Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir?

Şubat 19, 2019 Sağlık

Yoğurt tüketiminin sağlık açısından faydaları ve cilt güzelliği anlamında sağladığı olumlu etkilerin ortaya çıkması ile birlikte arttığı görülüyor.

Yoğurt sahip olduğu doğal etkilerle insan sağlığı açısından birçok olumlu özelliğe sahiptir. Bunlar içerisinde en çok ilgi gören özellikleri arasından insan cildine sağladığı olumlu etkiler ön plana çıkıyor. Burada unutulmaması gereken temel nokta endüstriyel yoğurtlardan ziyade doğal yollardan elde edilen yoğurtların tüketilmesi ve yapılan maske uygulamalarında bu yoğurtların kullanılmasıdır. Aksi takdirde hem cilde hem de diğer sağlık etkilerinde beklenilen etkinin uzağında kalınıyor.

Yoğurdun cilde faydaları noktasında hem direkt yoğurtun besin olarak tüketilmesinin yanında cilde uygulanan çeşitli maskelerin ana malzemesi olarak da uygulanıyor. Bu anlamda yoğurdun ana malzeme olarak görüldüğü onlarca farklı maske uygulaması bulunuyor. Bu maske uygulamaları arasında kişiler kendi cilt sorunlarına ve cilt tiplerine en uygun maskeleri uygulayarak ciltlerinde oldukça iyi sonuçlar görebiliyorlar.

Yoğurt Kullanımının Yüze Sağladığı Faydalar

Hem besin olarak hem de çeşitli maskeler ile birlikte yoğurt kullanımının yüze oldukça büyük yardımcı faydaları görülüyor.  Ayrıca direkt olarak herhangi bir karışım uygulamadan da yoğurdun yüze sürülmesi sonucu çeşitli olumlu etkileri yüzde görülüyor. Burada temel nokta belirli periyotlarda ve düzenli uygulanmasıdır. Sürekli olarak uygulanan yoğurt maskeleri uzun vadede faydasından çok zararının da olma riski olabileceği unutulmamalıdır; Yoğurdun cilde sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

  • Genişlemiş gözeneklerde siyah nokta ve sivilce problemleri oldukça yoğun bir şekilde görülüyor. Yoğurdun haftada 3 kez düzenli bir şekilde yüze sürülmesi ile birlikte yüzde bulunan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlıyor.
  • Yoğurdun içeriğinde bulunan doğal anti bakteriyel özellik sayesinde ciltte oluşan sivilce ve tüm enfeksiyonlar ile savaşarak görsel anlamda oluşan olumsuz etkisinin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.
  • Ciltte bulunan tirozinaz adı verilen enzim melanin üretiminden sorumludur ve melanin üretimi arttıkça, cilt tonunun giderek daha koyu bir hal almasını sağlıyor. Yoğurdun cilde çeşitli maskeler ile sürülmesi ile melanin üretiminin dengelenerek cildin daha parlak ve açık bir renk tonuna sahip olmasına yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda cilt ton renginin giderek azaldığı görülüyor.
  • Cilt hücreleri çeşitli nedenlerle ölüyor. Yoğurt bu anlamda ölü hücrelerin hızlı bir şekilde ortanda kaldırılmasını sağlayarak cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesine yardımcı etkisi bulunuyor.
  • Yaşlanmanın ciltte gösterdiği olumsuz etkilerin daha az hissedilmesini sağlayarak daha genç ve az yaşlanan bir cilde sahip olunmasına yardımcı oluyor.
  • Cildin ihtiyacı olduğu nemi sağlayarak cilt için doğal ve sağlıklı bir nemlendirici görevi üstleniyor.
  • Güneş kaynaklı ciltte görülen lekelerin kalıcı olmaması ve ciltten atılabilmesi için leke probleminin olduğu bölgeye hafta 3 defa olmak üzere yoğurt sürülmesi uygulaması yapılabilir.

Fazla Yoğurt Tüketimi ve Kullanımının Cilde Verdiği Zararlar

Yoğurt tüketimi ve kullanımı cilt için son derece faydalı olsa da kullanılan yoğurdun çeşidine göre bazı durumlarda zararlı olabiliyor. Yoğurdun cilde sağladığı zararlar ise şu şekildedir;

Bazı cilt tipleri yoğurdun içeriğine karşı

Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir