Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Ağustos 6, 2018 Sağlık

 

Yüzümüzde yaşadığımız sorunlarla ilgili olarak çözümler aramaya oldukça zaman harcarız. Kullanılan yöntemlerden biri de yüze limon sürmek olacaktır.

Geçmiş zamanlardan bu yana insanlar yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle tedavi yöntemleri aramaktadır. Yüzümüzde ve cildimizde yaşadığımız cilt problemleri ile ilgili olarak da limon kullanılabilmektedir. Verilen bilgilere ve kullanan insanların yönlendirmelerine göre yüze limon sürmenin oldukça faydalı olduğu bilgisi verilmektedir.

Yüze limon sürmenin faydaları listelenecek olursa:

Siyah Noktaların Giderilmesine Yardımcı Olur

Bazılarımızın yüzünde bulunan siyah lekeler görüntü olarak rahatsız edebilecek boyutta olabilir. Siyah noktalardan kurtulabilmek için limon kullanımına sıkça rastlanmaktadır. 1 tatlı kaçığı bala 2-3 damla limon sıkarak iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüzde bulunan siyah noktaların olduğu bölgeye uygulayarak 5 dakika kadar etkisini göstermesini bekleyin. Bu sürenin sonunda yüzünüzü soğuk suyla durulayabilirsiniz. Bu işlemi yaklaşık olarak 2 hafta kadar uyguladıktan sonra yüzünüzdeki siyah noktaların azaldığı ve hatta tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Bu şekilde kullanacağınız limon maskesi ile siz de sağlıklı bir cilde sahip olabileceksiniz.

Sivilcelerin İyileşmesine Yardımcı Olur

Özellikle ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sivilceler bizlere zor zamanlar geçirmemize neden olur. Yüzümüzün sivilceli görünüşünden dolayı psikolojimiz kötü etkilenmektedir. Limonun anti bakteriyel özelliklerinden dolayı yüzümüzde oluşan sivilcelerin azalmasını sağladığı belirtilmektedir. Yaklaşık olarak yarım kaşık kadar limon suyunu yine aynı ölçüdeki gül suyu ile karıştırıp sivilceli bölgeye uygulayın. 10-15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu yöntemi daha önce deneyerek sivilcelerinden kurtulanların yönlendirmelerine göre gayet etkili bir yöntem olduğu belirtilmektedir. Bu yöntem ‘yüzümdeki sivilceler nasıl iyileşir?’ sorusuna cevap olabilir.

Limon Suyu Gözeneklerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz gözeneklerin tıkanması sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Tıkanan gözeneklerden dolayı cilt olması gerektiği gibi nefes alamayacağından sorunlar da baş göstermeye başlayacaktır. Bu sorunlardan en büyükleri de siyah noktalar ve sivilcelerdir. Tıkanan gözeneklerin açılması için kullanılan yöntemlerden birisi de 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi suyuna yaklaşık olarak 5-6 damla limonla karıştırılıp yüze uygulanmasıdır. Bu işlemin günlük olarak yapılması tavsiye edilmektedir.

Cilt Lekelerinin Giderilmesine Yardımcı Olur

Yüzümüzün sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalmalarından dolayı istenmeyen lekeler oluşmaktadır. Yüzümüzde oluşan lekeler, güneş yanıkları gibi sorunların çözümü için limon önerilmektedir. Aynı sivilcelerde uygulayacağınız yöntem gibi gül suyu ile karıştırıp da yüzünüzün lekeleri yerlerine sürebileceğiniz gibi aynı zamanda limonu direk olarak da yüzünüze sürebilirsiniz. Yapılan yönlendirmelere göre bu şekilde her gün uygulanan limon ile yüzde bulunan lekelerin giderilmesi mümkün olmaktadır.

Cildin Beyazlamasına Yardımcı Olur

Cildimiz sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kaldığından renginde koyulaşmalar yaşanacaktır. Cildin renk tonunun açılabilmesi için çok geçmiş dönemlerden buyana limon kullanıldığı bilinmektedir. Limonu bir pamuk yardımı ile yüzünüze masaj yaparak sürün. Yaklaşık olarak 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkadığınızda işlem tamamlanmış olacaktır. Bu işlemi her gün yaparak cildinizin beyazlamasına yardımcı olacağınız belirtilmektedir. Bu şekilde ‘cilt nasıl beyazlatılır?’ sorusunun da cevabı verilmiş olmaktadır.

Cildin Nem Oranının Dengelenmesine Yardımcı Olur

Yağlı ciltlerde olduğu kadar kuru ciltlerin nemlenmesinde de limonun etkili olduğu belirtilmektedir. Yapacağınız uygulamaya göre ayarlayacağınız limon suyu, zeytinyağı ve balı birbirlerine karışana kadar bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze sürün. Yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice yıkayın. Bu işlemi günlük olarak uyguladığınızda ‘kuru cilt nasıl nemlendirilir?’ sorusunun da cevabı bulunmuş olacaktır.

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir