Yumurta Suyunun Faydaları, Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Haziran 4, 2018 Sağlık

 

Yumurta kabuğu her derde deva olabilen özel bir maddedir Kemik erime problemlerini önlemekte, cilt üzerinde yer alan lekeleri yok etmektedir. Bununla beraber yumurta kabuğu bahçede yer alan bitkileri böceklerden korumaktadır. Yumurta kabuğunun bunun gibi daha pek çok faydası yer almaktadır. Hayvan ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yumurta kabuğu yemenin kemik yoğunluk durumunu en iyi şekilde artırdığı, romatizma ağrı problemlerini giderdiği tespit edilmiştir. Yumurta kabuğu tozu özellikle kemik metabolizması konusunda son derece olumlu etkileri bulunan ve diğer minerallerin doğal bir kaynağı olarak yer almaktadır. Günümüze kadar yapılmış lan deneysel ve klinik çalışmalar ile beraber yumurta kabuğu tozunun insanlarda kemik yoğunluğunu artırıcı etkiler görülmüştür. Yüksek kaliteli şekilde bulunan yumurta kabukları, genel olarak kemik ve dişlerin yapısal formuna çok benzerlik gösteren kalsiyum karbonat içerisinde 27 temel mikro element bulundurmaktadır.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Kemik Erimesini Önler

Yumurta kabuğu üzerinde yaklaşık olarak yüzde 94 oranında kalsiyum içeriği yer almaktadır. Bu durum kemik erimesini önlemektedir. Erime problemi bulunan kemiklerin yoğunluğunu yükselterek kemik erimesi tedavisine yardımcı olmaktadır.

Yumurta Maskesi

Bir tane yumurta kabuğu kaynatılarak kurutulup blenderda toz haline getirilir. Yumurtanın beyazı ile çırpılır ve yüz maskesi şeklinde kolayca kullanılabilir. Bu karışım yüze sürüp kuruyunca yıkanması gerekir

Giysileri Beyazlatır

Yumurta kabuklarını taze limon dilimleri ile bir araya getirerek temiz bir tülbent içerisine koyup ağzını bağlamanız gerekir. Çamaşırlarınızı yıkamanız sırasında bu tülbenti çamaşır makineye atabilirsiniz. Giysileriniz tamamen beyazlayacaktır.

Saçları Uzatır

Yumurta kabuğu ile saç saç uzatma maskesi yapabilirsiniz. 5 ve ya da 10 adet yumurta kabuğu 1 adet yumurta, Hindistan cevizi yağı kullanarak saçlarınıza maske yapabilirsiniz. Bu maske sağlarınızın sağlıklı bir şekilde kısa sürede uzamasına yardımcı olmaktadır.

Yapılışı

Toz haline getirilen yumurta bir kabın içine alınmaktadır. Üstüne ise bir adet yumurta kırılır hindistan cevizi yağı da içerisinde ilave edip iyice karıştırılması gerekmektedir. Saç diplerine ve saç üzerinde masaj yaparak yedirilmesi gerekir. Yaklaşık olarak 15 – 20 dakika bekletilmektedir. Saçtan arındırmak için ilk olarak saçı ıslatmadan şampuan kullanmalı daha sonra ise ılık suyla durulamanız gerekir. Haftada ilk olarak 1 ve ya 15 günde bir uygulanması gerekir.

Gübre Yapımı

Yumurta kabuğu bahçe içerisinde gübre olarak da kullanılmaktadır. Yumurta kabuğunun içerisinde toprağa son derece faydalı olarak bilinen kalsiyum ve diğer minerallerden oluşmaktadır. Yumurta kabuğu blender kullanılarak toz haline getirilmektedir. Dikim yapılmadan hemen önce her bir çukura serpiştirerek kullanılması gerekir. Daha sonra ise her iki haftada bir toprağa yumurta kabuğu tozu sermeniz gerekir.

Ciltteki Lekeleri Konusunda Maske

Yumurta kabuğu cilt üzerinde yer alan lekeleri yok etme konusunda çok etkilidir. Uzmanlar aracılığı ile tarifi verilen yumurta kabuğu ile ciltteki lekeleri yok etme maskesini kullanarak sizde sağlıklı bir cilde erişebilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeler ise yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı blender içerisinden geçirilmiş yumurta kabuğu ile beraber yoğurt, yumurta akı ve limon suyu bir kasede karıştırılması gerekir. Daha sonra bu maske cilt üzerine sürülür, 10 dk sonra su ile durulanması gerekir.

Yumurta Kabuğu İle Temizleme

Yumurta kabukları genel olarak tencere, çaydanlık ya da termoslarınızı temizleme konusunda harika doğal bir temizleyici olarak yer almaktadır. Yumurta kabuklarını yaklaşık olarak 5 dk kaynatıp steril haline tamamen getirdikten sonra biraz sabunlu su kullanılarak karıştırıp bildirdiğimiz gereçlerin temizliği için kullanabilirsiniz.

Kaşıntıyı Giderir

Yumurta kabuklarını su içerisinde 5 dk kaynatıp kuruladıktan, sonra elma sirkesi içerisinde eriterek bu karışımı cilt üzerinde sürünce, kaşıntılar ve kızarıklıklar tamamen kaybolmaktadır.

Haşere İle Mücadele

Yumurta kabukları küçük parçalara ayrıldıktan hemen sonra salyangoz ve tarla kurtlarını uzaklaştırmak adına sebze ve meyvelerin etrafına saçabilirsiniz. Bu canlılar yumurta kabuğu üstünde gezmekten hoşlanmamaktadır. Bununla beraber yumurta kabuğunun keskin kokusu hasat üründen uzaklaştırmaktadır.

Kemik Erimesini Önleyen Yumurta Kürü

Malzemeler

  • 5 adet kurutulmuş halde bulunan yumurta kabuğu
  • Limon suyu

Cam bir kase içerisine yumurta kabuklarını koymanız gerekir. Toz durumuna gelene kadar ezilmesini sağlamanız gerekir. Limonları en iyi şekilde sıkarak, yumurta kabuklarının üzerine ilave etmeniz gerekir. Üstüne ise bez kapatarak, 1 hafta bekletmelisiniz. 1 haftanın sonunda ise iyi bir şekilde süzerek günde 1 tatlı kaşığı olarak gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Bu karışımı direkt olarak ağız yolu ile içemeyenler, yemeklere ya da çorbalara da katabilir. Yapacağınız yemeklere her kişi başına gün içerisinde 1 tatlı kaşığı bu karışımdan katabilir.

İkinci Yumurta Kabuğu Kürü

Malzemeler

  • 12 tane yumurta
  • Blender
  • Kapaklı cam kavanoz

Yumurtayı kabuklarını karton içerisinde saklayın. 12 tane olduğu zaman iyice yıkamanız gerekmektedir. 6 adet su bardağı suyu kaynatmalısınız. Yumurta kabuklarını içine koyun.  Daha sonra ise yaklaşık olarak 10 dakika kadar pişirmeniz gerekir. Kabukları süzgeçten geçirmelisiniz. Cam ya da paslanmaz çelik fırın tepsisi içerisine kabukları yayın ve geceden kurumaya bırakmalısınız. Sabah saatlerinde bu tepsileri fırına verebilir ve tamamen kurumuş olan kadar 10 dakika yüksek derecede pişirmeniz gerekir. Kahve değirmeninin içerisine yumurta kabuklarını koyarak ya da blenderdan geçirip toz haline getirebilirsiniz. Kavanoz içerisine koyup ağzını sıkıca kapatarak, ısıdan ve nemden muhafaza edebilmek adına dolapta saklayabilirsiniz. 12 yumurta kabuğu olması gerekmemektedir. Bununla beraber dilediğiniz miktar yumurta kabuğunu güzel bir şekilde yıkamalısınız. 5-10 dk kabukları kaynattıktan sonra, süzün kurusun, blender üzerinden geçirin toz haline getirmeniz gerekir.

Yumurta Kabuğu Nasıl Tüketilir?

  • Hazırlanan yumurta kabuğunun yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı 800-1000 mg kalsiyum içermektedir.
  • Biraz su ile karıştırıp tüketilmesi gerekir.
  • 1 tatlı kaşığını üç bölgeye bölüp, biraz su ekleyerek, yemeklerle beraber tüketmelisiniz.
  • Gün içerisinde 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemelisiniz.

Kemik Erimesine Karşı Kür

200-250 gram taze ya da koyu yeşil renkte yer alan brokoliyi, kaynayan yarım litre su içerisine atılması gerekir.  Ağzı kapalı şekilde kısık olarak ateşte altı dakika haşladıktan sonra soğumasını bekleyiniz. Yarısını kahvaltıdan yaklaşık olarak 20 dakika kadar önce, yarısını öğle yemeğinden hemen önce içmeniz gerekmektedir. 21 gün boyunca sürekli olarak taze olarak hazırlamalısınız. Haşlanmış durumda yer alan brokoliyi tüketme zorunluluğu bulunmamaktadır. Duruma göre yumurta kabuğu kürü tekrar edilebilir.

Yumurta Suyunun Faydaları, Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir