Yulaf Samanı Çayının Faydaları, Kullanımı, Tarifi

Mart 5, 2018 Bitki Çayları

Yulaf bitkisinin tohumunun hasat edilmesinin ardından geriye kalan yulaf zamanında hazırlanan yulaf samanı çayının faydaları oldukça fazladır. Eski zamanlardan günümüze kadar özellikle faydalarını ortaya çıkması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yulaf bitkisi dünyanın her bir noktasında yetişmekte olan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle un ve ekmek yapımında yaygın kullanımı nedeniyle yapılan üretimler talepleri karşılamaktadır.

Yulaf aynı zamanda bira yapımında kullanılmaktadır. Hayvanların beslenmesi konusunda da tercih edilmektedir. Ancak insan vücuduna özellikle sağlamış olduğu faydalar nedeniyle son dönemde çayı tercih edilmektedir. Tadı pek hoş olmasa da özellikle insan vücuduna sağlamış olduğu faydalar nedeniyle kullanılması yaygınlaşmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

A, E vitaminleri, pantotenik asit ve folat yulaf samanı çayının içilmesi durumunda vücuda geçmektedir. Aynı zamanda demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve manganez açısından da zengindir. Antioksidan özelliği bulunması çayın tüketimi sayesinde vücutta oluşan zararlı etkilerden korunmanızı sağlamaktadır. Lif ve protein açısından da oldukça zengindir. Doğal besin kaynağı olması özellikle çay tüketmek isteyenler için avantaj sağlamaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Nedir?

Yulaf bitkisinin tohum kısımlarının hasat edilmesiyle arta kalan yulaf şamanından hazırlanmaktadır. Yulaf samanı geçmişten günümüze kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle son dönemde çayının demlenmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Eski zamanlarda özellikle doğal bitkisel tedavi seçenekleri arasında kullanılmaktaydı. Günümüzde aynı şekilde faydalarından yararlanmak için kullanılmaya devam edilmektedir. Şifalı bitkiler arasında yulaf samanı çayı yaygın olarak tercih edilmektedir.

İlaç olarak kullanmak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gerekir. Halk arasında söylenen tutarsız bilgilere göre hareket edilmemesi gerekir. Oluşabilecek her türlü duruma karşı doğru ve yeterli şekilde kullanılması önemlidir. Tedaviyi desteklemek amacı ile kullanılması istenen etkinin elde edilmesi konusunda önemlidir. Özellikle bitkiler karşı alerjik durumlar söz konusu olabileceği için bu konuda kullanıcıların dikkatli olması gerekir.

Son dönemde uzmanlar tarafından da tedaviyi desteklemesi amacı ile kullanılmaktadır. Bitki çayları arasında özellikle tercih edilecek yüksek etkiye sahip olan çaylardan biridir. Doğru şekilde hazırlanması ve yeteri kadar tüketilmesi önemlidir. Her durumda olduğu gibi aşırı tüketilmesi farklı problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Yulaf doğada oluşacak erozyon için engelleyici olması nedeniyle tercih edilmektedir. Sinir sistemi üzerinde etkili olduğu gibi mide ve bunun yanı sıra bağırsak sistemini de olumlu şekilde etkilediğinden günümüzde yaygın olarak kullanımı devam etmektedir.

Şeker hastaları üzerinden şekerin düşmesi konusunda etkili olmaktadır. Gluten içermemesi özellikle çölyak hastası olanlar tarafından rahatlıkla tüketilmesini ve kullanılmasını sağlamaktadır. Tüketecek olanların özellikle dikkat etmesi gereken noktalardan biri de çayın mutlaka orijinal olması gerektiğidir.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Hazırlanır?

İçmek isteyenler özellikle evde rahatlıkla yulaf samanı çayı hazırlama bilgilerine göre hareket ederek hazırlayabilirler. Çayı evde hazırlamak isteyenler özellikle bekleme süresine dikkat etmelidir. Bitki çaylarına oranla özellikle yüksek etkiye sahip olması nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Tükettiğiniz diğer bitki çaylarına göre faydasını daha iyi şekilde alabilmeniz adına kavanozda hazırlanması önerilmektedir.

1 litre kavanoz içerisinde çayı hazırlamak isteyenler bir bardak kurutulmuş olan yulaf samanı koyarak daha sonrasında üzerine kaynamış olan 1 litre suyu ekleyebilirler. Suyu ekledikten sonra kavanozun kapağını kapatarak yaklaşık 2 saat kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonrasında kavanozun kapağı açılarak süzülen çay tüketime hazır hale getirilmektedir. Evde ihtiyaç duyduğunuz her durumda tüketim için yulaf samanı çayı tarifi ile birebir uygulama yaparak tüketime hazır hale getirebilirsiniz.

Yulaf Samanı Çayının Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları arasında yer alan yulaf samanı çayı faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle günümüzde tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilmek için tüketecek olanların mutlaka orijinal çayı tercih etmesi gerekir. Tüketilmesi durumunda insanlara sağlayacağı faydalar şunlardır;

 • Sindirimi güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle düzenli şekilde tüketilmesi insanlarda oluşan sindirim problemlerinin kısa zaman içerisinde giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.
 • Cinsel güçlendirici etkiye sahiptir. Özellikle cinsel yaşantısında problem yaşayanlar için tercih edilecek doğal çözümler arasında yer almaktadır. Cinsel güçlendirici ilaçlar kullanmak istemeyenler tarafından tercih edilmektedir.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Özellikle yaşanan problemlerin çözülebilmesi adına doğal ürünleri tercih etmek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Aşırı derecede kullanılması böbreklere zarar verebileceğinden dikkatli olunması gerekir.
 • Östrojen miktarının artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle yaşanabilecek durumlara karşı tercih edilebilir. Aynı zamanda yulaf samanı çayı içerisinde bulunan fosfor, magnezyum ve kalsiyum insan vücudu açısından faydalıdır.
 • Demledikten sonra süzülen çayın geri kalan kısmı cilde uygulanması durumunda özellikle cilt bakımı üzerinde etkili olmaktadır. Egzama gibi problemler nedeniyle cildinizde oluşan sorunların giderilmesi konusunda etkilidir. Bu nedenle özellikle çayı hazırlamak isteyenler süzerek arta kalan posa kısmını atmak yerine cilde uygulayabilirler.
 • Fiziksel olarak zinde ve güçlü hissetmenizi sağlamaktadır. Ancak aşırı derecede tüketilmesi farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Bronşit hastalığı sonucunda nefes darlığı yaşamakta olanlar için nefes darlığı probleminin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.
 • İştah arttırıcı etkiye sahiptir. Özellikle kilo alma konusunda problem yaşamak istemeyenler bu konuda dikkatli olmalıdır. Kilo alamama durumu olanlar çayı tüketerek iştahlarının artmasını sağlayabilirler.
 • Adet düzensizliği yaşayan bayanlarda olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Koah hastaları tarafından düzenli olarak kullanılması oluşan olumsuzlukların giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle tedaviye yardımcı olabilmesi amacıyla tercih edilebilir.
 • Stres azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Stres problemi yaşayanlar tarafından düzenli şekilde tüketilmesi daha rahat ve sakin bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır.
 • Kemik, tırnak, cilt ve saç bakımı konusunda etkilidir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller özellikle daha sağlıklı olmak isteyenlerin saç, tırnak ve kemik güçlenmesi konusunda etkili olmasını sağlamaktadır.
 • Kolesterol ve kan şekerini dengelemek amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda kansere karşı önleyici etkisi bulunmaktadır. Kişilerin doğru şekilde demleyerek tüketecekleri çay sayesinde pek çok farklı fayda elde etmesi mümkündür.
 • Enfeksiyonlara karşı tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle özellikle enfeksiyon problemi yaşamak istemeyenler tarafından yulaf samanı çayı tüketimi vücutta oluşacak enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artmasını sağlamaktadır.
 • Ciltte oluşan problemler üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Özellikle çayın demlendikten sonra soğutularak cilde uygulanması söz konusu olabileceği gibi aynı zamanda posasının cilde uygulanması da cilt üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır.

Hamilelik Döneminde Kullanımı

Emziren bayanlar da veya hamilelik döneminde olan bayanlarda özellikle faydalı bitki çayları arasında yer almaktadır. Sinir sisteminin güçlenmesini sağladığından bu dönemde oluşabilecek problemlere karşı daha güçlü olmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda mineral bakımından oldukça zengindir. Ancak tüketecek olanların mutlaka doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Oluşabilecek sorunlara karşı aşırı derecede tüketilmemesi gerekir.

Yulaf Samanı Çayının Yan Etkileri

Günde iki bardak tüketilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmektedir. Bu nedenle özellikle yulaf samanı çayı tüketmek isteyenlerin en fazla iki bardak tüketmesi gerekir. Aşırı derecede tüketilmesi farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle günlük alınacak olan miktarın üzerine çıkılması durumunda uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, kusma, ishal, düzensiz kalp atışları veya iştah kaybı gibi yan etkiler görülebilir.

 

 

Yulaf Samanı Çayının Faydaları, Kullanımı, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir