştırmalarda beslenmede yoğurdu öğünlerine ekleyen kişilerde bel yağlarının daha etkili eridiği görülmüştür.Ek olarak yoğurt tok kalmanıza yardımcı olarak bu şekilde de çok yemek yemenizi engeller ve zayıflamanıza yardımcı olur.

3: Kalp Sağlığını Korur

Yoğurt kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığınızı korur,kalp damarları tıkanmalarını önlemektedir.LDL kötü kolesterol seviyesini düşürür ve özellikle TİP2 diyabet hastaları için de olumlu etkileri bulunmaktadır.Damar sağlığındaki olumlu etkileri sebebiyle de daha çok yoğurt tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4: Bazı Kanser Türlerini Önler

Yoğurt özellikle kolorektal ( Bağırsak) ve kolon kanseri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Laktik asit bakterileri yapılan araştırmalarda bu kanser türünün oluşmasını engellediği görülmüştür.Kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda olumlu sonuçlara rastlanmıştır.

5: Vücut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Enfeksiyonlar bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.Virüsler ve zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyerek bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur.Özellikle probiyotik bakterilerinin bağırsak sistemini geliştirmesi ile vücut bağışıklık sisteminin de gelişmesine yardımcı olmaktadır.

6. Sağlıklı Cilt ve Saçlar

Yoğurtların bağırsak florasında olumlu etkileri sonucu saç ve cilt üzerinde de faydaları gözükmektedir.Sağlıklı bir bağırsak temiz bir cilt için olmazsa olmazlardandır.Yoğurttaki probiyotikler saç sayısını arttırır, parlaklaştırma ve gürleşmesine yardımcı olmaktadır.Bağırsak sisteminin sağlığı cilt üzerinde sivilce ve aknelerin oluşmasını engellemektedir.

Ayrıca yoğurdu cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz.Laktik asit bakterileri cilt üzerinde sivilce oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda kuru cildi engelleyerek cildiniz nemlenmesine yardımcı olmaktadır.Bu yüzden bu faydalı gıda yoğurdu daha çok tüketmenizi öneriyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Yoğurdun 6 Harika Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir