Yulaf Ezmesi Faydaları, Nedir, Zayıflatır Mı, Kalorisi

Mayıs 11, 2018 Gıdalar

Günümüzde özellikle zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmekte olan yulaf ezmesi nedir ve ne şekilde kullanılır? Merak edilen konulardan biridir. Yulaf ezmesi sıklıkla telaffuz edilse de yulaf ezmesinin olduğunu bilenlerin sayısı oldukça azdır. Giderek yaygınlaşan kullanımı nedeniyle son dönemde daha çok telaffuz edilmeye başlanmıştır.

Özellikle sağlıklı ve besleyici olması nedeniyle ekmeklerde kullanıldığı gibi aynı zamanda farklı şekillerde de tüketilebilir. Kilo problemi yaşayanlar için önerilen gıdalar arasında düşünülebilir. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle de tercih edilebilir. Doğru şekilde kullanılması yulaf ezmesinin özellikle aşırı kilo problemi yaşayanlara yardımcı olmasını sağlayabilir.

Yulaf içeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücuttaki enerjinin ve aynı zamanda kan dolaşımının artmasını sağlayabilir. Bu sayede kan şekerinde ortaya çıkabilecek dalgalanmaların önlenmesine yardımcı olabilir. Doğru şekilde kullanımı aynı zamanda vücuttaki yağ birikmesinin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Yüksek oranda lif değerine sahip olması aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesini yardımcı olmasını sağlayabilir. Kullanımı mide ve bağırsakların korunmasını da sağlayabilir. Lif oranının yüksek olması alınan kalorinin yakılmasını hızlandırabilir. Bu açıdan bakıldığında özellikle yulaf ezmesi kullanımı kiloya neden olacak olan karbonhidratların yağa dönüşmesinin engellenmesini sağlayabilir. Bu da yulaf ezmesi faydaları içerisine girebilir.

Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı?

Kullanıcıların özellikle kafasında bulunan sorulardan biri olan yulaf ezmesi zayıflatır mı? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Elbette ki tek başına yulaf ezmesi tüketilmesi zayıflamaya etki sağlamayabilir. Bu nedenle diyet yaparken aynı zamanda yulaf ezmesi tüketilmesi düşük kalori alınmasını sağlayacağı için zayıflamanın daha rahat şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir. Özellikle güne başlarken kahvaltıda tüketilmesi vücuda sağlayacağı enerji ve aynı zamanda vücuttaki yağların yakımını hızlandırması ve  zayıflamaya katkı sağlayabileceği açısından önemlidir.

Düzenli şekilde tüketilmesi tokluk hissi sağlayabilir. 3 ay gibi bir sürede özellikle vücutta bulunan yağların dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Özellikle kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de süt yerine su ile kullanılması gerektiğidir. Bu sayede özellikle daha az kalori alınması sağlanabilir. Ayrıca az kaloriye sahip olması nedeniyle aşırı derecede tüketilmemesi gerekir. Yeterli miktarda tüketilmesi kullanacak olan kişilerin istedikleri etkiyi elde etmesini sağlayabilir.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan kullanımı nedeniyle özellikle yulaf ezmesi faydaları merak edilen konulardan biridir. Yulaf farklı şekillerde edilebileceği gibi yulaf ezmesi özellikle zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Yulaftan insan vücuduna sağlamış olduğu faydalar şunlardır;

 • Yulaf yüksek oranda lif içeriğine sahip olduğundan kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Özellikle yulaf tüketimi bölgesel olarak var olan yağların giderilmesini sağlayabilir.
 • Vücuttaki yağların yakılmasını hızlandırarak protein ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir.
 • Düzenli şekilde tüketilmesi halinde tokluk hissi sağladığından özellikle zayıflamaya yardımcı olabilir. İştah kontrolü sağlamak istediğinizde tercih edilebilecek ürün seçenekleri arasında düşünülebilir.
 • Vücutta bulunan yağın enerjiye dönüşmesi ne yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra yeni yağ oluşumunu da engelleyebilir.
 • Yulaf içerisinde protein, çözünür lif ve beta glukan bulunmaktadır. Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılması için bu maddeler oldukça etkilidir.
 • Zayıflamaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle obezite riski olan kişilerle tüketilmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.
 • Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.
 • Kan şekerinin dengede kalmasını sağlayabilir.
 • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir.
 • Kanseri önleyici etkiye sahip olabilir.
 • Özellikle kabızlık problemi yaşayanlarda etkili olabilir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak bu şekilde daha sağlıklı olmanızı sağlayabilir.
 • Cilt hastalıkları üzerinde oldukça etkilidir. Cilt problemlerine karşı özellikle doğal çözüm arayanlar tarafından tercih edilebilir.

Yulaf Ezmesinin Zararları

Aşırı derecede besleyici içeriği nedeniyle yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Aşırı derecede tüketilmesi özellikle zayıflamaya yardımcı olmasının tersine kilo almanıza neden olabilir. Yalnızca yulaf ezmesi tüketilerek zayıflamak mümkün değildir. Bu nedenle diyet yapılması ve aynı zamanda egzersizle birlikte hareket edilmesi önemlidir. Kullanıcıların kısa zamanda istedikleri şekilde kilo verebilmesi adına diyet, egzersiz ve yulaf ezmesi tüketimi etkili olabilir.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler günlük kahvaltıda tüketerek istedikleri etkiyi elde edebilirler. Güne başlarken aynı zamanda daha enerjik olmanızı sağlayabilir. Aşırı derecede tüketilmemesi ve süt yerine su ile tüketilmesi daha az kalori alınmasını sağlayabilir.

Yulaf Ezmesi Kaç Kaloridir?

100 gr yulaf ezmesi 67.6 kcal olarak bilinir. Bu nedenle düşük kalorisi nedeniyle özellikle diyet sırasında tercih edilen ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Yeterli miktarda tüketilmesi vücuttaki yağ yakımı oranını artırmasını sağlayabilir. Zayıflamak için yulaf ezmesi kullanmak isteyenler düşük kalorisinin yanı sıra vücutta sağlamış olduğu etkilerinden faydalanabilirler.

Her sabah bir kase tüketilmesi yeterli olabilir. Besleyici içeriğinin yüksek olması özellikle tüketecek olan kişilerin dikkat etmesini gerektirmektedir. Doğru şekilde ve yeteri kadar tüketilmesi vücuttaki yağ yakımı oranını artırdığı gibi aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olmasını sağlayabilir.

Yulaf Ezmesi Nasıl Kullanılır?

Sabah kahvaltıda tüketilmesi daha etkili olabilir. Yüksek oranda magnezyum, demir, protein, lif, potasyum, selenyum, B vitamini ve Omega 3 yağ asidi içermesi nedeniyle özellikle besleyici içeriği oldukça yüksektir. Bu nedenle geçmişten günümüze kadar farklı şekillerde kullanımı söz konusu olmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin özellikle günümüzde tercih etmiş olduğu ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Kötü kolesterolün düşmesine sağlayarak aynı zamanda vücuda fayda sağlayabilir.

Her sabah kahvaltıda daha az kalori ile tüketmek isteyenler süt yerine su ile tüketebilirler. Bir kase tüketilmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede içeriğinde bulunan besinler vücuda geçerek zayıflamaya yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda daha sağlıklı olmanızı sağlayabilir.

Zayıflama sürecinde özellikle egzersizin yanı sıra yulaf ezmesi tüketmek isteyenler her sabah bir kase su ile hazırlayarak tüketebilirler. Su içerisinde yumuşamasını beklemeniz tüketim için hazır hale gelmesini sağlayabilir. Bu sayede rahatlıkla tüketebilirsiniz. İçerisine meyve katarak daha tatlandırabilir ve rahat şekilde tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Tüketiminde Dikkat

Özellikle yulaf ezmesi kullanımı sırasında aşırı derecede tüketilmemesi gerekir. Yüksek oranda besleyici içeriye sahip olması aşırı derecede kullanılması durumunda istediğiniz zayıflama etkisinin aksine kilo almanıza neden olabilir. Her sabah düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Düzenli şekilde kullanılması sayesinde yaklaşık üç ay gibi bir süre içerisinde vücuttaki yağların dışarı atılmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olabilir. Her durumda olduğu gibi yulaf ezmesi tüketiminde de özellikle kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Zayıflamak isterken aşırı derecede tüketmeniz kilo almanıza neden olabilir.

Yulaf ezmesi faydaları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

 

Yulaf Ezmesi Faydaları, Nedir, Zayıflatır Mı, Kalorisi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir