Yoğurt Zayıflatır mı, Yoğurt Kilo Verdirir mi?

Şubat 23, 2018 Sağlık

 

Yoğurt ile kilo arasındaki ilişki merak edilen bir konudur. Yoğurdun kilo ile olan ilişkisine geçilmeden önce yoğurdun faydaları hakkında bilgi sahibi olunması, yoğurdun kilo ile olan ilişkisini daha net ortaya çıkarabilir.

Yoğurdun Sağlık İçin Faydaları

Yoğurt sağlık için oldukça faydalı olan besinler arasındadır.

 • Yoğurdun en büyük avantajı, öğün ayrımı yapmamasıdır. Sabahtan akşama kadar istenilen zamanda yoğurt yenilebilir. Sadece dikkat edilmesi gereken, yoğurdun suyuyla birlikte yenmesidir. Çünkü vitaminler yoğurdun suyunda bulunur. Mesela süzme yoğurtta adından anlaşılacağı gibi suyu süzüldüğü için ‘’B’’ vitamini bulunmaz.
 • Şeker hastaları için oldukça faydalı bir besindir. Yalnız şeker hastaları ekşimemiş ve kaymaksız yoğurt yemelidir.
 • Sabah kahvaltıdan önce ya da kahvaltı ile yenilen yoğurt sindirim sistemine çok faydalıdır. Bağırsakların çalışmasını sağlar.
 • Yoğurt bünyesi zayıf olan ve hasta kişilerin mutlaka yemesi gereken bir besindir. Sindirimi kolay ve çok besleyicidir.
 • Bağırsaklarda oluşabilen zararlı mikropların çoğalmalarına ve yaşamalarını engeller. İshal gibi hastalıklarda yoğurt yenmesi önerilir.
 • Tüberküloz hastaları için antibiyotik görevi görmektedir.
 • Çocuklarda görülen bulaşıcı karaciğer hastalıkların tedavilerinde kullanılır.
 • Yüze ve boyna yoğurt sürülüp 20 dakika bekletildikten sonra temizlenirse cildi temizler ve cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Uyku problemi olan insanların rahat uyumasını sağlar.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Yoğurt genç yaşlı demeden, her yaştaki insanlar için çok faydalıdır. Sadece midesi çok hassas olan ve on iki parmak bağırsağı olan kişileri rahatsız edebilir.  Kalorisi oldukça az olan yoğurt, diyetlerde kullanılır. Sadece yağsız yoğurt yenilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Yoğurdun Kilo Vermeye Etkisi Nedir?

Yoğurt diyetistler tarafından hazırlanan listelerde kesinlikle bulunan ve kişiye kilo verdiren bir besindir. Sadece kilo vermek amaçlı yoğurt yeniliyorsa, yağsız ve kaymaksız yoğurt yenmesi gerekmektedir.

Yoğurt zayıflamak için kullanılan ve özellikle göbekte ve kalça da bulunan yağların eritilmesinde çok etkili olan bir besindir. Her öğünde mutlaka yoğurt yiyen kişi, daha fazla zayıflar ve özellikle göbek, karın ve kalça bölgelerinde erime görülür. Çünkü yoğurdun yağ yakma özelliği vardır.

Diyet yaparken proteinli besinlerin tercih edilmesi, karbonhidratlı besinlere göre daha doğru bir karardır. Çünkü protein daha yavaş sindirildiği için, vücutta tokluk hissine neden olur. Yoğurtta protein açısından zengin bir besindir. Öğünlerden önce yenen yoğurt tokluk hissi yaratır ve öğünlerde az yemek yenir.

Yoğurt içeren diyet listeleri ile kilo vermek daha yararlı ve daha etkilidir. Diyet sırasında vücudun eksik kalan vitamin ya da mineral ihtiyacını karşılayarak halsizlik ve yorgunluk hissini engeller.

Yoğurt diyeti yapan kişilerin, diyet sonunda yaptıkları yorumlar kesinlikle olumludur. Zayıflamak Ve göbek Eritmek İçin Yoğurt Kürü Nasıl Hazırlanır?

Yoğurt kürü için gerekli olan malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım limon suyu
 • 1çay kaşığı pul biber

Hazırlanışı;  kase içerisine konulan yoğurt üzerine limon suyu dökülüp karıştırılır. Üzerine çay kaşığı ile pul biber dökülerek ortaya çıkan karışım iyice karıştırılır.

Uygulanışı; hazırlanan karışım gece yatmadan önce en az 2 hafta boyunca yenmelidir. İki haftanın sonunda hem kilo verilir hem de göbek bölgesindeki incelme fark edilir. Yoğurt küründe yoğurt yağ yakılmasını, limon suyu idrar söktürücü olarak ödem atılmasını, pul biberde metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Yoğurt ancak şeker ile şekerli yoğurt haline getirildiğinde, içinde bulunan şeker nedeniyle kilo aldırır. Eğer yoğurdu şekerlendirmek istiyorsanız; meyve dilimlemeyi ya da 1-2 çay kaşığı reçel koymayı tercih edebilirsiniz. Kısaca yoğurt  kilo aldırmaz, kilo vermeyi sağlar.

 

 

Yoğurt Zayıflatır mı, Yoğurt Kilo Verdirir mi? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir